|
„Евровизия. Музеите представят Европа” |
|
|
|
|
|
|
|
XIII НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ
|
|
|
|
Исторически факултет, СУ “Св.Климент Oхридски” и РИМ - Кюстендил организират съвместна XIII НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ С МЕЖДУНАРОДНО УЧАСТИЕ "ЕТНОСИ И СЪЖИТЕЛСТВО В ЕВРОПЕЙСКАТА ИСТОРИЯ", КЮСТЕНДИЛ 2 - 4 ЮНИ 2006 г. Откриването ще стане на 2 юни 13.45 ч. в конферентната зала на Регионален исторически музей. В 18.45 ч. ще бъдат представени монографиите на проф. дин Димитър Гоцев "Македонската интелигенция в периода 1911-1941 г." и на доц. д-р Веселин Янчев "Армия, обществен ред и вътрешна сигурност. Българският опит 1878-1912."
ПРОГРАМА НА XIII НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ С МЕЖДУНАРОДНО УЧАСТИЕ "ЕТНОСИ И СЪЖИТЕЛСТВО В ЕВРОПЕЙСКАТА ИСТОРИЯ", КЮСТЕНДИЛ 2 - 4 ЮНИ 2006 г.
Заседания по секции: 2 юни 2006 г.
І. Античност и Средновековие:
Водещ: Валентин Дебочички
14.00 - 14.15. Иванка Стайкова /РИМ - Кюстендил/ Отношенията агриани - македони 335-169 г. пр. Хр. 14.15 - 14.30. Димитър Митов /СУ - ИФ/ Диодор Сицилийски и тракийските таласократии: няколко бележки във връзка с изследването на Моли Милър. 14.30 - 14.45. Александър Николов /СУ - ИФ/ Хрониките от манастира Санкт Гален като извор за културно и етническо многообразие. 14.45 - 15.00. Камен Станев /СУ - ИФ/ Заселвания на среднодунавски славяни в българските земи през Ранното средновековие (по писменни извори) 15.00 - 15.15. Васил Нинов /СУ - ИФ/ Корени на византийския надетнически модел. 15.15 - 15.30. Деница Филипова /СУ - ИФ/ Арабски извори за българите и съжителството им със съседните народи в периода VIII-X в. 15.30 - 15.45. Симеон Хинковски /СУ - ИФ/ Печенегите при досега им с Балканския полуостров.
15.45 - 16.00. - Кафе-пауза
16.00 - 16.15. Красимир Кръстев /СУ - ИФ/ Съдбата на българската принцеса Анна Тертер. 16.15 - 16.30. Димитър Атанасов /СУ - ИФ/ Ересите. Щрихи към ежедневието през Балканския XIV в. 16.30 - 16.45. Константин Голев /СУ - ИФ/ Балканските народи според "Анонимна българска хроника от XV в." 16.45 - 17.00. Венета Милушева /РИМ - Кюстендил/ Черкезки заселници в Югозападните български земи след Кримската война.
17.00 - 17.45. Дискусия по докладите
2 ЮНИ 2006 г.
II. Ново и Най-ново време (Заседателна зала на РИМ):
Водещ: Тодор Попнеделев
14.00 - 14.15. Христо Беров /СУ - ИФ/ Чужденците в българската индустрия 1878-1912 г. 14.15 - 14.30. Деяна Кръстева /СУ - ИФ/ Насилието над село Бач през 1907 г. 14.30 - 14.45. Кирил Чуканов /СУ - ИФ/ Славянинът от Загоричане Димитър Благоев за българското национално обединение, империализма и балканската федерация. 14.45 - 15.00. Красимир Йорданов /СУ - ИФ/ Албанците в Косово 1878-1918 г. 15.00 - 15.15. Ангел Джонев /РИМ - Кюстендил/ Третият проект за железопътна линия между България и Македония. 15.15 - 15.30. Иван Петров /ЮЗУ - Благоевград/ Антантата и гръцкият неутралитет през Първата световна война. 15.30 - 15.45. Елина Иванова /СУ - ИФ/ Либералните партии в България и националния въпрос.
15.45 - 16.30. Кафе-пауза
Водещ: Искра Баева
16.30 - 16.45. Евгения Калинова /СУ - ИФ/ Изселническият въпрос в българо-турските отношения - 30-те години на XX в. 16.45 - 17.00. Искра Баева /СУ - ИФ/ Етническата пъстрота като политически проблем в междувоенна Централна Европа. 17.00 - 17.15. Мария Секулова /СУ - ИФ/ Дружба "Родина" и възродителното движение в Родопите 1937-1947 г. 17.15 - 17.30. Дора Калчева /СУ - ИФ/ Българи и турци в България. 17.30 - 17.45. Станислава Славчева /СУ - ИФ/ Българо-италианският териториален спор във Вардарска Македония през Втората световна война. 17.45 - 18.00. Симеон Симев /Р Македония/ "Диатриба"
18.00 - 18.45. Дискусия по докладите.
18.45 Представяне монографиите на проф. дин Димитър Гоцев "Македонската интелигенция в периода 1911-1941 г." и на доц. д-р Веселин Янчев "Армия, обществен ред и вътрешна сигурност. Българският опит 1878-1912."
3 юни 2006 г. Сутрешно заседание
II. Ново и най-ново време (Заседателна зала на РИМ): Водещ: Веселин Янчев 9.30 - 9.45. Стела Александрова /СУ - ИФ/ Съжителство на два различни етноса в рамките на една държавна традиция (турското малцинство в България). 9.45 - 10.00. Димитър Гоцев /СУ - ИФ/ Обществено-политическо развитие във Вардарска Македония 1945-1953 г. 10.00 - 10.15. Мариян Карагьозов /СУ - ЮФ/ Турция и кюрдите. 10.15 - 10.30. Гергана Алексиева /СУ - ИФ/ Испания и Каталуня: възможното съжителство. 10.30 - 10.45. Димитър Григоров /СУ - ИФ/ "Друже Тито, мити се кунемо!" Култът към Йосип Броз като сплотяващ фактор в многонационалата югославска държава. 10.45 - 11.00. Борис Стоянов /СУ - ИФ/ От конфликт към мирно съжителство: еволюция на френско-германските отношения 1945 - 1950 г.
11.00 - 11.30. Кафе-пауза
11.30 - 11.45. Зоя Иванова /СУ - ИФ/ Междуетническите конфликти - един от факторите за разпадането на СССР. 11.45 - 12.00. Мариана Македонска /СУ - ИФ/ Организацията на българското малцинство в Албания (1999-2004). 12.00 - 12.15. Александър Сивилов /СУ - ИФ/ Етнически модели в Западна Европа и Латинска Америка на границата на второто хилядолетие. 12.15 - 12.30. Полина Цокова /СУ - ИФ/ Две дискусии в българското общество за малцинствата (Поглед от началото и в края на XX в. между илюзията за отоманска нация и утвърждаването на унитарна национална държава).
12.30 - 13.00. Дискусия
13.00 - 14.00 Обедна почивка
Следобедно заседание
III. Етнология (Заседателна зала на РИМ):
Водещ: Екатерина Керемидарска
14.00 - 14.15. Алексей Кальонски /СУ - ИФ/ Османската концепция за управление на номадите: стереотипи и практики. 14.15 - 14.30. Силвия Аризанова /СУ - ИФ/ Чужденецът в българската агиографска книжнина от XIII в. Етнически и религиозни различия. 14.30 - 14.45. Радослав Спасов /СУ - ИФ/ Етносоциални промени в Никополска епархия XVIII - XIX в. 14.45 - 15.00. Екатерина Керемидарска и Любомир Желязков /РИМ - Кюстендил/ Интериорът на българската къща след Освобождението до 40-те години на XX в. (по материали от фонда на РИМ) 15.00 - 15.15. Таня Бонева /СУ - ИФ/ Българи и гагаузи в Бесарабия. 15.15 - 15.30. Йорданка Янчева /РИМ - Кюстендил/ Интеграцията на ромите в Кюстендил 1944-1990 г. 15.30 - 15.45. Пламена Стоянова /СУ - ИФ/ Аспекти по установяване и устройване на циганското население.
15.45 - 16.15 - Кафе-пауза
16.15 - 17.15. Михаил Груев /СУ - ИФ/ Миграция и адаптация сред локални групи мюсюлмани в най-ново време (по материали от Карнобатско). 17.15 - 17.30. Веселин Тепавичаров /СУ - ИФ/ Българският междуетнически модел - технология на съжителството. 17.30 - 17.45. Сергей Муртузалиев (Дагестански Университет) Дагестан на кръстопъта на Изтока и Запада. 17.45 - 18.00. М. Ю. Данилюк (Дагестански Университет) Православната система на образование като фактор за приобщаване народите на Дагестан към християнската култура. 18.00 - 18.10. Андриана Нейкова /СУ - ИФ/ Международна правна регламентация и политика за опазване на архивното наследство.
18.10 - 19.00. Дискусия
4 юни 2006 г. Сутрешно заседание
IV. Ново време XV - XIX в.
Водещ: Димитър Цанев 9.30 - 9.45 Светлана Иванова /СУ - ИФ/ За някои термини, свързани с османското милетско наследство. 9.45 - 10.00 Александър Антонов /СУ - ИФ/ Ежедневието на милетите в Османската империя XVI - XVIII в. 10.00 - 10.15 Цветозар Захариев /СУ - ИФ/ Бележки върху някои възрожденски песни и средновековните податки в тях. 10.15 - 10.30 Християн Атанасов /СУ - ИФ/ Еснафите във Видин през първата половина на XVIII в. 10.30 - 10.45. Димитър Цанев /СУ - ИФ/ Любен Каравелов и монархията в Испания в края на 60-те и началото на 70-те години на XIX в. 10.45 - 11.00. Даниела Ангелова /Център за изследване на населението при БАН/ Етническа структура на селищата от Варненска каза според непубликувани документи от Ориенталския отдел на НБКМ. 11.00 – 11.15. Венцислав Мучинов /Център за изследване на населението при БАН/ Българската историография по въпроса за етническата структура на Тракия през Възраждането.
11.15 - 11.30 Кафе-пауза
11.30 - 11.45. Владимир Пеев /СУ - ИФ/ Преселение на българи в Русия през 1861 г. и Добродетелната дружина. 11.45 - 12.00. Щелиян Щерионов /Център за изследване на населението при БАН/ Квантитативни методи за изследване на етническата структура по българските земи през Възраждането. 12.00 - 12.15 Надя Манолова - Николова /СУ - ИФ/ За населението на Нишавската епархия през XIX век. 12.15 - 12.30 Ваня Рачева /СУ - ИФ/ Марин Дринов за някои етнически общности на Балканите. 12.15 - 12.30. Мирела Хаджиева /СУ - ИФ/ Българо-сръбското етническо съжителство през погледа на Макензи и Ърби в "Пътувания из Европейска Турция".
12.30 - 13.00 Дискусия
13.00 - 14.00 Обедна почивка
Следобедно заседание
Водещ: Надя Манолова - Николова
14.00 - 14.15. Веселка Гъркова /СУ - ИФ/ Началото на средновековна Германия (IX - X в.). 14.15 - 14.30. Наум Кайчев /СУ - ИФ/ Етнонационални алтернативи в развитието на хърватската военна граница: Никола Боройевич между илирийския Загреб и сръбската Пеща. 14.30 - 14.45. Росен Любенов /СУ - ИФ/ Представата за балканското православно население в спомените на руските емисари от XVIII в. 14.45 - 15.00. Тина Георгиева /СУ - ИФ/ Украинската идея за славянска федерация в средата на XIX век в Руската империя. 15.00 - 15.15. Дарина Григорова /СУ - ИФ/ "Евразийската" нация: между руската идея и имперската толерантност.
15.15 - 15.45. Дискусия 15.45 - 16.30. Андрей Лунин /СУ - ИФ/ Представяне на новото електронно историческо списание "Anamnesis".
|
|
|
© Регионален исторически Музей "Акад. Йордан Иванов", Кюстендил - 2004-2007