Дата: 7 - 9 ноември 2007 г.
Място: гр. Кюстендил, Регионален исторически музей-конферентна зала
Обучители: Мая Андонова, Венета Милушева, Венета Генадиева, Веска Спасова, Ангел Джонев, Душко Алексовски.
Trainers: Maya Andonova, Veneta Milusheva, Veneta Genadieva, Veska Spasova, Angel Dzhonev, Dushko Aleksovski
Първи ден - 7 ноември 2007 г.
9,30 – 10,00 ч. – Регистрация на участниците;
10,00 - 10,30 ч. – Откриване на обучението и представяне на участниците.
10,30 – 11,00 ч. – Представяне на проекта на Регионален исторически музей “Акад. Йордан Иванов”.
10.30 – 11.00 – Promotion of the Project of the Regional History Museum “Academician Jordan Ivanov”
11,00 – 12,30 ч. – Основни понятия в туризма. Възникване и развитие на туризма
11.00 am – 12.30 – Basic tourism concepts. Tourism coming and development
12,30 – 13,00 ч. – Дискусия
13,00 – 14,15 ч. – Обяд, ресторант “Лазур 2”
14,15 – 15,30 ч. –Условия и фактори влияещи върху развитието на туризма;
15,45 – 16,30 ч. – Културен туризъм-обща характеристика
Втори ден - 8 ноември 2007 г.
09,30 – 11,00 ч. – Видове и форми на културен туризъм
11,15 - 12,00 - Представяне на методология за създаване на паспорт на туристически обект или туристическа дестинация.
11.15 am – 12.00 – Presentation of methodology for elaboration of passport of tourist object or tourist destination
12,00 - 13,00 - Практическо упражнение по създаване на анкетна карта за паметници на културата.
12.00 – 1.00 pm – Practice on development of inquiry form for monuments of culture
13,00 – 14,15 ч. – Обяд, ресторант “Лазур 2”
17,00 - 17,30 ч. - Дискусия, изводи от втория ден
Трети ден - 9 ноември 2007 г.
09,30 – 11,00 ч. – Общо представяне на общо-историческото развитие на регион Кюстендил, като ресурс за развитието на културен туризъм в трансграничния регион.
9.30 – 11.00 am – General presentation of Common-historical development of Kyustendil region as a resource for culture tourism development in the cross-border region
11,15 - 12,00 ч. - Презентиране на култовите паметници, места и забележителности на територията на Кюстендилска област и общините Кратово, Крива паланка и Пробищип - Скални светилища
11.15 am – 12.00– Promotion of cult monuments, places and sightseeings on the territory of Kyustendil district and of the municipalities of Kratovo, Kriva Palanka and Probistip – Rock shrines
12,00 - 13,00 ч. - Презентиране на култовите паметници, места и забележителности на територията на Кюстендилска област и общините Кратово, Крива паланка и Пробищип - Култови обекти от античната и средновековна епоха
12.00 – 1.00 pm - Promotion of cult monuments, places and sightseeings on the territory of Kyustendil district and of the municipalities of Kratovo, Kriva Palanka and Probistip – Cult objects of Antiquity and Middle Ages
13,00 – 14,15 ч. – Обяд, ресторант “Лазур 2”
14,15 - 15,30 ч Презентиране на култовите паметници, места и забележителности на територията на Кюстендилска област - Култови обекти от периода на Българското Възраждане
2.15 – 3.30 pm - Promotion of cult monuments, places and sightseeings on the territory of Kyustendil district – Cult objects of Bulgarian Renaissance Period
15, 30 - 15, 45 ч. - Кафе пауза
15,45-17,00 ч. - Презентиране на култовите паметници, места и забележителности на територията на Кюстендилска област – оброци и свети води
3.45 – 5.00 pm - Promotion of cult monuments, places and sightseeings on the territory of Kyustendil district – Consecrated grounds and holy springs
3,45 - 5,00 ч. - Презентиране на култовите паметници, места и забележителности на територията на общините Кратово, Крива паланка и Пробищип в Р. Македония.
3.45 – 5.00 pm - Promotion of cult monuments, places and sightseeings on the territory of municipalities of Kratovo, Kriva Palanka and Probistip
17,00 - 17, 30 ч. - Заключителна дискусия
ШЕСТИ МЕЖДУНАРОДЕН СИМПОЗИУМ
“ПАУТАЛИЯ-ВЕЛБЪЖД-КЮСТЕНДИЛ И ПРИЛЕЖАЩИТЕ ИМ ТЕРИТОРИИ”11-13 октомври 2007 година Кюстендил
ПРОГРАМАОфициално откриване на
симпозиума
13.30 ч. – 14.00 ч.
Възрожденско училище
„Св.Св. Кирил и Методий”
12 октомври 2007 г. /петък/
Презентация на фотодокументален
филм „Заедно по свещените
места на Осоговието”
19.00 ч.
Конферентна зала – РИМ
13 октомври 2007 г. /събота/
Посещение на исторически обекти
10.00 ч. – 13.00 ч
Сборен пункт
Паркинг при „Дервиш баня”
Заседания по секции
11 октомври 2007 г. /четвъртък/
16.30 ч.
Секция „Етнология”
Възрожденско училище
„Св.Св. Кирил и Методий”
16.30 ч.
Секция „Археология”
Зала „Стримон” – РИМ
16.30 ч.
Секция „История”
Конферентна зала – РИМ
12 октомври 2007 г. /петък/
9.00 ч.
Секция „Археология”
Зала „Стримон” – РИМ
9.00 ч.
Секция „История”
Конферентна зала – РИМ
15.30 ч.
Секция „Изкуствознание”
Зала „Стримон” – РИМ
ПЛЕНАРНО ЗАСЕДАНИЕ
11 октомври, 2007 г. – 14.00 ч.
Възрожденско училище „Св. Св. Кирил и Методий”
н.с. д-р Веселка Кацарова: „Структурни елементи на селищната мрежа в
градската територия на Пауталия през античната епоха по данни от
археологическите проучвания”.
проф. д.и.н. Христо Матанов: „Градският живот в Кюстендилски санджак ХV-ХVІІ век”.
проф. д.и.н. Георги Марков: „България във войните за национално освобождение и обединение 1912-1919 г.”
ст.н.с. д.и.н. Владимир Мигев: „Някои аспекти за развитието на България в периода 1944-1989 г.”.
СЕКЦИЯ ЕТНОЛОГИЯ
11 октомври, 16.30 ч.
Възрожденско училище „Св.Св.Кирил и Методий”
Председател: ст.н.с. д-р Екатерина Керемидарска
Секретар: н.с. Веска Спасова
1.ст.н.с. д-р Екатерина Керемидарска: „Бит и култура на населението в Кюстендил след Освобождението до наши дни”.
2.Вера Керелезова: „Етнографски материали от Кюстендилския край във фонда на НИМ – София”.
3.н.с. Веска Спасова: „Оброци в Кюстендилско – сакрални паметници под небето”. /Резултати от теренни проучвания/.
4.Мария Алексиева: „Лекуване чрез баене в Кюстендилско и
Дупнишко”.
5.ст.н.с. д-р Атанас Благов: „ За ябълката – митове и реалности”.
6.Тоня Любенова: „Кюстендилците в Търговище. Поглед върху живота на кюстендилските преселници и дейността на Земляческия комитет на кюстендилците в Търговище”.
Дискусия
СЕКЦИЯ АРХЕОЛОГИЯ
ПЪРВО ЗАСЕДАНИЕ
11 октомври, 16.30 ч.
Зала „Стримон”
Председател: чл. кор. проф. Хенриета Тодорова
Секретар: Филип Михайлов
1.чл. кор. проф. Хенриета Тодорова: “Палеоклимат и археология”.
2.Анета Бакъмска: „Отново за хронологическото значение на червената рисунка в ранния неолит”.
3.Филип Михайлов: “Културата в долината на Струма в края на ІІ-ро и първата половина на І-во хилядолетие”.
4.Иванка Стайкова, Лидия Стайкова-Александрова: „Горнострумският регион през желязната епоха”.
5.доц. Сергей Крыкин: „Основи на стопанско-икономическата дейност на южните траки (за икономическите възможности на тракийските племена в предримските времена)”.
Почивка
6.Dr. Zisis Bonias: “ Die Landhäuser von Thasos”.
7.ст.н.с. д-р Иля Прокопов: „Тетроболите на Хистиея на остров Евбея в Югозападна Тракия”.
8.Theodoros Kourempanas: „Ancient imitations of Hellenistic coins of Thessalonika from Bulgaria”.
9.Спаска Паскова, Иван Вълчев: „Тракийски култови теракоти от фонда на ОИМ Гоце Делчев”.
Дискусия
ВТОРО ЗАСЕДАНИЕ
12 октомври, 9.00 ч.
Зала „Стримон”
Председател: проф. Маргарита Тачева
Секретар: Дойчин Грозданов
1.д-р Иво Топалилов: „Бележки върху CIL VI 37184”.
2.проф. Петър Димитров: „Пауталия: епиграфика и лингвистика”.
Prof. Peter Dimitrov: “Pautalia: Epigraphy and Linguistic”.
3.проф. Златозара Гочева: „Приносът на проф. Йордан Иванов за проучване историята на антична Пауталия на базата на епиграфските паметници”.
4.проф. Маргарита Тачева: „Нови наблюдения върху историята на стратегията Дентелетика”.
5.н.с. д-р Здравко Димитров: “Дорийският ордер в архитектурен комплекс от римската и късноантичната епоха в Пауталия – обект “Дом на миньора”.
6.Марина Колева: „Статуите на Зевс и Хера от светилището при
Копиловци. Иконография, стил и датиране”.
Почивка
7.Сотир Иванов: „ Антични лампи от местността „Кожух”, община Петрич”.
8.Василка Паунова: „Римски бронзов съд от с. Прибой, Радомирско”.
9.Иво Чолаков: „Непубликувани антични инструменти от фонда на Регионален исторически музей – Кюстендил”.
10.н.с. Светослава Филипова: „Антични и късноантични монети от обект „Дом на съветите”, 1983 г.”.
11.Славица Тасева: “Консерваторско-реставраторски работи во просторията бр.6 во Доцноримското термално лекувалище во с. Банско-Струмица”.
12.Дойчин Грозданов: „Сива terra sigilata с пластично портретно изображение от Пауталия”.
13. н.с. д-р Светла Петрова: „Ранното християнство и базиликалното строителство – територия на Пауталия”.
Дискусия
ТРЕТО ЗАСЕДАНИЕ
12 октомври, 13.30 ч.
Зала „Стримон”
Председател: ст.н.с. д-р Дочка Аладжова
Секретар: н.с. Светослава Филипова
1.Галина Дянкова: „За някои особености в керамичното развитие на Южна България през Ранното средновековие”.
2.ст.н.с. д-р Дочка Аладжова: „Средновековни тежести от България”.
3.ст.н.с. д-р Живко Аладжов: „Крепостта „Блесна” – извори и интерпретации”.
4.Иван Петрински: „837-1395 г., Средноместенският укрепен район: Елементи на системата”.
5.н.с. Мария Долмова-Лукановска: “Златен век на българската култура”.
6.Тошо Спиридонов: „Интернет базираната археологическа карта на Кюстендилска област”.
Дискусия
СЕКЦИЯ ИСТОРИЯ
ПЪРВО ЗАСЕДАНИЕ
11 октомври, 16.30 ч.
Конферентна зала – РИМ
Председател: проф. д.и.н. Христо Матанов
Секретар: Светозар Ангелов
1.проф. д-р Александър Атанасовски: „Имотите на манастира „Св. Георги Скопски” във Велбъжд”.
2.Георги Ковачев, Цветомира Тодорова: „ Размисли върху произхода и съдбата на един благородник от ХІІІ век – Радомир от документ № 16 в „PONEMAJA DIAPHORA” на Димитър Хоматиан”.
3.Елена Костова: „Ватопедските акти и манастирът „Св. Богородица Цпилеотиса” в Мелник ХІІІ-ХІV в.”.
4.ст.н.с. д-р Елисавета Мусакова: „Постният триод от сбирката на Исторически музей – Кюстендил”.
5.Ивета Рашева: „Битката при Велбъжд от 1330 г. в „Житие на Стефан Дечански” от Григорий Цамблак и в сръбските родослови от 15-17 в. „Победеният победител „Михаил Шишман”.
6.Светозар Ангелов: „Църквата „Св. Архангел Михаил” в с. Горановци, Кюстендилско”.
ВТОРО ЗАСЕДАНИЕ
12 октомври, 9.00 ч.
Конферентна зала – РИМ
Председател: ст.н.с. д-р Щелиян Щерионов
Секретар: Венета Милушева
1.ст.н.с. д-р Румен Ковачев: “За някои регистри на Кюстендилския санджак от 15 в.”.
2.Лиляна Станкова: „Традиции и иновации в ръкописите на Владислав Граматик /съхранявани в библиотеката на Рилския манастир/”.
2.Калина Минчева: „Манастирите в Щипска нахия през ХVІ в.”.
3.доц. д-р Надя Манолова, Пенка Желева: „Селище от Горна Струма ХV-ХVІІ в.”.
4.проф. д.и.н. Христо Матанов, Елена Костова, Мария Полимирова и Калина Минчева: „Пазарите в Кюстендилския санджак през ХVІ-ХVІІІ век.”
5.Венета Милушева: „Късно-средновековни и възрожденски култови обекти в района на Сапарева баня”.
Почивка
6.ст.н.с. д-р Щелиян Щерионов: „Миграцията на гърците, населяващи югозападните български територии през 18-19 в.”.
7.доц. д-р Вера Бонева: „Кюстендил, Кюстендилска епархия и митрополит Игнатий Кюстендилски – към историята на едно натрапено съжителство /1861-1877/”.
8.Мария Полимирова: „Контакти и взаимоотношения между конфесионалните общности на Самоков, Дупница и Кюстендил през Възраждането”.
10.ст.н.с. д-р Олег Витов: „Златодобив от реките в Кюстендилско преди 1878 г.” /По данни от топографски карти в мащаб 1: 126000/.
11.Георги Георгиев, Анелия Геренска: „Македонските бежанци в Кюстендилски окръг 1878-1912 г.”.
12.Георги Радославов: „Изграждане на ж.п. линията Перник-Радомир и нейното стратегическо значение”.
Дискусия
ТРЕТО ЗАСЕДАНИЕ
12 отктомври, 14.00 ч.
Конферентна зала – РИМ
Председател: проф. д.и.н. Светлозар Елдъров
Секретар: н.с. Ангел Джонев
1.н.с. д-р Станислава Стойчева: „Състояние на българското семейство в Източна Македония според екзархическата статистическа документация /края на ХІХ – началото на ХХ век/”.
2.доц. д-р Лиляна Велева: „Кюстендилският регион в стопанския периодичен печат в началото на ХХ век”.
3.доц. д-р Стоян Германов: „Чети и четници през погледа на чужденеца”.
4.д-р Володя Милачков: „Алберт Сониксен за освободителното дело на македонските българи след завръщането му в САЩ”.
5.Тодор Димитров: „Синове на Кюстендилски окръг в редовете на Македоно-Одринското опълчение до Булаир и Царев връх /1912-1913 г./”.
6.н.с. д-р Александър Гребенаров: „Паралели между националноосвободителното движение на македонските и западнопокрайнските българи”.
Дискусия
ЧЕТВЪРТО ЗАСЕДАНИЕ
12 октомври, 16.00 ч.
Конферентна зала – РИМ
Председател: проф. д.и.н. Димитър Гоцев
Секретар: н.с. Ангел Джонев
1.н.с. Ангел Джонев: „Към въпроса за Революционна организация „Босилеград”.
2.гл. ас. д-р Марко Димитров: „Ролята на Експортния институт за икономическото развитие на България през 30-те години на ХХ век”.
3.доц. д-р Николай Проданов: „Владимр Караманов – пръв историк на българската полиция”.
4.проф. д.и.н. Светлозар Елдъров: „Първите седем години: творческият дебют на Ефрем Каранфилов /1938-1944/”.
5.проф. д.и.н. Трендафил Митев: „Кюстендилецът, който създаде Българския социалдемократически съюз в Америка”.
Дискусия
ПЕТО ЗАСЕДАНИЕ
12 октомври, 17.30 ч.
Конферентна зала – РИМ
Председател: ст.н.с. д.и.н. Владимир Мигев
Секретар: Йорданка Янчева
1.Йорданка Янчева: „Идеята за Кюстендил – европейски курорт живя и през 1945 г.” /Планът на д-р Ефремов от юли 1945 г/.
2.проф. д.и.н. Димитър Гоцев: „60 години от Софийския процес срещу ВМРО март 1947 г.”.
3.ст.н.с. д-р Димитър Тюлеков: „Пограничните събори в българо-югославските отношения през втората половина на ХХ век”.
4.ст.н.с. д.и.н. Владимир Мигев: “Кюстендил в края на комунистическото управление /1985-1989 година/ ”.
5.ст.н.с. д-р Жеко Попов: “Чудаци кюстендилци или хора с грижа към идните поколения”.
6.Николай Иванов: „Македонският въпрос в интернет пространството”.
Дискусия
СЕКЦИЯ ИЗКУСТВОЗНАНИЕ
12 октомври, 15.30 ч.
Зала „Стримон” – РИМ
Председател: Проф. д-р Лиляна Мавродинова
Секретар: д-р Даниела Чулова-Маркова
1.Проф. д-р Лиляна Мавродинова: “Асен Василиев – вдъхновен творец и изследовател на българската старина”.
2.д-р Даниела Чулова-Маркова: „Неконвенционален подход към градската среда. Една проекция на монументалното изкуство в екстериорните пространства на Кюстендил”.
3.Илия Николов: „Средновековен храм „Св. Архангели” в с. Лъки”.
4.Илона Захариева: „Жанровото разнообразие в творчеството на Вл. Димитров – Майстора”.
5.гл. ас. Константин Марков: „Форма и пространства в творчеството на акад. Иван Ненов”.
6.Нина Златева, Илия Николов: ”Етични и консервационни задачи. Проучване на „Велянова къща” в град Банско”.
7.д-р Румяна Дончева: „Книжната илюстрация на Кюстендилския художник Стоян Венев”.
------------------------------------------------------------------------------------------BG 2004/016-786.01.02 Съвместен фонд за малки проекти Програма “Добросъседство”
България – Република Македония 2004
Проект: BG 2004/016-786.01.02.01.12, “Заедно по свещените места на планината Осогово” СЕМИНАР ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРОЕКТBG 2004/016-786.01.02.01.12 “ЗАЕДНО ПО СВЕЩЕНИТЕ МЕСТА НА ОСОГОВСКАТА ПЛАНИНА”
14 септември, 2007 г.
гр. Кюстендил
П Р О Г Р А М А
09,30 – 10,00 ч. – Регистрация на участниците
10,00 - 10,15 ч. – Откриване на семинара
10,15 – 11,00 ч. – Представяне на проекта на Регионален исторически музей “Акад. Йордан Иванов” г-н Валентин Дебочички – управител на проекта
11,00 – 11,30 ч. – Представяне на резултати по изпълнение на проекта г-жа Венета Милушева – експерт по проекта
11,30 – 12,30 ч. – Дискусия
12,30 – 13,45 ч. – Обяд, ресторант “Лазур 2”
13,45 – 14,45 ч. – Представяне на проекта на Дружество за наука, скално изкуство и праисторически изследователски център на територията на Република Македония – гр. Kуманово, Р Македония “Развитие на културен туризъм в района на Осогово чрез съживяване и популяризиране на най-важните паметници от Палеолита, Неолита, Бронзовата и Желязната епоха в сътрудничество с нашия трансграничен партньор – Регионален исторически музей – Кюстендил” г-н Душко Алексовски – ръководител на проекта
14,45 – 15,00 ч. – Кафе пауза
15,00 – 16,30 ч. – Заключителна дискусия
------------------------------------------------------------------------------------------ХІV Научна конференция с международно участиеЗАЕДНО ИЛИ РАЗДЕЛЕНИ. ЕВРОПА НА СЪЮЗИТЕ, ЛИЧНОСТИТЕ И РЕГИОНИТЕ.
КЮСТЕНДИЛ, 1–3 ЮНИ 2007 г.
Петък, 1 юни 2007 г.
13:45 – Откриване в Заседателната зала на Регионален исторически музей – Кюстендил.
Заседания по секции:
І. Ново време ХV-ХІХ (Заседателна зала)
Водещ: Димитър Цанев
14:00-14:20 – Светлана Иванова – Раетски елити в Румелия. (пленарен доклад)
14:20-14:35 – Александър Антонов – Имаретът в ранната османска архитектура.
14:35-14:50 – Радослав Спасов – Природната среда и влиянието й върху бита на българите-католици в земите между Стара планина и Дунав ХVІІІ – средата на ХІХ век.
14:50-15:05 – Венета Милушева – Основоположникът на сръбската династия на Карагеоргиевичите – още щрихи около произхода му.
15:05-15:20 – Мариян Гяурски – Джузепе Мацини и Балканите.
15:20-15:35 – Димитър Цанев – Геополитическите интереси на Великите сили на Балканите през ХІХ век.
15:35-15:50 – Руслан Иванов – Екологични характеристики и поминък в българските градове през Възраждането.
15:50-16:05 – Владимир Янев – Еврейската култура в Македония ХІV–XVII век.
16:05-16:20 – Людмил Станчев – Цивилните листи на европейските монарси.
16:20-16:50 – ДИСКУСИЯ
ІІ. Етнология (Зала на РИМ)
Водещ: Веселин Тепавичаров
14:00-14:20 – Веселин Тепавичаров – Идентичност и евроинтеграция (пленарен доклад)
14:20-14:35 – Михаил Груев – Сюнетът като символично посегателство върху целостта на „българската социалистическа нация”.
14:35-14:50 – Полина Цокова – Регионални срещи на българите в Македония (1953-1970).
14:50-15:05 – Екатерина Керемидарска, Людмила Зидарова – Традиционни събори от двете страни на западната граница.
15:05-15:20 – Пламена Стоянова – Циганският национализъм – реален проблем или превантивна мярка на властта?
15:20-15:35 – Петя Василева – Медиите и тяхната обществена отговорност.
15:35-16:15 – ДИСКУСИЯ
17:00-17:30 – Валентин Дебочички – Проект „Заедно по свещените места на планината Осогово” (Заседателната зала)
Събота, 2 юни 2007 г.
Заседания по секция:
ІІІ. Античност (Зала на РИМ)
Сутрешно заседание
Водещ: Валентин Дебочички
09:30-09:50 – Диляна Ботева – Траките през IV век сл. Хр.: обособен етнос или неотделима част от късно-античното население? (пленарен доклад)
09:50-10:05 – Мирослав Издимирски – Мегабаз. Един персийски военачалник в Тракия.
10:05-10:20 – Алена Тенчова – Антимакедонското движение на Агис ІІІ в Пелопонес и Мемнон в Тракия през втората половина на ІV в. Пр. Хр.
10:20-10:35 – Димитър Митов – Римските и македонски съюзнически контингенти в Третата македонска война (171-168 Пр. Хр.).
10:35-10:50 – Симеон Хинковски – Митологичното и историчното в трета книга “Лаконика” на Павзаний, “Описание на Елада”. Или как един грецизиран римлянин описва древната Спарта.
10:50-11:05 – Иванка Стайкова – Божески епитети от посветителните надписи от Пауталия и територията й.
11:05-11:40 – ДИСКУСИЯ
ІV. Средновековие (Зала на РИМ)
Следобедно заседание
Водещ: Христо Матанов
13:30-13:50 – Христо Матанов – Европеизация и деевропеизация на балкано-византийското пространство през Средновековието. (пленарен доклад)
13:50-14:05 – Камен Станев – Съдбата на византийските военнопленници след разгрома на император Никифор І.
14:05-14:20 – Георги Николов – Деспот Алексий Слав и латините.
14:20-14:35 – Никола Дюлгеров – Сицилианското въстание и Анжуйска Морея.
14:35-14:50 – Александър Узелац – Europe as seen through the Eyes of the Late XIIIth Century Nestorian Traveler (Европа видяна през очите на един несториански пътешественик от кр. на ХІІІ век).
14:50-15:05 – Силвия Аризанова – Българската владетелка по данни на агиографската книжнина от ХІІІ-ХV век – идеален образ и реална личност.
15:05-15:20 – Александър Николов – „Деевропеизацията“ на Балканите – османската експанзия в Тракия и Македония в творчеството на Йоханес Кампанус.
15:20-15:35 – Ивайла Попова – Балканите през погледа на двама флорентинци от края на ХV век.
15:35-15:50 – Димитър Атанасов – Ересите. Щрихи към ежедневния живот на Балканите през ХІV век (епизод ІІ).
15:50-16:25 – ДИСКУСИЯ
V. Нова и Съвременна история (Заседателна зала)
Сутрешно заседание
Водещ: Тодор Попнеделев
09:30-09:50 – Веселин Янчев – Европейските резултати на едно авторитарно правителство. (пленарен доклад)
09:50-10:05 – Стоян Николов – Международното военно право и пленниците от сръбско-българската война 1885 г.
10:05-10:20 – Иван Петров – Отношението към България на Великобритания, Германия и Франция през погледа на Еъръ Кроул – 01.01.1907 г.
10:20-10:35 – Светослав Живков – Фракционерство и разцепления в средите на Прогресивно-либералната партия (до началото на Първа световна война).
10:35-10:50 – Ненад Стошич – Балканския съюз (1912-1913) и Балканския пакт (1934) в югославския печат.
10:50-11:05 – Тина Георгиева – Списание „Казаки” и идеята за казашка нация (30-те години на ХХ век).
11:05-11:20 – КАФЕ-ПАУЗА
11:20-11:35 – Надя Манолова – Йордан Иванов в Испания.
11:35-11:50 – Костадин Грозев – Георги Андрейчин – един българин между Европа, Америка и Съветска Русия.
11:50-12:05 – Кирил Чуканов – Корнелиу Кодряну и легионерската идеология.
12:05-12:20 – Йорданка Янчева – Стоян Йовев – кюстендилец с европейски размах.
12:20-12:35 – Костадин Иванов – Забраната на ВМРО.
12:35-13:00 – ДИСКУСИЯ
Следобедно заседание
Водещ: Искра Баева
14:00-14:15 – Дора Калчева – Мястото на България в тристранния пакт.
14:15-14:30 – Ангел Джонев – Революционна организация „Босилеград”.
14:30-14:45 – Димитър Гоцев – 60 години от Софийския процес срещу ВМРО март 1947 г.
14:45-15:00 – Красимир Йорданов – Българо-югославските отношения в първите следвоенни години.
15:00-15:15 – Тодор Попнеделев – Идеята за „славянска” Европа в България след 1944 г.
15:15-15:30 – Миляна Алексиева – Трудностите в българо-румънските преговори при изграждането на „Дунав мост”.
15:30-15:45 – КАФЕ-ПАУЗА
15:45-16:00 – Теодор Талев – Действие „деление”: Мястото на България в американската политика на диференциран подход (1959-1975).
16:00-16:15 – Деяна Кръстева – Да се родиш отново. Децата като заложник в българо-турските двустранни отношения (1986-1988).
16:15-16:30 – Гергана Иванова – Английската републиканска традиция и Европа.
16:30-16:45 – Гергана Алексиева – Раздялата на Алфонсо ХІІІ с властта.
16:45-17:00 – Стела Йорданова – Горбачов – идеолог на „Перестройката”.
17:00-17:15 – Борис Стоянов – 50 години заедно. Защо?
17:15-17:30 – Искра Баева – Заедно или отделно към ЕС – Източна Европа след 1989 г.
17:30-18:00 - ДИСКУСИЯ
18:00-18:50 – Прожекция на филма на Христо Мишков „Просфорите на Атон” (Заседателната зала)
19:30 – Тържествено закриване
Неделя, 3 юни 2007 г.
Посещение на исторически места.
Заминаване (по желание) за София.
------------------------------------------------------------------------------------------Покана за участие в Международен симпозиум
УВАЖАЕМИ КОЛЕГA,Община Кюстендил, Регионален исторически музей “Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил и Дирекция “МГИИ” към Министерството на културата, Ви канят да участвате в VІ Международен симпозиум на тема “Пауталия-Велбъжд-Кюстендил и прилежащите им територии през вековете”, посветен на 110 годишнината от
създаването на музея /3 ноември 1897 г./, който ще се проведе на 11,12 и 13 октомври /четвъртък, петък и събота/ 2007 година в Кюстендил.
Темата дава възможност за проучване на въпроси, засягащи цялостното историческо развитие на региона. На симпозиума ще бъдат обособени секциите Археология, История и Етнология.
Темите на докладите /съобщенията/ могат да бъдат заявени до 30 април, 2007 г. на електроните пощи на музея: rmuseum.kn@mail.bg или rmuseum.kn@abv.bg
Командировъчните разходи са за сметка на участниците.
------------------------------------------------------------------------------------------VI РЕГИОНАЛНА АРХЕОЛОГИЧЕСКА КОНФЕРЕНЦИЯ - КЮСТЕНДИЛ, 14 - 15 ФЕВРУАРИ 2007 Г.Откриване на конференцията
14.02.2007 г., 13.00 часа
Конферентна зала при РИМ – Кюстендил
ПЪРВО ЗАСЕДАНИЕ
13.30 часа Председател: д-р Малгожата Гребска-Кулова
Секретар: Филип Михайлов
13.30 ч. – 13.45 ч.
д-р Малгожата Гребска-Кулова – Култови масички от праисторическото селище при с. Българчево, общ. Благоевград (РИМ – Благоевград)
13.45 ч. – 14.00 ч.
Валентин Василев – Новооткрита брадва-длето от IV хил. пр. Хр. от връх Руй, Трънско (СУ “Св. Климент Охридски”)
14.00 ч. – 14.15 ч.
Филип Михайлов – Археологически разкопки на неизвестно светилище от ранножелязната епоха край с. Долна Секирна, общ. Брезник (РИМ – Перник)
14.15 ч. – 14.30 ч.
Илия Кулов – Бронзова дръжка на кратер от с. Седалец, общ. Струмяни, случайна находка от фонда на РИМ – Благоевград (РИМ – Благоевград)
14.30 ч. – 14.45 ч.
ст.н.с. д-р Иля Прокопов – Монети от VI-IV в. пр.Хр. от Югозападна Тракия, предложени на аукциони по света след 2000 година (София)
Дискусия: 14.45 ч. – 15.10 ч.
Почивка: 15.10 ч. – 15.30 ч.
ВТОРО ЗАСЕДАНИЕ
15.30 ч. Председател: н.с. Светослава Филипова
Секретар: Василка Паунова
15.30 ч. – 15.45 ч.
Юлия Божинова – Надгробни плочи от елинистическата епоха от обект Античен некропол при с. Рупите (Мулетарево), общ. Петрич (РИМ – Благоевград)
15.45 ч. – 16.00 ч.
Лидия Стайкова-Александрова – Разкопки в с. Пороминово (РИМ – Кюстендил)
16.00 ч. – 16.15 ч.
Иванка Стайкова – Разкопките в Пороминово в светлината на епиграфския материал (РИМ – Кюстендил)
16.15 ч. – 16.30 ч.
н.с. Светослава Филипова – Новопостъпили провинционални монети във фонда на РИМ – Кюстендил (РИМ – Кюстендил)
16.30 ч. – 16.15 ч.
Дойчин Грозданов – Резултати от спасителни археологически разкопки на ул. “Цар Симеон” №23, гр. Кюстендил (предварително съобшение) (РИМ – Кюстендил)
16.15 ч. – 16.30 ч.
Сотир Иванов – Гръцки лампи от римската и късноантична епоха от фонда на Исторически музей – гр. Петрич (ИМ – Петрич)
Дискусия: 16.30 ч. – 16.50 ч.
Почивка: 16.50 ч. – 17.15 ч.
ТРЕТО ЗАСЕДАНИЕ
17.15 ч. Председател: н.с. Цветана Комитова
Секретар: Сотир Иванов
17.15 ч. – 17.30 ч.
Владимир Петков – Проучване на Епископска базилика в гр. Сандански през 2006 г. (АМ – Сандански)
17.30 ч. – 17.45 ч.
Симона Симеонова – Ранно християнски некропол при хълма Кракра в гр. Перник (РИМ – Перник)
17.45 ч. – 18.00 ч.
Н.с. Цветана Комитова – Медальон с изображение на Св. Стелиян от обект Малко укрепление в гр. Мелник (РИМ – Благоевград)
18.00 ч. – 18.15 ч.
Маргарита Андонова – Талерът и неговото разпространение в Европа и Балканите (РИМ – Благоевград)
18.15 ч. – 18.30 ч.
Василка Паунова, Милена Паунова – Новоразкрити църковни сгради в подножието на хълма Кракра в гр. Перник (XIV – XX в.) (РИМ – Перник)
18.30 ч. – 18.45 ч.
Христина Цонева – Параклиса Св. Панталеймон край с. Припечене, общ. Петрич. (РИМ – Благоевград)
Дискусия: 18.45 ч. – 19.00 ч.
------------------------------------------------------------------------------------------ПЕТИ МЕЖДУНАРОДЕН СИМПОЗИУМ
“ПАУТАЛИЯ-ВЕЛБЪЖД-КЮСТЕНДИЛ
И ПРИЛЕЖАЩИТЕ ИМ ТЕРИТОРИИ”ПРОГРАМА5 – 7 ОКТОМВРИ 2006 ГОДИНА КЮСТЕНДИЛНАУЧНАТА ИЗЯВА СЕ ПОСВЕЩАВА НА 100 ГОДИШНИНАТА ОТ НАЧАЛОТО НА СИСТЕМНИ АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ В ГРАД КЮСТЕНДИЛ И 1900 ГОДИНИ ОТ ДАВАНЕТО НА ПАУТАЛИЯ СТАТУТ НА ГРАД С ПРИЛЕЖАЩА ТЕРИТОРИЯ В РАМКИТЕ НА РИМСКАТА ИМПЕРИЯ.Откриване на симпозиума
13.30 часа
Стримон Спа Клуб - Кюстендил
ПЛЕНАРНО ЗАСЕДАНИЕ
5 октомври 2006 г. 14.00 часа
Стримон Спа Клуб - Кюстендил
доц. д-р Стефан Чохаджиев: “История на праисторическите проучвания в басейна на Струма”.
н.с. Веселина Вандова : “Основни резултати от проучванията на праисторически обекти в Кюстендил и Кюстендилската котловина през последните 10 години”.
Лидия Стайкова: “Тракийски могили от Кюстендилския регион”.
н.с. д-р Веселка Кацарова: “ 100 години археологически проучвания на римския и късноантичен град Пауталия”.
н.с. Румен Спасов: “Археологически проучвания на обекти от средновековната епоха в Кюстендил и Кюстендилско 1906-2006”.
16.00 – 16.30 ч. почивка
СЕКЦИЯ “ПРАИСТОРИЯ”
5 октомври Председател: чл.кор.проф.Хенриета Тодорова
16.30 часа Секретар: н.с. Веселина Вандова
Стримон Спа Клуб
Кюстендил
1. Чл. кор. проф. Хенриета Тодорова: “ Тополница – първият неолитен сутеренен храм на Европа”. / АИМ –БАН/.
2. доц. д-р Стефан Чохаджиев: “ Селищна структура през неолита и халколита в басейна на Струма”. / ВТУ “ Св.Св. Кирил и Методий” /.
3.д-р Малгожата Гребска-Кулова: “За финала на късния халколит в долината на Средна Струма”. / РИМ – Благоевград/.
4.Цветана Попова: Археоботанични изследвания в Югозападна България”. /АИМ - София/.
Дискусия от 17.45 часа
СЕКЦИЯ “НУМИЗМАТИКА”
Председател: ст.н.с.д-р Иля Прокопов
05 октомври Секретар: н.с. Светослава Филипова
16.30 часа
Конферентна зала при Регионален
исторически музей - Кюстендил
1.ст.н.с. д-р Иля Прокопов: “ Монетна циркулация в Югозападна Тракия през VІ-ІV в. пр. Хр.”./ София/.
2.Евгени Паунов: “Монетите на Римската република в Югозападна Тракия /ок.168-31/27 г. пр.Хр.”. /София/.
3.ст.н.с. д-р Бистра Божкова: “Архитектурни паметници върху монети на Пауталия”. /АИМ-БАН/.
4.Върбин Върбанов: “Варварски нашествия по долината на р. Струма през епохата на Принципата”. /РИМ-Русе/.
5.н.с. Светослава Филипова: “Монети от разкопки в Пауталия -0бект “Младежки дом”- 1969”. / РИМ – Кюстендил/.
6.ст.н.с. д-р Дочка Аладжова: “За търговията в провинция Тракия ІV-VІ в”. /АИМ – БАН/.
7.Андрей Тонев: “Съкровище от западноевропейски монети от село Ресилово”. /РИМ – Кюстендил/.
Дискусия от 18.15 часа
СЕКЦИЯ “АНТИЧНОСТ”
ПЪРВО ЗАСЕДАНИЕ
6 октомври Председател: проф.д-р Александра Милчева
9.00 часа Секретар: н.с.д-р Веселка Кацарова
Конферентна зала при Регионален
исторически музей - Кюстендил
1.Филип Михайлов: “Керамика от ранножелязната епоха от долината на Горна Струма”. /РИМ – Перник /.
2.ст.н.с. д-р Анелия Божкова: “ Елинистическа керамика от Югозападна България”. / АИМ – БАН/.
3.д-р Зисис Бониас: “La restauration du theatre de Philippes”. /Археологически музей, Кавала – Гърция/.
4.Лидия Стайкова-Александрова: “ Тракийска могила в югоизточната част на Кюстендил”. / РИМ – Кюстендил/.
5.ст.н.с. д-р Лазар Нинов. “Остеологични анализи на материали от тракийски надгробни могили от Кюстендилско”. /АИМ – БАН/.
6.проф. д-р Василка Герасимова: “ За мястото на някои антични паметници в историята на Пауталия”. /НБУ - София/.
7.ст.н.с. д-р Гергана Кабакчиева: “Търговските връзки на Пауталия - І-ІV в. по данни от керамиката”. /АИМ-БАН/.
8.Павлина Илиева: “Античен бронз от Пауталия”./ АИМ – БАН/.
9.Ваня Илинкина: “За смисъла на символите върху апликациите от кюстендилската колесница /ІІ-ІІІ в./”. /АИМ-БАН/.
10.н.с. д-р Здравко Димитров: “Основни декоративни модели върху антаблеманните конструкции на коринтския ордер от Пауталия през късноантониновата епоха”./АИМ – БАН/.
11. ас. Николай Шаранков: “Publius Antius Teres - a tracarch from Pautalia”. /СУ “Св. Климент Охридски”/.
Дискусия от 11.45 ч. до 12.00 ч.
Почивка
ВТОРО ЗАСЕДАНИЕ
13.00 часа Председател: ст.н.с д-р Гергана Кабакчиева
Конферентна зала Секретар: Лидия Стайкова
при Регионален
исторически музей - Кюстендил
1.Милан Митовски, проф. Виктор Лилчич: “Антични градове и крепости в община Крива Паланка – настоящи археологически проучвания”. /Университет “Св. Кирил и Методий”, Скопие/.
2.Иванка Стайкова: “Вилните имения в градската територия на Пауталия и техните собственици”. / РИМ – Кюстендил/.
3.проф.д-р Златозара Гочева: “Светилището на Зевс и Хера при Копиловци – характер на почитания култ”. /АИМ – БАН/.
4. проф.д-р Маргарита Тачева, Иванка Стайкова: “Култът на Сабазий в Пауталия и територията й”. / СУ “Св. Климент Охридски”, РИМ - Кюстендил/.
5.Ване Секулов: “Гущерова чука” некропол от Римския императорски период – погребални обичаи”. / Струмица-Р Македония/.
6.Венеция Любенова: “Изделия от кост от разкопките на античния култов и производствен център при махала Арбанас /Радомир/”. /Перник/.
7.Доц. д-р на ф.н. Петър Димитров “Надписи върху оброчни плочи от Кюстендилско”. /НБУ/.
8.д-р Иво Топалилов: “Имената на градовете в Тракия в преторианските надписи” / АМ –Пловдив/.
9. Славица Тасева: “Хипокаустна система на санаториумот во досноримското термално лекувалище в с. Банско, Струмица”. /Струмица-Р Македония/.
Дискусия от 15.15 ч. – 15.35 ч.
Почивка 15.35 ч. до 15.50 ч.
ТРЕТО ЗАСЕДАНИЕ
15.50 часа Председател: проф. д-р Маргарита Тачева
Конферентна зала при Регионален Секретар: Андрей Тонев
исторически музей - Кюстендил
1.проф.д-р Людмила Слокоска, н.с. д-р Веселка Кацарова: “Епископската базилика на Пауталия”. /Разкопки 1968-1969/. /АИМ-БАН/.
2.Станислава Стойчева: “За основаването на Епископска катедра в Пауталия през ІV век”. /Институт по история при БАН/.
3.проф. д-р Александра Милчева, Владимир Петков: “Паметници на ранното християнство в района на Средна Струма”. /АИМ-БАН, АМ –Сандански/.
4.н.с. д-р Светла Петрова: “Базиликално строителство, план и архитектонична скулптура между Средна Струма и Средна Места”. /АИМ – БАН/.
5.Спаска Паскова, Иван Вълчев: “Ранното християнство в Никополис ад Нестум по писмени, епиграфски и археологически данни”. / ИМ –Гоце Делчев/.
6.Василка Паунова: “Раннохристиянска църква в подножието на хълма “Кракра” в Перник”. / РИМ – Перник/.
Дискусия от 17.35 ч. – 17.50 ч.
Почивка 17.50 ч. – 18.10 ч.
7.ст.н.с. д-р Георги Нехризов, Албена Тодорова: “Засводена гробница от късноантичната епоха в с. Старо село, Пернишка област”. /АИМ – БАН/.
8.Биляна Иванова: “Строителни техники и материали от късноантичната крепост на Хисарлъка при Кюстендил”. /НБУ-София/.
9.д-р Николай Марков: “Поклоннически пръстен от VІ в. от Югозападна България”. /НИМ – София/.
10.ст.н.с. д-р Олег Витов: “Геоложки и исторически сведения за златодобив в Кюстендилска област”. /Централна лаборатория по минералогия и кристалография - БАН/.
11. д-р Здравко Цинцов, Крум Радойков: “Древният добив на разсипно злато от района на с. Горно Уйно”. /Централна лаборатория по минералогия и кристалография - БАН/.
Дискусия от 19,25 часа
СЕКЦИЯ СРЕДНОВЕКОВИЕ
ПЪРВО ЗАСЕДАНИЕ
Председател: ст.н.с. д-р Коста Хаджиев
06 октомври Секретар: н.с. Румен Спасов
9.00 часа
Зала “Стримон” при Регионален
исторически музей - Кюстендил
1.н.с. д-р Методи Даскалов, Катя Трендафилова: “ Нови метални накити и принадлежности към облеклото от V-VІІ век във фонда на Исторически музей – Перник”. / АИМ -БАН/.
2.Тодор Марваков: “Ранновизантийска катарама от некропола при с. Копривлен /Гоце Делчевско/”. /ИМ – Несебър/.
3.ст.н.с. д-р Живко Аладжов: “Раннобългарско присъствие в Тракия”. /АИМ – БАН/.
4.н.с. д-р Стела Дончева: “ Култ и ритуал в средновековен Велбъжд”. / РИМ – Шумен/.
5.проф. Лиляна Мавродинова: “Още за средновековната църква в Колуша”. / София/.
6.арх. Христина Станева: “Реставрация и експониране на средновековна църква “Св. Георги” – Кюстендил”. /София/.
7.Аблена Мазакова: “Проблеми на проучването, реставрацията и експонирането на средновековните стенописи в църква “Св. Георги”, Кюстендил “. /НИПК – София/.
Дискусия 10.45 ч. – 11.05 ч.
Почивка 11.05 ч. – 11.20 ч.
8.ст.н.с. д-р Лазар Нинов: "Остеоархеологически данни за животните от Хисарлъка при Кюстендил". /АИМ - БАН/.
9.Елена Костова: “Мелник в системата на византийската провинциална администрация”. /ЦСВП “Акад. Иван Дуйчев”/.
10.Дойчин Грозданов: “Средновековни църкви и гробници от Южна България”. /РИМ – Кюстендил/.
11.Иван Петрински: “Крепостта Врабец. Към въпроса за възникването на българските средновековни градове през ХІІІ-ХІV в.”. /НИМ - София/.
12.н.с. Мария Долмова-Лукановска: “За някои особености в развитието на занаятчийството и металургията в България през ХІІІ-ХІV век”. / АИМ – Филиал Велико Търново/.
13.д-р Стоян Авдев: “Ролята на средновековното рударство за икономическия, културен и социален живот на Кюстендилско-кратовския регион”. /
14.Славянка Николова, Сергей Устинов: “Разкопки на манастирски комплекс в околностите на Рилски манастир”. /ИМ – Дупница/.
Дискусия от 13,05 ч. – 13.30 ч.
Почивка 13.30 ч. – 14.30 ч.
ВТОРО ЗАСЕДАНИЕ
Председател: проф. Лиляна Мавродинова
06 октомври Секретар: Дойчин Грозданов
14.30 часа
Зала “Стримон” при Регионален
исторически музей – Кюстендил
1.ст.н.с. д-р Коста Хаджиев: “Епиграфски кирилски надписи от Кюстендилското Краище”. /АИМ-БАН/.
2.проф. Боряна Велчева-Бояджиева: “Кюстендилската ръкописна сбирка” / София /.
3.Елисавета Мусакова: “Кюстендилското изборно евангелие”./НБКМ-София/.
4.Светлозар Ангелов: “Стенната живопис в Югозападните български земи през ХVІ век”. / ЦСВП “Акад. Иван Дуйчев”/.
5.Марлена Кръстева: “Пещерски манастир – проблеми и проучвания”. /АИМ-БАН/.
6. Калина Минчева: “Лесновският манастир през ХVІ век”. /ЦСВП “Акад. Иван Дуйчев/.
7.Ст.н.с. д-р Елена Генова, Пенка Желева: “За един неизвестен кръст с миниатурна резба от музея в Перник”. /Институт по изкуствознание при БАН/.
Дискусия от 16,30 – 16,50 ч.
Почивка от 16.50 ч. – 17,15 ч.
8.ст. н.с. д-р Катерина Венедикова: “Турски паметници от Кюстендил”. /АИМ-БАН/.
9.Александър Китанов: “Дупнишката нахия през втората половина на ХVІ век”. /ИМ – Дупница/.
10.Сотир Иванов: “Пещ за керамика от епохата на Възраждането”. /ИМ-Петрич/.
11.Бисера Томова: “Бижута от Кюстендил и Кюстендилско”./АИМ-БАН/.
12.Людмил Жеков Лозанов: “ Църковните институции в Югоизточна Европа от ІХ-ХХ век”. /София/.
Дискусия от 18.30 часа
------------------------------------------------------------------------------------------ПРОГРАМА НА XIII НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ С МЕЖДУНАРОДНО УЧАСТИЕ "ЕТНОСИ И СЪЖИТЕЛСТВО В ЕВРОПЕЙСКАТА ИСТОРИЯ", КЮСТЕНДИЛ 2 - 4 ЮНИ 2006 г.Заседания по секции:
2 юни 2006 г.
І. Античност и Средновековие:
Водещ: Валентин Дебочички
14.00 - 14.15. Иванка Стайкова /РИМ - Кюстендил/ Отношенията агриани - македони 335-169 г. пр. Хр.
14.15 - 14.30. Димитър Митов /СУ - ИФ/ Диодор Сицилийски и тракийските таласократии: няколко бележки във връзка с изследването на Моли Милър.
14.30 - 14.45. Александър Николов /СУ - ИФ/ Хрониките от манастира Санкт Гален като извор за културно и етническо многообразие. 14.45 - 15.00. Камен Станев /СУ - ИФ/ Заселвания на среднодунавски славяни в българските земи през Ранното средновековие (по писменни извори)
15.00 - 15.15. Васил Нинов /СУ - ИФ/ Корени на византийския надетнически модел.
15.15 - 15.30. Деница Филипова /СУ - ИФ/
Арабски извори за българите и съжителството им със съседните народи в периода VIII-X в.
15.30 - 15.45. Симеон Хинковски /СУ - ИФ/ Печенегите при досега им с Балканския полуостров.
15.45 - 16.00. - Кафе-пауза
16.00 - 16.15. Красимир Кръстев /СУ - ИФ/ Съдбата на българската принцеса Анна Тертер.
16.15 - 16.30. Димитър Атанасов /СУ - ИФ/ Ересите. Щрихи към ежедневието през Балканския XIV в.
16.30 - 16.45. Константин Голев /СУ - ИФ/ Балканските народи според "Анонимна българска хроника от XV в."
16.45 - 17.00. Венета Милушева /РИМ - Кюстендил/ Черкезки заселници в Югозападните български земи след Кримската война.
17.00 - 17.45. Дискусия по докладите
2 ЮНИ 2006 г.
II. Ново и Най-ново време (Заседателна зала на РИМ):
Водещ: Тодор Попнеделев
14.00 - 14.15. Христо Беров /СУ - ИФ/ Чужденците в българската индустрия 1878-1912 г.
14.15 - 14.30. Деяна Кръстева /СУ - ИФ/ Насилието над село Бач през 1907 г.
14.30 - 14.45. Кирил Чуканов /СУ - ИФ/ Славянинът от Загоричане Димитър Благоев за българското национално обединение, империализма и балканската федерация.
14.45 - 15.00. Красимир Йорданов /СУ - ИФ/ Албанците в Косово 1878-1918 г.
15.00 - 15.15. Ангел Джонев /РИМ - Кюстендил/ Третият проект за железопътна линия между България и Македония.
15.15 - 15.30. Иван Петров /ЮЗУ - Благоевград/ Антантата и гръцкият неутралитет през Първата световна война.
15.30 - 15.45. Елина Иванова /СУ - ИФ/ Либералните партии в България и националния въпрос.
15.45 - 16.30. Кафе-пауза
Водещ: Искра Баева
16.30 - 16.45. Евгения Калинова /СУ - ИФ/ Изселническият въпрос в българо-турските отношения - 30-те години на XX в.
16.45 - 17.00. Искра Баева /СУ - ИФ/ Етническата пъстрота като политически проблем в междувоенна Централна Европа.
17.00 - 17.15. Мария Секулова /СУ - ИФ/ Дружба "Родина" и възродителното движение в Родопите 1937-1947 г.
17.15 - 17.30. Дора Калчева /СУ - ИФ/ Българи и турци в България.
17.30 - 17.45. Станислава Славчева /СУ - ИФ/ Българо-италианският териториален спор във Вардарска Македония през Втората световна война.
17.45 - 18.00. Симеон Симев /Р Македония/ "Диатриба"
18.00 - 18.45. Дискусия по докладите.
18.45 Представяне монографиите на проф. дин Димитър Гоцев "Македонската интелигенция в периода 1911-1941 г." и на доц. д-р Веселин Янчев "Армия, обществен ред и вътрешна сигурност. Българският опит 1878-1912."
3 юни 2006 г. Сутрешно заседание
II. Ново и най-ново време (Заседателна зала на РИМ):
Водещ: Веселин Янчев
9.30 - 9.45. Стела Александрова /СУ - ИФ/ Съжителство на два различни етноса в рамките на една държавна традиция (турското малцинство в България).
9.45 - 10.00. Димитър Гоцев /СУ - ИФ/ Обществено-политическо развитие във Вардарска Македония 1945-1953 г.
10.00 - 10.15. Мариян Карагьозов /СУ - ЮФ/ Турция и кюрдите.
10.15 - 10.30. Гергана Алексиева /СУ - ИФ/ Испания и Каталуня: възможното съжителство.
10.30 - 10.45. Димитър Григоров /СУ - ИФ/ "Друже Тито, мити се кунемо!" Култът към Йосип Броз като сплотяващ фактор в многонационалата югославска държава.
10.45 - 11.00. Борис Стоянов /СУ - ИФ/ От конфликт към мирно съжителство: еволюция на френско-германските отношения 1945 - 1950 г.
11.00 - 11.30. Кафе-пауза
11.30 - 11.45. Зоя Иванова /СУ - ИФ/ Междуетническите конфликти - един от факторите за разпадането на СССР.
11.45 - 12.00. Мариана Македонска /СУ - ИФ/ Организацията на българското малцинство в Албания (1999-2004).
12.00 - 12.15. Александър Сивилов /СУ - ИФ/ Етнически модели в Западна Европа и Латинска Америка на границата на второто хилядолетие.
12.15 - 12.30. Полина Цокова /СУ - ИФ/ Две дискусии в българското общество за малцинствата (Поглед от началото и в края на XX в. между илюзията за отоманска нация и утвърждаването на унитарна национална държава).
12.30 - 13.00. Дискусия
13.00 - 14.00 Обедна почивка
Следобедно заседание
III. Етнология (Заседателна зала на РИМ):
Водещ: Екатерина Керемидарска
14.00 - 14.15. Алексей Кальонски /СУ - ИФ/ Османската концепция за управление на номадите: стереотипи и практики.
14.15 - 14.30. Силвия Аризанова /СУ - ИФ/ Чужденецът в българската агиографска книжнина от XIII в. Етнически и религиозни различия.
14.30 - 14.45. Радослав Спасов /СУ - ИФ/ Етносоциални промени в Никополска епархия XVIII - XIX в.
14.45 - 15.00. Екатерина Керемидарска и Любомир Желязков /РИМ - Кюстендил/ Интериорът на българската къща след Освобождението до 40-те години на XX в. (по материали от фонда на РИМ)
15.00 - 15.15. Таня Бонева /СУ - ИФ/ Българи и гагаузи в Бесарабия.
15.15 - 15.30. Йорданка Янчева /РИМ - Кюстендил/ Интеграцията на ромите в Кюстендил 1944-1990 г.
15.30 - 15.45. Пламена Стоянова /СУ - ИФ/ Аспекти по установяване и устройване на циганското население.
15.45 - 16.15 - Кафе-пауза
16.15 - 17.15. Михаил Груев /СУ - ИФ/ Миграция и адаптация сред локални групи мюсюлмани в най-ново време (по материали от Карнобатско).
17.15 - 17.30. Веселин Тепавичаров /СУ - ИФ/ Българският междуетнически модел - технология на съжителството.
17.30 - 17.45. Сергей Муртузалиев (Дагестански Университет) Дагестан на кръстопъта на Изтока и Запада.
17.45 - 18.00. М. Ю. Данилюк (Дагестански Университет) Православната система на образование като фактор за приобщаване народите на Дагестан към християнската култура.
18.00 - 18.10. Андриана Нейкова /СУ - ИФ/ Международна правна регламентация и политика за опазване на архивното наследство.
18.10 - 19.00. Дискусия
4 юни 2006 г. Сутрешно заседание
IV. Ново време XV - XIX в.
Водещ: Димитър Цанев
9.30 - 9.45 Светлана Иванова /СУ - ИФ/ За някои термини, свързани с османското милетско наследство.
9.45 - 10.00 Александър Антонов /СУ - ИФ/ Ежедневието на милетите в Османската империя XVI - XVIII в.
10.00 - 10.15 Цветозар Захариев /СУ - ИФ/ Бележки върху някои възрожденски песни и средновековните податки в тях.
10.15 - 10.30 Християн Атанасов /СУ - ИФ/ Еснафите във Видин през първата половина на XVIII в.
10.30 - 10.45. Димитър Цанев /СУ - ИФ/ Любен Каравелов и монархията в Испания в края на 60-те и началото на 70-те години на XIX в.
10.45 - 11.00. Даниела Ангелова /Център за изследване на населението при БАН/ Етническа структура на селищата от Варненска каза според непубликувани документи от Ориенталския отдел на НБКМ.
11.00 – 11.15. Венцислав Мучинов /Център за изследване на населението при БАН/ Българската историография по въпроса за етническата структура на Тракия през Възраждането.
11.15 - 11.30 Кафе-пауза
11.30 - 11.45. Владимир Пеев /СУ - ИФ/ Преселение на българи в Русия през 1861 г. и Добродетелната дружина.
11.45 - 12.00. Щелиян Щерионов /Център за изследване на населението при БАН/ Квантитативни методи за изследване на етническата структура по българските земи през Възраждането.
12.00 - 12.15 Надя Манолова - Николова /СУ - ИФ/ За населението на Нишавската епархия през XIX век.
12.15 - 12.30 Ваня Рачева /СУ - ИФ/ Марин Дринов за някои етнически общности на Балканите.
12.15 - 12.30. Мирела Хаджиева /СУ - ИФ/ Българо-сръбското етническо съжителство през погледа на Макензи и Ърби в "Пътувания из Европейска Турция".
12.30 - 13.00 Дискусия
13.00 - 14.00 Обедна почивка
Следобедно заседание
Водещ: Надя Манолова - Николова
14.00 - 14.15. Веселка Гъркова /СУ - ИФ/ Началото на средновековна Германия (IX - X в.).
14.15 - 14.30. Наум Кайчев /СУ - ИФ/ Етнонационални алтернативи в развитието на хърватската военна граница: Никола Боройевич между илирийския Загреб и сръбската Пеща.
14.30 - 14.45. Росен Любенов /СУ - ИФ/ Представата за балканското православно население в спомените на руските емисари от XVIII в.
14.45 - 15.00. Тина Георгиева /СУ - ИФ/ Украинската идея за славянска федерация в средата на XIX век в Руската империя.
15.00 - 15.15. Дарина Григорова /СУ - ИФ/ "Евразийската" нация: между руската идея и имперската толерантност.
15.15 - 15.45. Дискусия
15.45 - 16.30. Андрей Лунин /СУ - ИФ/ Представяне на новото електронно историческо списание "Anamnesis".