pixel
 width=
l

Меню
Информация
За нас
Проекти
Фондове
Колекции
Музейни експозиции
Кюстендил и Кюстендилски край
Контакти
Календар
FAQ




Recallproject
.



„Евровизия. Музеите представят Европа”
.



:: F-M.U.S.EU.M ::
.



Museum Communicator
.



:: Времето ::
.
Кюстендил



Новини
.



28 и 29 януари 2024 г., вход свободен в ...
.
Новини 28 и 29 януари 2024 г., вход свободен в Къща музей „Ильо Войвода”
Във връзка със 146-годишнината от Освобождението на Кюстендил Къща музей „Ильо Войвода” ще отвори врати за безплатно посещение на 28 и 29 януари 2024 г. (неделя и понеделник). В неделния ден пред къщата за втора поредна година членове на Национално дружество „Традиция” ще пресъздадат събитията от края на януари 1878 г. и ще ни потопят в емоцията на хората от първите моменти на свободен Кюстендил.


Още... |    Версия за печат 



24, 25 и 26 януари 2024 г., Специализиран ...
.
Новини 24, 25 и 26 януари 2024 г., Специализиран детски кът на РИМ – Кюстендил
14.00 – 18.00 ч. Музейна работилница за деца: Освобождението на Кюстендил



Още... |    Версия за печат 



20, 21 и 22 декември 2023 г. Специализиран ...
.
Новини 20, 21 и 22 декември 2023 г. Специализиран детски кът на РИМ – Кюстендил
14.00 – 18.00 ч. Музейна работилница за деца: Коледен стан
Темата "Коледен стан" представя един от най-старите занаяти – тъкачеството. Тежести за стан, открити при археологически проучвания, свидетелстват за неговата поява по нашите земи от времето на VІ – V хилядолетие преди Христа. От този период интерес представляват и артефактите, използвани при тясно свързания с него процес предене. Това са керамични съдове с вътрешни дръжки, т. нар. „въртящи се купи” и прешлени за вретено. Регионален исторически музей – Кюстендил съхранява един от малкото открити на територията на България съдове с дръжка от вътрешната страна на дъното. Той е от обекта при с. Слатино, Кюстендилско и датира от V-то хилядолетие преди Христа. От там е и изключително любопитния прешлен за вретено с врязани знаци, два от които изобразяват съзвездията Лебед и Голяма мечка. Вероятно праисторическите хора свързвали въртеливото движение на вретеното с „въртенето” на небето.



Още... |    Версия за печат 



18 декември 2023 г., Пиргова ...
.
Новини 18 декември 2023 г., Пиргова кула, 17:30 ч.
Откриване на изложбата на Станислав Божанков Живописна трилогия „Царските двери на смисъла”, Голям сърдечен иконостас I, II и III

„ГОЛЯМ СЪРДЕЧЕН ИКОНОСТАС – I“, 2018 г., (840 x 240 см) започна да се заражда в мислите ми някъде през ʾ96 или ʾ97 година, след завръщането ми в България, току-що завършил Краковската художествена академия. В действителност, той е плод на двадесет и няколкогодишна работа – мислене, опити, експерименти, подготвителни и съпътстващи етапи. Възникнаха множество серии от експериментални рисунки и живописни платна, които обикаляха около идеята, опипваха, осмисляха я, бидейки подготвителни и едновременно с това напълно самостойни, завършени и различаващи се… Много ми помогнаха в реализацията и двете годишни награди-стпендии на „Фондация Полък-Краснер“ от Ню Йорк, които получих през 2003 и 2007 година, и благодарение на които имах спокойствието да работя творчески в продължение на доста години. „ИКОНОСТАСЪТ“ бе монтиран и изложен през декември 2018 година в една от залите на ХГ „Владимир Димитров – Майстора“ в Кюстендил, със съдействието на екипа на галерията. Идеята на живописната конструкция е свързана с разбирането за доминантната роля на живота – най-важната и водеща ценност, дефинираща вечната потребност от хармония и красота. Сърцето, бидейки главен композиционен елемент и своеобразен PERPETUUM MOBILE, е вградено в условен полиптих-иконостас.


Още... |    Версия за печат 



15, 16 и 17 ноември 2023 г. Специализиран детски ...
.
Новини 15, 16 и 17 ноември 2023 г. Специализиран детски кът на РИМ – Кюстендил

Образователни занимания, които запознават с един от най-старите занаяти, практикувани по нашите земи. Участниците в тях използват еко кожа, предварително разкроена, нарязана и подготвена за ушиване. Това става с помощта на канапен конец, който се промушва през специално направени отвори, т. нар. зъмби. В допълнение се използват и върви, които придават завършен вид на цървулите. Образователните материали въвеждат в темата и представят както използвани още в древността инструменти за обработване на кожата, като каменни и костени гладилки от новокаменната и каменно-медната епохи, така и етапите, през които се преминава в традиционния занаят, за да се достигне до готовия продукт.
Темата на ноемврийската музейна работилница обръща внимание и на героичните събития от ноември 1885 г. по време на Сръбско-българската война, която се явява в защита на Съединението. На 14 ноември (2 ноември стар стил) 1885 г., Българското княжество е нападнато неочаквано от западната си съседка, която почти безпрепятствено за два дни навлиза на около 30 километра от неговата столица. За да отговорят на нападението, българските сили, съсредоточени на южната граница, е трябвало да се придвижат до западната. Спомените на очевидци и участници в тези събития описват героизма на войниците, някои от които за две денонощия изминават 145 километра и не всички носят ботуши – вървят пеша с цървули, краката им са изранени, шинелите им изпокъсани. Сърбите са отблъснати при Сливница на 19 ноември (7 ноември стар стил) и през следващите няколко дни българската армия победоносно влиза в източните територии на Сръбското кралство. Следва подписване на Букурещки мирен договор и международно признаване на Съединението.



Още... |    Версия за печат 



1 ноември 2023 г., Ден на ...
.
Новини 1 ноември 2023 г., Ден на народните будители

В Деня на народните будители пред местната общност на село Горановци и пред колеги бе представена книгата на гл. ас. д-р Светозар Ангелов и гл. ас. д-р Явор Митов „Църквата „Св. Архангел Михаил” край село Горановци, Кюстендилско”. Д-р Явор Митов разказа за историята на църквата и местността Манастирчето, която ни връща назад във времето на Късната античност (IV – V в.) и ранносредновековното Българско ханство-царство (VIII – началото на XI в.) и продължава до почти края на османското владичество (XVIII в.). Съществена част от тази история се базира на археологически проучвания, извършени в района на църквата и някогашния манастирски комплекс през 1977-1978 г. Той обърна внимание и на епиграфските паметници върху стенописите и градежа на храма. За изключителната живопис във вътрешността, която датира от XV – XVI в., говори д-р Светозар Ангелов.


Още... |    Версия за печат 



25 октомври 2023 г., 10:00 ч., пресконференция ...
.
Новини 25 октомври 2023 г., 10:00 ч., пресконференция за археологически обект „Парк Галерия”
На 25 октомври 2023 г., в 10:00 ч., в парка пред ХГ „Владимир Димитров – Майстора” се проведе пресконференция във връзка с възстановяване на редовните теренни археологически проучвания и теренна консервация на обект „Парк Галерия” в Археологически резерват „Античен и средновековен град Пауталия-Велбъжд”, гр. Кюстендил.



Още... |    Версия за печат 



13 октомври 2023 г.
.
Новини 13 октомври 2023 г.
Класиране на кандидатите в конкурса за заемане на длъжността „екскурзовод” в Регионален исторически музей – Кюстендил по получени точки от оценителните карти на комисията:



Още... |    Версия за печат 



11, 12 и 13 октомври 2023 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 11, 12 и 13 октомври 2023 г. Музейна работилница за деца: Антични подови мозайки
Образователни занимания с тема, посветена на плодородието на Кюстендилската котловина. Представя част от античното изкуство, каквито са подовите мозайки.

Историята на мозайката ни връща още в IV хил. пр. Хр. в Месопотамия и Египет, където е засвидетелствана като декорация върху стени на сгради, храмове и гробници. Достига най-голям разцвет през античността и специално през римската императорска епоха.



Още... |    Версия за печат 



6 октомври 2023 г., 17:00 ч., Конферентна зала ...
.
Новини 6 октомври 2023 г., 17:00 ч., Конферентна зала на РИМ Кюстендил
Представяне на монографията на гл. ас. д-р Светозар Ангелов и гл. ас. д-р Явор Митов "Църквата Св. Архангел Михаил край село Горановци, Кюстендил". Книгата разглежда историята и живописта на един от най-значимите и ценни старинни храмове в Кюстендилско.



    Версия за печат 



5 октомври 2023 г.
.
Новини Допуснати кандидати до втория етап на конкурса за заемане на длъжността „екскурзовод” в Регионален исторически музей – Кюстендил, по реда на постъпване на заявленията:


Още... |    Версия за печат 



13, 14 и 15 септември 2023 г. ...
.
Новини 13, 14 и 15 септември 2023 г. Двора на РИМ – Кюстендил
14.00 – 18.00 ч. Музейна работилница за деца: Картите на Княжество България
Образователни музейни занимания с теоретична и практична част. Теоретичната включва учебни дигитални и печатни помагала, посветени на Съединението на България и неговата защита, практичната – ателиета за изработване на карти на България, три вида, отразяващи случващите се териториални промени след Освобождението и подписването на Санстефанския мирен договор.



Още... |    Версия за печат 



3 септември 2023 г., 11:00 ч., ...
.
Новини 3 септември 2023 г., 11:00 ч., Пиргова кула
Откриване на изложба „Пиргова кула – Щит на културата” в рамките на Фестивала «Сцени на Струма».



    Версия за печат 



1 септември 2023 г. Обява конкурс ...
.
Новини 1 септември 2023 г. Обява конкурс за длъжността „екскурзовод”

Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов”, гр. Кюстендил
ОБЯВЯВА КОНКУРС за длъжността „екскурзовод” в отдел „Връзки с обществеността” на Регионален исторически музей Кюстендил (чл.91-95 от Кодекса на труда), Код по НКПД: 5113 6006.
I. Кратко описание на длъжността: Осъществява обслужването на посетители в археологическата зала на музея. Изнася на съвременно научно равнище обзорни и тематични беседи. Дава информации и справки за експонатите в музейната експозиция. Участва в образователните програми на музея – посещенията в Специализирания детски музеен към зала „Асклепий” и в организираните детски музейни работилници.Работи системно и диференцирано и с други посетители (туристи, специализирани групи, официални делегации). Организира и участва при провеждане на мероприятия в музея, ученически чествания, викторини, конкурси, юбилеи, изложби и др.Полага системни грижи за повишаване на научната и методическата си подготовка и квалификация.Изпълнява и други дейности, свързани със спецификата на длъжността:



Още... |    Версия за печат 



16, 17 и 18 август 2023 г. Музейна работилница ...
.
Новини 16, 17 и 18 август 2023 г. Музейна работилница за деца: Играта в древността

Музейна работилница за деца, посветена на развлекателни настолни игри от праисторическата и античната епохи. Това са игра с ямички, днес позната под името Манкала; Дама, Алкерк и Римски шах „Рота”. Темата е вдъхновена от един от експонатите в археологическата зала на музея – керамичен предмет с 16 ямички на повърхността, групирани по четири в четири редици, от каменно-медната епоха (V-то хил. пр. Хр.). Предполага се, че се е играело с малки керамични топчета или камъчета.
Заниманията ще се проведат на открито, в двора на музея на 16, 17 и 18 август 2023 г. от 14.00 до 18.00 ч. Те включват игра с дървени копия на музейния експонат и изработване на кожени модели на игрите.
Входна такса: 4,00 лв.



    Версия за печат 



12,13 и 14 юли 2023 г. Музейна работилница ...
.
Новини 12,13 и 14 юли 2023 г. Музейна работилница за деца: Кюстендил през Средновековието

Представяне на моменти от средновековната история на Кюстендил чрез образователни занимания за деца. Те включват изпълняване на задачи, свързани с битката при Велбъжд от 28 юли 1330 г. и запазените паметници в града от този период, които са включени в специално разработено учебно помагало, и изработване на шлемове и щитове като част от античното и средновековното защитно въоръжение.


Още... |    Версия за печат 



7, 8 и 9 юни 2023 г. Музейна ...
.
Новини 7, 8 и 9 юни 2023 г. Музейна работилница за деца: Традиционни занаяти – Кошничарство
Образователни занимания, представящи един от старите занаяти, познати по нашите земи от дълбока древност. Ще се проведат на открито, в двора на музея на 7, 8 и 9 юни 2023 г. от 14.00 до 18.00 ч.
Входна такса: 4,00 лв.



    Версия за печат 



5 юни 2023 г. Парично дарение
.
Новини Регионален исторически музей - Кюстендил получи голямо парично дарение в размер на 1500 лв. за Музеен комплекс „Св. Георги” с едноименната средновековна църква от XI в. Изказваме своите благодарности на дарителите за тяхната щедра подкрепа!


    Версия за печат 



23 май 2023 г., Пиргова кула
.
Новини 18:00 ч. Откриване на изложба живопис, графика и колажи на кюстендилския художник Станислав Божанков в Пирговата кула.
Завършил графика в Академията за изящни изкуства „Ян Матейко“, Краков, Полша, в студиото на проф. Анджей Пийч, Станислав Божанков работи в областта на живописта, рисунката и графиката. Участвал е в около 400 изложби (биеналета, триеналета, кураторски проекти и др.) - Филаделфия, Варна, Тайпе, Майданек, Уимбълдън, Бусан, Сеул, Ню Йорк, Любляна, Куала Ломпур, Истанбул, Пловдив, Люксембург, София, Ибиса, Канагава, Шанхай и др. Има 27 международни и национални награди, като най-значимите са:



Още... |    Версия за печат 



22 май 2023 г. Почетен знак ...
.
Новини 22 май 2023 г. Почетен знак „Златен век“
На официалната церемония по връчване на отличия на личности и институции от различни области на културата за техния принос за развитието на българската духовност по повод 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, състояла се на 22 май 2023 г. в зала „Средец“ на Министерство на културата, номинираният от Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил ас. Румен Спасов получи почетен знак „Златен век“ – златен печат на Цар Симеон Велики, Грамота за принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност и парична награда.



Още... |    Версия за печат 



13 май 2023 г. Европейска ...
.
Новини 13 май 2023 г. Европейска нощ на музеите
10:00 ч.-19:30 ч. Игра за любознателни с награди „Отключи историята на своя град” XII с посещение на музейни експозиции и места на памет в Кюстендил, посветена на 80-тата годишнина от кюстендилската акция за спасяването на българските евреи.
14:00 ч.-16:00 ч. Истории от глина – занимания за деца в двора на музея
19.30 ч. Томбола с награди от играта „Отключи историята на своя град” XII в къща музей „Димитър Пешев”



Още... |    Версия за печат 



10 и 11 май 2023 г. Музейна работилница ...
.
Новини 10 и 11 май 2023 г. Музейна работилница за деца: Букви и писменост
Образователни занимания, посветени на 24 май. На този ден честваме създаването на глаголицата от братята св. св. Кирил и Методий и спасяването на тяхното дело следствие на прозорливите действия на българския княз Борис I и неговите наследници царете Симеон и Петър.



Още... |    Версия за печат 



5 май 2023 г. Изложбена зала в ...
.
Новини 5 май 2023 г. Изложбена зала в джамия „Ахмед бей”
17.00 ч. Откриване на гостуващата изложба на Регионален етнографски музей – Пловдив „Времето на алафрангата”
Каним ви да посетите новооткритата гостуваща изложба на Регионален исторически музей - Пловдив "Времето на алафрангата", експонирана в изложбената зала на джамия "Ахмаед бей", с интересен поглед към възрожденската действителност в един многовековен и многоетничен интеркултурен град като Пловдив, който в миналото и днес винаги е бил част от Европа.
В средата на ХІХ-то столетие градът се утвърждава като един от важните административни, занаятчийски и търговски центрове на Европейска Турция, като космополитен град със засилено чуждо присъствие. Широките търговски контакти с Европа и Близкия изток, близостта на Цариград, обучението на младежи в чужбина, многобройните колонии от дипломати, търговци и мисионери създават благоприятни условия за разчупване на патриархалния и създаване на модерен стил на живот. Именно този преход от традицията към модерността носи името „а ла франга“, което ще рече „по френски маниер“. Но това време не бива да се разглежда буквално като проникване на културно влияние само от Франция, а в по-широк план – като нова мода, идваща от Европа.



Още... |    Версия за печат 



ХХVII ЕЖЕГОДНИ КЮСТЕНДИЛСКИ ЧЕТЕНИЯ ...
.
Новини ХХVII ЕЖЕГОДНИ КЮСТЕНДИЛСКИ ЧЕТЕНИЯ, 2-4 ЮНИ 2023 Г., КЮСТЕНДИЛ
За 27-ми път Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов“ – Кюстендил ще бъде домакин на Научната конференция – Кюстендилски четения, организирана съвместно с Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.


Още... |    Версия за печат 



27, 28 и 29 април 2023 г., 14.00-18.00 ч., ...
.
Новини 27, 28 и 29 април 2023 г., 14.00-18.00 ч., Специализиран музеен кът за деца, Музейна работилница за деца: Въстанически знамена
Образователни занимания с изработване на копия на знамена от Априлското въстание. Темата е посветена на едно от най-паметните събития в нашата история, довело до възстановяване на Българската държава след петвековно чуждо владичество. Важно място в неговата подготовка заема изработването на знамена, което се възлага на местни зографи и учителки. От голямо значение са отличителните знаци – разярения лъв и думите "Свобода или смърт", които децата използват при изработването на своите "въстанически знамена". Така те се докосват до революционния дух на епохата и до желанието за свобода и независимост.



Още... |    Версия за печат 



18 април 2023 г., 16.00-18.00 ч., Конферентна ...
.
Новини 18 април 2023 г., 16.00-18.00 ч., Конферентна зала на РИМ – Кюстендил, Семеен турнир "Праисторическа настолна игра „Манкала”

Във връзка с Международния ден за опазване на паметниците на културата - 18 април, Регионален исторически музей - Кюстендил организира семеен турнир по „Манкала”. Турнирът е насочен към деца в предучилищна и начална училищна възраст (от 5 до 11 години) и техните родители, както и към по-големи ученици. Участието е по двойки като за играта са необходими два отбора, а едновременно могат да се състезават до 24. Играта е настолна, изработена от дърво от Център за неформално образование и културна дейност АЛОС по прототип на керамичен предмет от каменно-медната епоха (V-то хил. пр. Хр.) с квадратна горна плоскост, върху която има 16 ямички, групирани по четири в четири редици. Открит е в с. Слатино, Кюстендилско от доц. д-р Стефан Чохаджиев и е експониран в археологическата зала на музея. Играе се с малки бели камъчета по правилата на аналогична съвременна игра, позната като "Манкала". За подробности и записвания, тел. 0895541369.



Още... |    Версия за печат 



12 април 2023 г. Във връзка с Великденските празници ...
.
Новини 12 април 2023 г. Във връзка с Великденските празници, музейните експозиции при Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” - Кюстендил ще бъдат отворени за посещение, както следва:

Археологическа експозиция в зала „Асклепий”
бул. „България” 55
РАБОТНО ВРЕМЕ: 14, 15, 16 и 17 април 2023 г.,
от 9.30 ч. до 18.00 ч.
Обедна почивка: 12.00 – 12.30 ч.
Неработни дни: няма
Тел. за контакти: 0895 541 376

Изложбена зала в джамия „Ахмед бей” с изложбата „Техниката около нас по времето на народната власт”
(ул. “Стефан Караджа” 2)
РАБОТНО ВРЕМЕ: 14 и 15 април 2023 г., от 9.00 ч. до 18.00 ч.
Обедна почивка: 12.00 – 13.00 ч.
Неработни дни: 16 и 17 април 2023 г.
Тел. за контакти: 0876 686 899



Още... |    Версия за печат 



30 март 2023 г., 140 години от рождението на ...
.
Новини 30 март 2023 г., 140 години от рождението на д-р Георги Ефремов

Днес се навършват 140 години от рождението на лекаря, публициста, общественика д-р Георги Ефремов, със заслуга за спасяването на българските евреи от Холокоста. Той е роден в Кюстендил на 30 март 1883 г. През 1910 г. завършва медицина в Чикаго и след практикуването на хирургическата си специалност в Кюстендилската болница става управител и завеждащ хирургическото отделение в нея. Редактира и издава в. „Добро здраве“, притурка към „Нов живот“. Автор е на 9 брошури на здравна тематика. Превежда специализирана литература от английски и руски език. Като кмет на града за периода от 15 ноември 1942 г. до 9 септември 1944 г. извършва редица благоустройствени действия по подобряване на хигиената в него, водоснабдяването и уличната радиофикация. С цел да направи родния си град курорт от европейска величина, кани балнеолози от чужбина, посещава балнеолечебни курорти в Унгария и Словакия. Участва в съставянето на перспективен план за развитието на града в балнеолечението с построяване на лечебен комплекс с нови бани, физиологически институт, нови хотели и др.
През март 1943 г. се включва в събитията по спасяването на българските евреи. Заедно с околийския управител Любен Милтенов информира представители на местната еврейска общност за готвената депортация, за чието организиране от Комисарството по еврейските въпроси в Кюстендил е изпратен Борислав Тасев. Последният недоволства за своевременно издадената тайна и полага усилия, но среща съпротивата на местната околийска и общинска власт.



Още... |    Версия за печат 



24 март 2023 г., проект „Дигитална разходка ...
.
Новини 24 март 2023 г., проект „Дигитална разходка из осем хилядолетната история на Кюстендил”

Проект за дигитализация на движими културни ценности от фонда на музея и тяхното представяне в дигитална среда с цел популяризиране на богатото културно-историческо наследство на Кюстендил и региона, реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата. Заснети триизмерно са над 40 броя артефакти от различни исторически епохи – новокаменната, каменно-медната и античната, от периода на Българското Възраждане, както и етнографски материали – предмети на бита, накити и традиционни женски носии.


Още... |    Версия за печат 



23 март, 2023 г., проект „Представяне на ...
.
Новини 23 март, 2023 г., проект „Представяне на културното наследство на Кюстендил и региона чрез музейни сувенири и игри”

Пет вида изцяло нови рекламни материали от естествена кожа – 4 аксесоара и 1 игра, брандирани с характерни за музейните ни обекти изображения и обогатяващи асортимента от нашите сувенири. Това са ключодържател, калъф за документи, малък несесер за ключове, кесия за колан и игра с ямички. Кесията с нейната визия и орнаментика е изработена по прототип на кесия от Античността, брандирана с пауталийска монета на Юлия Домна (193-217 г.) с изображение на Трите нимфи – пазителки на лечебните минерални извори, а играта – на праисторическа керамична игра с ямички, съхранявана в Регионален исторически музей – Кюстендил, с орнаменти на знаци, изобразени както върху нея, така и върху други предмети от каменно-медната епоха. Останалите кожени сувенири са с изображенията на оброчна плочка от Пауталия на античния бог на медицината и здравето Асклепий (II-III в.), печат на Ильо Войвода от следосвободителния период, алафранга от една от стаите на възрожденската Емфиеджиева къща, средновековната църква „Св. Георги” в Кюстендил от XI в. и подписът на Димитър Пешев, написал Протестното писмо от 17 март 1943 г. срещу депортацията на българските евреи през Втората световна война. Те ще се продават в съответните музейни обекти – къщите музеи „Ильо войвода”, „Димитър Пешев” и „Емфиеджиева къща”, Археологическата зала „Асклепий” и Средновековната църква „Св. Георги”.



Още... |    Версия за печат 



10 и 11 март 2023 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 10 и 11 март 2023 г. Музейна работилница за деца: Спасителите на българските евреи
Първата ни Музейна работилница, посветена на кюстендилската акция за спасяването на българските евреи от смърт през Втората световна война. На 9 март тази година се навършват 80 години от събитията, довели до спасяването на близо 50 000 български граждани с еврейски произход от лагерите на хитлеристка Германия. В тях активно участие вземат личностите от Кюстендил начело с Димитър Пешев – Асен Суйчмезов, Владимир Куртев, Иван Момчилов и Петър Михалев. Поради политическата ситуация в България след войната, добрината, която извършват, е призната едва след тяхната смърт. Те всички са почетени със званието на държавата Израел „Праведник на света”, давано на хора от нееврейски произход, които с риск за живота си са спасявали евреи от нацистко изтребление. Почетени са и с най-високото отличие в България, връчвано от нейния президент на лица с изключително големи заслуги към страната ни – Орден „Стара планина” I степен.



Още... |    Версия за печат 



9 март 2023 г. 80 години от спасяването на ...
.
Новини 9 март 2023 г. 80 години от спасяването на българските евреи от Холокоста
Днес се навършват 80 години от спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта през Втората световна война. В тази връзка Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил представи нова мобилна изложба "Кюстендилската акция за спасяването на българските евреи" в залата за временни изложби на Къща музей „Димитър Пешев”. Сред официалните гости на откриването, направено от нейният автор доц. д-р Ангел Джонев, бе заместник-министърът на външните работи Костадин Коджабашев. Тържественото честване продължи с поднасяне на венци и цветя на паметника на Димитър Пешев и на паметната плоча на Иван Момчилов в центъра на Кюстендил, на което присъства и министър-председателят Гълъб Донев.


Още... |    Версия за печат 



28 февруари 2023 г. Известия на
.
Новини 28 февруари 2023 г. Известия на Исторически музей – Кюстендил, том XXI и XXII
Излязоха от печат том XXI и XXII на Известия на Исторически музей – Кюстендил.


Още... |    Версия за печат 



23, 24 и 25 февруари 2023 г. Музейна ...
.
Новини 23, 24 и 25 февруари 2023 г. Музейна работилница за деца: Култура на хранене в древността
Културата на хранене на хората в древността е свързана с начина им на живот. Затова темата, която е посветена на Деня на археолога - 14 февруари, запознава с различни предмети на бита от новокаменната до средновековната епоха, експонирани в археологическата зала на музея.


Още... |    Версия за печат 



20 февруари 2023 г., 50 години от
.
Новини 20 февруари 2023 г., 50 години от смъртта на Димитър Пешев
Днес се навършват 50 години от смъртта на Димитър Йосифов Пешев – един от спасителите на българските евреи през Втората световна война, обявен от мемориала „Яд Вашем” за „праведник на света”.
Димитър Пешев е роден на 13 юни 1894 г. в Кюстендил. Учи в кюстендилските училища, обучава се в императорския лицей в Солун 1910-1912 г., а след това завършва престижната Кюстендилска гимназия. Той взема участие във войните за национално обединение 1912-1913 и 1915-1918 г. Краят на въоръжения конфликт му дава възможност да завърши право в Софийския университет и да започне работа като съдия в провинцията и столицата, а след 1932 г. и като адвокат в София.
Животът на Д. Пешев се променя след преврата от 19 май 1934 г. Той е назначен за министър на правосъдието в първия кабинет на Георги Кьосеиванов (1935-1936 г.). В това му качество се опитва да въведе гражданския брак в държавата, но среща съпротивата на вероизповеданията и на православната църква. Влиза и в противоречия с министъра на войната ген. Христо Луков. Отстранен от изпълнителната власт, Пешев продължава да се занимава с политика, като участва в изборите за XXIV ОНС, избран е за народен представител, а при конструиране на Парламента и за негов подпредседател. На изборите за XXV ОНС отново е избран за депутат и по-сетне за подпредседател на Народното събрание. Подкрепя присъединяването на Добруджа, Македония, Тракия и Западните покрайнини към България, но застава против обявяване на война на Великобритания и САЩ. Участието на България в Тристранния пакт за него е необходимата отстъпка за осъществяване на националното обединение. Не се противопоставя на приемането на Закона за защита на нацията.
В началото на март 1943 г. Д. Пешев следи с тревога слуховете за подготвяно изселване на евреите от Царството в източните области на Германия. Първите сведения той получава от дупнишкия си колега Димитър Икономов. Притесненията му са подсилени от докладите на кюстендилския околийски управител Любен Милтенов. Сутринта на 9 март 1943 г. той е запознат с конкретни факти от пристигналата от Кюстендил специална делегация в състав Асен Суйчмезов, Владимир Куртев, Иван Момчилов и Петър Михалев. Д. Пешев веднага иска среща по въпроса с премиера и след отказ настоява за такава с министъра на вътрешните работи Петър Габровски. Той предвожда групата депутати, която заставя министъра да отмени заповедта за депортацията на евреи от довоенните предели на България.



Още... |    Версия за печат 



26, 27 и 28 януари 2023 г. Музейна ...
.
Новини 26, 27 и 28 януари 2023 г. Музейна работилница за деца: Освободителите на Кюстендил
Образователни занимания, посветени на Освобождението на Кюстендил от османско владичество, станало факт на 29 януари 1878 г. Те включват апликации на униформи от Руско-турската освободителна война – опълченска и руска, и изработване на 3D изображение на генералска униформа от Лейгвардейски егерски полк, части от който освобождават града.


Още... |    Версия за печат 



19 януари 2023 г., 17:00 ч., Килийно ...
.
Новини 19 януари 2023 г., 17:00 ч., Килийно училище, възпоменателна вечер
По повод 135-годишнината от рождението на Иван Христов Момчилов (14.01.1888 г.-24.12.1966 г.), Община Кюстендил и Регионален исторически музей – Кюстендил организират възпоменателна вечер. Иван Момчилов – един от спасителите на българските евреи през Втората световна война, е роден на 14 януари 1888 г. в китното кюстендилско село Соволяно. Завършва престижното Педагогическо училище в Кюстендил и право в Софийския университет. Участва като офицер във войните за национално обединение 1912-1913 и 1915-1918 г. Активно участва в политическия, обществен и културен живот в Кюстендил. Привърженик е на Демократическата партия. Подкрепя каузата на македонските българи и изпратен от земеделския режим в Сливенския затвор. Участва в учредяването и дейността на фонд „Тодор Александров”, който издига в града паметник на загиналия лидер на ВМРО. В началото на тридесетте години на ХХ в. е избран за председател на читалище „Братство”, най-престижната културна институция в Кюстендил. Придобива авторитет на добър адвокат и неколкократно е председател на Адвокатската колегия. Избран е за депутат в 24 Обикновено народно събрание /1938-1939 г./ и е член на парламентарната комисия по министерство на правосъдието и на прошетарната комисия. Обществено ангажиран и професионално ориентиран да защитава каузи и човеци, Момчилов застава твърдо против депортацията на българските евреи. Заедно със своите съмишленици Асен Суйчмезов, Владимир Куртев и Петър Михалев заминават за столицата и на 9 март 1943 г. уведомяват за случващото се подпредседателя на Народното събрание Димитър Пешев. Отделно Ив. Момчилов търси съдействието на своя кум и бивш главнокомандващ на Действащата армия през Първата световна война ген. Никола Жеков, който има авторитет сред управляващите в България и германските представители. С действията си Момчилов предизвиква ненавистта на организации и хора, които нападат къщата му, заплашват живота на него и семейството му.



Още... |    Версия за печат 



19 декември 2022 г. Работно време на музейните ...
.
Новини 19 декември 2022 г. Работно време на музейните обекти на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” - Кюстендил през Коледните и Новогодишните празници

Археологическа и нумизматична експозиция в зала „Асклепий”
(бул. „България” 55)
25, 26, 27, 28, 29 и 30 декември 2022 г.; 9.30-12.00 ч., 12.30-17.00 ч.
24 и 31 декември 2022 г.; 9.30-12.00 ч., 12.30-16.00 ч.
Почивни дни: 1 и 2 януари 2023 г.
Тел. за контакти: 0895 541 376; 0895 541 369

Музеен комплекс „Св. Георги”, кв. Колуша
25, 26, 27 и 30 декември 2022 г.; 9.30-12.00 ч., 12.30-17.00 ч.
24 и 31 декември 2022 г.; 9.30-12.00 ч., 12.30-16.00 ч.
Почивни дни: 28 и 29 декември 2022 г.; 1 и 2 януари 2023 г.
Тел. за контакти: 078/55 22-83; 0894 551 996

Джамия „Ахмед бей” с гостуваща изложба на Националния политехнически музей „Техниката около нас по времето на народната власт”
27, 28, 29 и 30 декември 2022 г.; 9.00-12.00 ч., 13.00-17.00 ч.



Още... |    Версия за печат 



15, 16 и 17 декември 2022 г. Музейна ...
.
Новини 15, 16 и 17 декември 2022 г. Музейна работилница за деца: Коледен стан
Образователни занимания за деца, представящи един от най-старите занаяти – тъкачеството. Откритите находки като глинени тежести за стан и прешлени за вретено свидетелстват за неговата поява по нашите земи от времето на VІ – V хилядолетие преди Христа. Такива находки са открити и на територията на Кюстендил и региона, и могат да бъдат видени в археологическата експозиция на музея. Интерес представляват и предметите, свързани с предачния процес – керамичен съд с вътрешна дръжка, т. нар. „въртяща се купа” и прешлен за вретено с врязани знаци, изобразяващи съзвездията Лебед и Голяма мечка. Тази и още любопитна информация е представена в учебните ни помагала.


Още... |    Версия за печат 



5 декември 2022 г. Проект за ...
.
Новини 5 декември 2022 г. Проект за виртуална разходка из осем хилядолетната история на Кюстендил
Ценни музейни артефакти и обекти, сред които средновековната църква „Св. Георги”, ще оживеят дигитално в Интернет пространството, за да бъдат включени във виртуална разходка из осем хилядолетната история на Кюстендил и неговия регион. Това ще стане чрез фотограметрично заснемане и създаване на реалистични 3D дигитални копия, експонирани в пилотна дигитална експозиция в метагалерия. Дейността е част от проекта на Регионален исторически музей – Кюстендил „Дигитална разходка из осем хилядолетната история на Кюстендил”, финансиран от Министерство на културата чрез сесия за финансиране на проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и визуалните изкуства.


Още... |    Версия за печат 



5 декември 2022 г. Изложба, посветена ...
.
Новини 5 декември 2022 г. Изложба, посветена на 125-годишнината на Регионален исторически музей – Кюстендил
Изложба, посветена на 125-годишнината на Кюстендилския исторически музей и 150 години от рождението на неговия патрон академик Йордан Иванов, е експонирана по пешеходната алея в Кюстендил. Тя проследява дългия път на развитие на музейната институция от музейна сбирка в края на XIX в. и началото на XX в. до професионален културен и научен институт през 60-70 години на миналия век и динамично развиваща се през новия XXI в. Има за цел да направи кратка историческа ретроспекция на основните етапи в това развитие. С благодарност да припомни имената на първите изследователи на историята на Кюстендил и региона, както и на създателите и уредниците на първите музейни сбирки в града.


Още... |    Версия за печат 



17, 18 и 19 ноември 2022 г. Музейна ...
.
Новини 17, 18 и 19 ноември 2022 г. Музейна работилница за деца: Традиционни занаяти – опинчарство
Образователни занимания, които запознават с един от най-старите занаяти, практикувани по нашите земи. Още в дълбока древност кожата на животни, уловени по време на лов, се обработва и се използва за направа на облекло и обувки. От каменната епоха до нас са достигнали различни предмети, използвани за изработването им като костени игли и шила, както и костени и каменни гладилки. Такива предмети отпреди осем хиляди години могат да бъдат видени в археологическата експозиция на музея, а от по-късен период присъства и друг вид инструмент, използван в опинчарството – объл нож за рязане на кожа. Още интересна информация за занаята е представена в специално подготвени книжни и дигитални учебни помагала, а за по-лесното ѝ възприемане служи работата с ръце, при която се изработват цървули от еко кожа.



Още... |    Версия за печат 



3 ноември 2022 г. 125 години ...
.
Новини 3 ноември 2022 г. 125 години Исторически музей Кюстендил

На 3 ноември т. г. се навършват 125 години от откриването на първата музейна сбирка в града към Педагогическото училище в Кюстендил. Нейното създаване е одобрено с предписание № 17323 на Министерство на просвещението на 1 декември 1897 г. Той е първият в Югозападна България и третият в страната училищен музей, след тези на Априловската гимназия в Габрово и на Старозагорското мъжко трикласно училище.
Екипът на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил сърдечно благодари на всички колеги и приятели, които отправиха поздравителни адреси по случай празника:



Още... |    Версия за печат 



13, 14 и 15 октомври 2022 г. Специализиран ...
.
Новини 13, 14 и 15 октомври 2022 г. Специализиран детски кът на РИМ – Кюстендил
14.00 – 18.00 ч. Музейна работилница за деца: Антични мозайки
Образователни занимания за изработване на мозайки от малки керамични „тесери” върху глинена основа и запознаване с историята на подовите мозайки в Античността. Темата е посветена на плодородието на Кюстендил – една от спецификите на града и региона, вдъхновило много творци през вековете. Традиция е чрез изкуството да се изобразяват характерни особености на даден регион. От древността до нас са достигнали множество примери за това – монети, керамични и бронзови предмети и съдове, мраморни изображения и разбира се, подови мозайки. В подовите мозайки на антична Пауталия присъстват мотиви, свързани както с лековитите минерални извори, така и с плодородието.



Още... |    Версия за печат 



5, 6 и 7 октомври 2022 г. VIII Научна ...
.
Новини 5, 6 и 7 октомври 2022 г. VIII Научна конференция „Пауталия-Велбъжд-Кюстендил и прилежащите им територии през вековете”

Във връзка със 125-годишнината от създаването на първата музейна институция в Кюстендил и 150 години от рождението на акад. Йордан Иванов, Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил организира Осма научна конференция „Пауталия-Велбъжд-Кюстендил и прилежащите им територии през вековете”. Заседанията ще се проведат в Парк-хотел „Кюстендил”, в две секции – „Археология” и „История”.



Още... |    Версия за печат 



17 септември 2022 г., 16:00 ч., Музеен ...
.
Новини 17 септември 2022 г., 16:00 ч., Музеен комплекс «Св. Георги»
Откриване на нова мобилна изложба на РИМ – Кюстендил „Средновековни графити от църквата Св. Георги”.
Изложбата представя едно слабо познато културно-историческо богатство, каквито са графитите по живописта на храма. По стенописите от втория живописен слой от края на XI в., разположени по стълбовете в наоса, са открити над 220 такива. Графитите са датирани от XII – XIII в. Те са оставяни както от местното население на тогавашния Велбъжд така и от пътешественици, посетили храма през Средновековието.


Още... |    Версия за печат 



14, 15 и 16 септември 2022 г. Двора на ...
.
Новини 14, 15 и 16 септември 2022 г. Двора на РИМ – Кюстендил
14.00 – 18.00 ч. Музейна работилница за деца: Съединението на България и неговата защита
Образователни музейни занимания с теоретична и практична част. Теоретичната включва учебни дигитални и печатни помагала, посветени на Съединението на България и неговата защита, практичната – ателиета за изработване на карти на България, три вида, отразяващи случващите се териториални промени след Освобождението и подписването на Санстефанския мирен договор.



Още... |    Версия за печат 



10, 11 и 12 август 2022 г. Двора на ...
.
Новини 10, 11 и 12 август 2022 г. Двора на РИМ – Кюстендил
14.00 – 18.00 ч. Музейна работилница за деца: Играта в древността
Темата е вдъхновена от праисторически керамичен предмет с 16 ямички – вид развлекателна игра. Заниманията предлагат изработване на копия на предмета и игра по правилата на подобна съвременна настолна игра, позната като Манкала.


Още... |    Версия за печат 



27-29 юли 2022 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 27-29 юли 2022 г. Музейна работилница за деца: Кюстендил през Средновековието

Представяне на моменти от средновековната история на Кюстендил чрез образователни занимания за деца. Те включват изпълняване на задачи, свързани с битката при Велбъжд от 28 юли 1330 г. и запазените паметници в града от този период, които са включени в специално разработено учебно помагало, и изработване на шлемове и щитове като част от античното и средновековното защитно въоръжение. Участниците в заниманията ще имат възможност да се преоблекат във възстановки на антични и средновековни костюми, както и да се запознаят с начина на плетене на ризници.



Още... |    Версия за печат 



1 юли 2022 г. Нови такси за музейните ...
.
Новини 1 юли 2022 г. Нови такси за музейните обекти и образователните занимания
От 1 юли 2022 г. таксите за вход в музейните обекти, за участие в образователните занимания и за екскурзоводските услуги се променят, както следва:



Още... |    Версия за печат 



23 юни 2022 г., 17:00 ч., Конферентна зала на РИМ – Кюстендил
.
Новини 23 юни 2022 г., 17:00 ч., Конферентна зала на РИМ – Кюстендил
Представяне на монографията на ас. д-р Веска Спасова «Оброци и свети води в Кюстендилски регион» от проф. Лизбет Любенова, Институт за исторически изследвания – БАН.
Книгата представя първото цялостно и задълбочено изследване на свети места като значим дял от съвременната културна среда на Кюстендилски регион. Открити и въведени в научен оборот са значителен брой оброци и свети води – повече или по-малко известни.


Още... |    Версия за печат 



22, 23 и 24 юни 2022 г. Двора на РИМ – Кюстендил
.
Новини 22, 23 и 24 юни 2022 г. Двора на РИМ – Кюстендил
14.00 – 18.00 ч. Музейна работилница за деца: Традиционни занаяти - Кошничарство
Образователни занимания в двора на музея с плетене на кошници с прежда и канап върху основа от картон и върбови клонки. Темата е посветена на Празника на черешата в Кюстендил.



Още... |    Версия за печат 



3-5 юни 2022 г., Конферентна зала на РИМ – Кюстендил
.
Новини 3-5 юни 2022 г., Конферентна зала на РИМ – Кюстендил
Ежегодни Кюстендилски четения’2022 на тема «Фалшификации и манипулации в историята». В памет на проф. д-р Тодор Попнеделев.



Още... |    Версия за печат 



19 и 20 май 2022 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 19 и 20 май 2022 г. Музейна работилница за деца: Букви и писменост
Музейната работилница за деца през месец май е посветена на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Тя предлага писане на глаголически букви с туш и перо, упражняване на калиграфия и рисуване на цветни заглавни букви (заглавки). В ателиетата се изработват и букви от бяла глина моделин с помощта на специални резци шаблони с цел запознаване с принципите на работа при отпечатването на първите книги в света – с подвижни печатарски букви, изработени от втвърдена глина. Чрез забавните игри и задачи в образователните учебни помагала се представят керамични предмети от каменно-медната епоха с предписмени знаци от района на Кюстендил, експонирани в музейната археологическа зала; каменни надписи – глаголически от XI в. от Хърватска и кирилски на цар Йоан Владислав (1015-1018 г.), т. нар. Битолски надпис; историята на печатането в света и Европа, както и първият български печатар – Яков Крайков и неговият Часословец. В края участниците са провокирани да открият показаните в музея ръкописни книги.



Още... |    Версия за печат 



18 май 2022 г., 16:00 ч., Изложбена ...
.
Новини 18 май 2022 г., 16:00 ч., Изложбена зала в джамия „Ахмед бей”
Откриване на гостуващата изложба на Национален политехнически музей – София „Техниката около нас по време на народната власт”.



Още... |    Версия за печат 



14 май 2022 г. Европейска нощ на музеите
.
Новини 14 май 2022 г. Европейска нощ на музеите
Музейни обекти:
10:00 ч.-19:30 ч. Игра за любознателни с награди „Отключи историята на своя град” XI с посещение на музейни експозиции и забележителности на Кюстендил



Още... |    Версия за печат 



13 май 2022 г., 17:00 ч., Конферентна зала на ...
.
Новини 13 май 2022 г., 17:00 ч., Конферентна зала на РИМ – Кюстендил
Представяне на книгата „Кюстендил през XVIII – XIX век (до 1878 г.)” с автори проф. дин Щериян Щерионов и Валентин Дебочички. Книгата ще бъде представена от доц. д-р Даниела Ангелова от Института за изследвания на населението и човека при БАН.



Още... |    Версия за печат 



6, 7 и 8 април 2022 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 6, 7 и 8 април 2022 г. Музейна работилница за деца: Въстанически знамена
Образователни занимания с изработване на копия на знамена от Априлското въстание. Темата е посветена на едно от най-паметните събития в нашата история, довело до възстановяване на Българската държава след петвековно чуждо владичество. Важно място в неговата подготовка заема изработването на знамена, което се възлага на местни зографи и учителки. От голямо значение са отличителните знаци – разярения лъв и думите "Свобода или смърт", които децата използват при изработването на своите "въстанически знамена". Така те се докосват до революционния дух на епохата и до желанието за свобода и независимост.



Още... |    Версия за печат 



Във връзка с Великденските празници ...
.
Новини Във връзка с Великденските празници, музейните експозиции при Регионален исторически музей
„Акад. Йордан Иванов” - Кюстендил ще бъдат отворени за посещение, както следва:

Археологическа експозиция в зала „Асклепий” и етнографска изложба „Градът и селото”
бул. „България” 55
РАБОТНО ВРЕМЕ: 22, 23, 24 и 25 април 2022 г., от 9.30 ч. до 18.00 ч.
Обедна почивка: 12.00 – 12.30 ч.
Неработни дни: няма
Тел. за контакти: 0895 541376

Изложбена зала в джамия „Ахмед бей” с изложбата „Техниката у дома през първата половина на XX век” 2
(ул. “Стефан Караджа” 2)
РАБОТНО ВРЕМЕ: 22 и 23 април 2022 г., от 9.00 ч. до 18.00 ч.
Обедна почивка: 12.00 – 13.00 ч.
Неработни дни: 24 и 25 април 2022 г.
Тел. за контакти: 0876 686899



Още... |    Версия за печат 



Във връзка с Празника на Кюстендил ...
.
Новини Във връзка с Празника на Кюстендил – Кюстендилска пролет, на 21 март 2022 г. извънредно ще работят с посетители следните музейни обекти при Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” - Кюстендил:

Археологическа експозиция в зала „Асклепий” и етнографска изложба „Градът и селото” в зала „Стримон”
РАБОТНО ВРЕМЕ: 9.30 ч. – 17.00 ч.
Почивка: 12.00 – 12.30 ч.
Тел. за контакти: 0895 541 376

Музеен комплекс „Св. Георги”, кв. Колуша
РАБОТНО ВРЕМЕ: 9.30 ч. – 17.00 ч.
Почивка: 12.00 – 12.30 ч.
Тел. за контакти: 0894 551 996



Още... |    Версия за печат 



Във връзка с предстоящите Коледни и Новогодишни празници ...
.
Новини Във връзка с предстоящите Коледни и Новогодишни празници и почивни дни в периода от 24 декември 2021 г. до 03.01.2022 г, музейните експозиции при Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” - Кюстендил ще бъдат отворени за посещение, както следва:


Археологическа и нумизматична експозиция в зала „Асклепий”

Изложба „Градът и селото” – етнографска изложба в зала „Стримон”
(бул. „България” 55)
Работно време: от 9.30 ч. до 12.00 ч. и от 12.30 ч. до 17.00 ч. в дните
25, 26, 27, 28, 29 и 30 декември 2021 г.,
24 декември 2021 г. от 9.30 ч. до 12.00 ч.
31 декември 2021 г., от 9.30 ч. до 12.00 ч.;
Почивни дни: 1-3 януари 2022 г.
Тел. за контакти: 0895 541 376; 0895 541 369


Музеен комплекс „Св. Георги”, кв. Колуша

Работно време: от 9.30 ч. до 12.00 ч. и от 12.30 ч. до 17.00 ч. в дните
25, 26,27,28,29 и 30 декември 2021 г.,
24 декември 2021 г. от 9.30 ч. до 12.00 ч.
31 декември 2021 г., от 9.30 ч. до 12.00 ч.;
Почивни дни: 1-3 януари 2022 г.
Тел. за контакти: 078/55 22-83; 0894 551 996



Още... |    Версия за печат 



23 ноември 2021 г. Временно работно ...
.
Новини 23 ноември 2021 г. Временно работно време на музейните обекти

Във връзка с продължаващите противоепидемични мерки от 29 ноември до 20 декември 2021 г. обектите към Регионален исторически музей – Кюстендил са отворени са посещение при спазване на изискванията за посетителите да притежават Зелен сертификат, както следва:

• Археологическа зала „Асклепий” с експозиция, представяща историята на града и региона от новокаменната епоха (VII хил. пр. Хр.) до Късното средновековие ( XVII в.) и зала „Стримон” с етнографската изложба „Градът и селото”.
Работно време: сряда – неделя, 9:30-12:00 ч. и 12:30-17:00 ч.

• Музеен комплекс „Св. Георги” със средновековна църква „Св. Георги” (XI в.) и изложба „Непоказвани културни ценности от фонда на РИМ – Кюстендил”
Работно време: сряда – неделя, 9:30-12:00 ч. и 12:30-17:00 ч.



Още... |    Версия за печат 



18 ноември 2021 г. Реставрация на пет ...
.
Новини 18 ноември 2021 г. Реставрация на пет знамена от фонда на Регионален исторически музей Кюстендил с финансовата подкрепа на Министерство на културата

Направена е аварийна реставрация и консервация на пет знамена с рисувана украса, с висока научна и експозиционна стойност, съхранявани във фонда на Регионален исторически музей – Кюстендил и свързани с Новата история на града и региона. Две от тях са от коприна – на Дружествата „Илинден” и „Инвалид” в Кюстендил, и три са от вълна – на Местно земеделско професионално сдружение – Кюстендил, Селска земеделска служба – с. Шишковци и Околийско земеделско професионално сдружение – Кюстендил.
Част от основните видове аварийни консервационни намеси по стабилизиране на състоянието на знамената включва дезинфекционна обработка на вълната срещу молци, почистване и укрепване на живописния слой, отстраняване на деформации, стабилизиране с реставрационен бод на участъците от коприна с разкъсвания и монтиране на защитен слой върху тях, укрепване на зоните с разрушения на вълнените платове.



Още... |    Версия за печат 



1 ноември 2021 г. Грамота за ...
.
Новини 1 ноември 2021 г. Грамота за Музейна образователна дейност

Регионален исторически музей – Кюстендил е номиниран с Грамота в конкурса за Националната награда на Министерство на културата „Музейна образователна дейност” за 2021 г., която се присъжда за принос в популяризирането на културното наследство и изкуствата чрез създаване и въвеждане на музейни образователни програми. Номинацията се дава за осъществената образователна дейност през изминалата учебна година.


Още... |    Версия за печат 



20 октомври 2021 г. Нови противоепидемични ...
.
Новини 20 октомври 2021 г. Нови противоепидемични мерки в РИМ – Кюстендил

Във връзка с изпълнение на Заповедта на Министъра на здравеопазването с номер РД-01-856 от 19 октомври 2021 г. обектите на Регионален исторически музей – Кюстендил, които остават отворени за посещение са:



Още... |    Версия за печат 



6 октомври 2021 г., 16:00 ч. Откриване на ...
.
Новини 6 октомври 2021 г., 16:00 ч. Откриване на изложбата "Непоказвани културни ценности от фонда на РИМ - Кюстендил"

Изложбата представя движими културни ценности, съхранявани във фонда на Регионален исторически музей «Акад. Йордан Иванов» – Кюстендил, консервирани и реставрирани по проект «Консервация и реставрация на културни ценности от фонда на РИМ – Кюстендил», финансиран от Министерство на културата. Главната му цел е подобряване и оптимизиране на цялостната дейност на музея, чрез ефективно изпълнение на една от основните му функции, каквато е опазването на движими културни ценности. Проектът допринася за създаването на оптимални условия за извършване на консервация и реставрация чрез осъвременяване на оборудването и материалите за работа в консервационно-реставрационното ателие на музея. В рамките на неговото изпълнение, започнало през април 2021 г., се осигури качествена, компетентна и своевременна консервация и реставрация на над 100 броя движими културни ценности с висока научна и научно-познавателна стойност.


Още... |    Версия за печат 



18 и 19 септември 2021 г. ...
.
Новини 18 и 19 септември 2021 г. Европейски дни на наследството

Вход свободен за обектите на Регионален исторически музей – Кюстендил във връзка с Европейските дни на наследството:



Още... |    Версия за печат 



17 септември 2021 г., 16:00-18:00 ч. Семинар ...
.
Новини 17 септември 2021 г., 16:00-18:00 ч. Семинар Училището и Музеят. Къща музей Димитър Пешев в обучението по История, Философия и Гражданско образование

Във връзка с инициативата “Европейски дни на наследството” Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов”, гр. Кюстендил, организира семинар за представяне експозицията в къща музей „Димитър Пешев“ като възможност за подпомагане на учебния процес по предметите История, Философия и Гражданско образование.
Семинарът е насочен към преподавателите по посочените предмети и има за цел да покаже възможностите, които дава темата на постоянната изложба, посветена на приноса на кюстендилци за спасяването на българските евреи по време на Втората световна война, за разнообразяване на учебния процес.



Още... |    Версия за печат 



9-11 септември 2021 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 9-11 септември 2021 г. Музейна работилница за деца: Съединението на България и неговата защита

Работилница за деца, посветена на две важни исторически събития - Съединението на България (6 септември 1885 г.) и Обявяване на независимостта на България (22 септември 1908 г.).


Още... |    Версия за печат 



25-27 август 2021 г. Музейна работилница за
.
Новини 25-27 август 2021 г. Музейна работилница за деца: Играта в древността

За втори път от инициирането й в началото на 2015 г. Музейната работилница за деца на РИМ – Кюстендил представи тема, посветена на играта в древността. Тя е вдъхновена от праисторически керамичен предмет с 16 ямички, за който се предполага се, че е вид развлекателна игра. Откритите паралели със съвременна настолна игра, наречена Манкала, ни дават възможност да играем на нейно копие, специално създадено за дейностите на Музейния ни детски кът. В работилницата участниците изработват от глина своя игра с ямички и научават правилата й с помощта на тематично учебно помагало, което включва още забавни задачи с други музейни артефакти, свързани с игрите в древността.



Още... |    Версия за печат 



11 август 2021 г., джамия „Ахмед бей“, откриване на ...
.
Новини 11 август 2021 г., джамия „Ахмед бей“, откриване на гостуващата изложба Техниката у дома през първата половина на XX век

От 11 август 2021 г. в един от обектите на Регионален исторически музей – Кюстендил – джамия „Ахмед бей“, ще бъде експонирана изложбата на Национален политехнически музей – София „Техниката у дома през първата половина на XX век”, реализирана с финансовата подкрепа на Министерството на културата. Тя запознава с начините на организиране и поддържане на доброто домакинство, с това – как техниката помага за приятното прекарване на свободното време, как тя участва в постигането на успешни социални контакти и в подготвянето на модерните за времето си забавления. Някои от експонатите са свързани с ежедневните дейности – готвене, чистене, гладене, пране и т.н., а други – с хобитата, поддържането на добрия външен вид, с приготвянето и консумирането на любими храни и напитки и т.н.



Още... |    Версия за печат 



21-23 юли 2021 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 21-23 юли 2021 г. Музейна работилница за деца: Кюстендил през Средновековието

Представяне на моменти от средновековната история на Кюстендил чрез образователни занимания за деца. Те включват изпълняване на задачи, свързани с битката при Велбъжд от 28 юли 1330 г. и запазените паметници в града от този период, които са включени в специално разработено учебно помагало, и изработване на шлемове и щитове като част от античното и средновековното защитно въоръжение. Участниците в заниманията ще имат възможност да се преоблекат във възстановки на антични и средновековни костюми, както и да се запознаят с начина на плетене на ризници.



Още... |    Версия за печат 



3 юли 2021 г. Европейска нощ на музеите ....
.
Новини 3 юли 2021 г. Европейска нощ на музеите
ПРОГРАМА
10:00 ч.-19:00 ч. Игра за любознателни с награди „Отключи историята на своя град” X с посещение на музейни експозиции и забележителности на Кюстендил
15:00 ч.-18:00 ч. Истории от глина – изработване на глинени съдове с грънчарско колело в двора на музея.



Още... |    Версия за печат 



2 юли 2021 г. Откриване на гостуваща ...
.
Новини 2 юли 2021 г. Откриване на гостуваща изложба „Стоян Миленков – всенародният цар на горчивия смях“ в Къща музей „Димитър Пешев“

На 2 юли 2021 г. от 17:00 ч. в Къща музей „Димитър Пешев” ще бъде представена пътуващата изложба „Стоян Миленков – Всенародният цар на горчивия смях” на Общински исторически музей Брезник.
Изложбата е разказ за една от най-интересните и колоритни личности в българския културен живот от първата половина на ХХ век. Поет, музикант и актьор, хуморист и сатирик, един от родоначалниците на стила на куплетистите, трубадур, възпяващ неволите и радостите на своя народ, импровизатор от висока класа, написал либретото на първата българска оперета за възрастни „Моралисти“.


Още... |    Версия за печат 



17, 18 и 19 юни 2021 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 17, 18 и 19 юни 2021 г. Музейна работилница за деца “Традиционни занаяти: Кошничарство”

Представяне на един от най-старите занаяти, практикувани по нашите земи – кошничарството, чрез специално разработени учебни помагала и плетене на кошници с хартиена рафия, прежда и сезал върху основа от картон и клонки от върба. Помагалата са създадени в рамките на проект „ДЕЦАТА И МУЗЕЯ II. История и традиции от детските ръце“ през 2020 г., финансиран от Министерство на културата.


Още... |    Версия за печат 



3 декември 2020 г. Монети и ...
.
Новини 3 декември 2020 г. Монети и монетна циркулация през късната античност (294-498 г.) по Горното и Средното течение на река Струма

Излезе от печат монографията на гл. ас. д-р Светослава Филипова "Монети и монетна циркулация през късната античност (294-498 г.) по Горното и Средното течение на река Струма". Изследването обхваща колективните и единични монетни находки от Горното и Средно течение на река Струма, като акцентът е поставен върху монетите, открити при археологически проучвания. Колективните монетни находки и единичните монети, заедно с конкретните археологически данни и историческите извори, дават ценна информация за икономическото развитие в района и основните политически събития, повлияли върху монетната циркулация. Хронологическите рамки между края на ІІІ – края на V век се основават на общовалидни датировки в античната история и нумизматика и напълно отговарят на профила на нумизматичния материал, обект на изследването.



Още... |    Версия за печат 



5 ноември 2020 г. Излезе от печат ...
.
Новини 5 ноември 2020 г. Излезе от печат образоателно помагало за детска аудитория

Образователно помагало за детска публика, съставено от 6 самостоятелни книжни тела, излезе от печат. То е един от основните продукти от изпълнението на проект „Децата и музея II. История и традиции от детските ръце“, финансиран от Министерство на културата чрез сесия за финансиране на проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и визуалните изкуства, тема „Музеят като образователна среда“. Темите, засегнати в помагалото, са:



Още... |    Версия за печат 



30 октомври 2020 г. ...
.
Новини 30 октомври 2020 г. Защита на дисертация

Колегата ни етнолог Веска Спасова успешно защити дисертация за присъждане на образователна и научна степен „доктор“ по докторската програма „Културно-историческо наследство в съвременна информационна среда” на Университета по библиотекознание и информационни технологии. Темата на изследването й е „Оброци и свети води в Кюстендилски регион /Теренни проучвания, интерпретации, проблеми на социализацията/” и съсредоточава вниманието главно върху сакралната проекция и жизненост на свети места в региона.



Още... |    Версия за печат 



26 октомври 2020 г. Дарение от ...
.
Новини 26 октомври 2020 г. Дарение от 292 броя издания на научна периодика

Музеят получи дарение от 292 броя издания на научна периодика в областта на историята, археологията и етнографията, които ще попълнят и обогатят неговата колекция от специализирана литература.


Още... |    Версия за печат 



15-17 октомври 2020 г. Музейна
.
Новини 15-17 октомври 2020 г. Музейна работилница за деца: Тъкачество

Музейната ни работилница за деца през месец октомври тази година се посвещава на един от най-старите занаяти – тъкачеството. Откритите находки като глинени тежести за стан свидетелстват за неговата поява по нашите земи от времето на VІ – V хилядолетие преди Христа. Такива находки са открити и на територията на Кюстендил и региона, и могат да бъдат видяни в археологическата експозиция на музея. Интерес представляват и предметите, свързани с предачния процес – керамичен съд с вътрешна дръжка, т. нар. „въртяща се купа” и прешлен за вретено с врязани знаци, изобразяващи съзвездията Лебед и Голяма мечка.



Още... |    Версия за печат 



3 октомври 2020 г., Сол, злато ...
.
Новини 3 октомври 2020 г., Сол, злато и размяна - въведение в историята на парите

Лекция на тема "Сол, злато и размяна - въведение в историята на парите" ще бъде изнесена от проф. дн Иля Прокопов и д-р Валентина Григорова-Генчева от Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“ в съботния ден в Конферентната зала на музея.


Още... |    Версия за печат 



24-26 септември 2020 г. Музейна ...
.
Новини 24-26 септември 2020 г. Музейна работилница за деца: Картите на Княжество България
Работилница за деца, посветена на две важни исторически събития - Съединението на България (6 септември 1885 г.) и Обявяване на независимостта на България (22 септември 1908 г.). Участниците изработват карти с границите на България след Освобождението, които отразяват случващите се териториални промени след 3 март 1878 г. и подписването на Санстефанския мирен договор. Целта ни е да разкажем смелостта и решителността на предците ни да следват един общ национален идеал за обединение на българския народ в целокупна и единна държава.



Още... |    Версия за печат 



12 септември 2020 г. Представяне на ...
.
Новини 12 септември 2020 г. Представяне на реконструкция на носията на Ильо Войвода
Регионален исторически музей - Кюстендил получи реконструкция на носията на Ильо Войвода като дарение от Сдружение „Хайдути“ - Пловдив. Tова стана на открито представяне в двора на музея на 12 септември.



Още... |    Версия за печат 



19-21 август 2020 г. Музейна ...
.
Новини 19-21 август 2020 г. Музейна работилница за деца: Освобождението на Кюстендил – изработване на въстанически знамена

За първи път темата на Музейната ни работилница за деца през август се посвещава на Руско-турската освободителна война 1877-1878 г. и на Освобождението на Кюстендил от османско владичество, което става на 29 януари 1878 г. Поводът за това е Шипченската битка от 9-14 / 21-26 август 1877 г., в която българските опълченци проявяват изключителна храброст и героизъм. Отбраната на прохода Шипка е един от важните моменти от хода на войната, които водят до заветното освобождение и до постигане на главната цел на нацоинално-освободителното движение, намерило най-голям израз в организирането на предхождащото Освободителната война Априлско въстание от 1876 г.



Още... |    Версия за печат 



27-29 юли 2020 г. Музейна ...
.
Новини 27-29 юли 2020 г. Музейна работилница за деца: Кюстендил през Средновековието

За шеста поредна година темата на юлската работилница за деца на РИМ – Кюстендил се посвещава на една от паметните битки на Българското царство през средновековието – битката при Велбъжд от 28 юли 1330 г.


Още... |    Версия за печат 



Юли 2020 г. „С аромат на ...
.
Новини Юли 2020 г. „С аромат на Казанлъшка роза в Кюстендил”
Исторически музей „Искра“ – Казанлък представя своята изложба „С аромат на Казанлъшка роза в Кюстендил” в залата на джамия „Ахмед Бей”. Тя е посветена на произвидството на розово масло, чието развитие през 19 век прави България един от основните снабдители в света с този продукт.



Още... |    Версия за печат 



24-26 юни 2020 г. Музейна ...
.
Новини 24-26 юни 2020 г. Музейна работнилница за деца: Плетене на коншници
Юнската музейна работилница за деца на Регионален исторически музей – Кюстендил представя един от най-старите занаяти, практикувани по нашите земи - кошничарството. Майсторите кошничари използват лескови и върбови пръти, както и повит („дива лоза“) за изработване на най-различни предмети, необходими в бита на българите. Нашите участници плетат своите кошници с хартиена рафия, прежда и сезал върху основа от картон и клонки от върба.



Още... |    Версия за печат 



Май 2020 г. Етнографската ...
.
Новини Май 2020 г. Етнографската изложба „Човешкият кръговрат - миг и вечност“ гостува на РЕМ „Етър“ – Габрово

Регионален исторически музей - Кюстендил представя своята мобилна етнографска изложба "Човешкият кръговрат - миг и вечност" в Регионален етнографски музей на открито - Етър, гр. Габрово. Тя пресъздава обичаи и обреди, свързани с важните етапи от биологичното и социално развитие на човека, разтеглени във времето. Периодът на детството е показан чрез няколко основни момента: идването на орисниците при новороденото, за да нарекът неговата съдба; първото къпане; първото закърмяне; обичая „повойница”; прохождането; детските игри и забавления. От детството се отива към юношеството с лазарки и коледарчета и обичаи за гадаене на женитба. Пресъздадена е българската сватба като част от човешкия кръговрат. Следващият етап от биологичното израстване на човека е зрялата възраст, в която човекът трупа житейски опит и знания, става по-осъзнат в обществото, развива своите умения. В изложбата може да се проследи и „пътя на готовата нишка”, от стрижбата на овцете и козите до хурката и чекръка, с които се преде и след това жената тъче, за да облече челядта си и подреди уютно дома си.



Още... |    Версия за печат 



Честит Международен ден на ...
.
Новини Честит Международен ден на музеите!
От днес, 18 май, музейните обекти на Регионален исторически музей са отворени за посетители при спазване на следните изисквания във връзка с обявената епидемична обстановка:
- не се допускат групови посещения в обектите - над 10 лица;
- едновременно се допускат не повече от 7 посетители в обект при спазване на социална дистанция от 1,5 м.;
- посетителите следва да носят маски и да дезинфектират ръцете се преди посещение в обекта.
Работно време на обектите:
Археологическа експозиция, зала "Асклепий"
понеделник – неделя, 9.30 ч. - 12.00; 12.30 - 18.00 ч.



Още... |    Версия за печат 



МАРТ - Отмяна на културни събития и ...
.
Новини МАРТ - Отмяна на културни събития и затваряне на музейните експозиции за посетители

Във връзка с отменянето на всички културни събития на закрито и обявената грипна епидемия, предвиденото в Културния календар на Община Кюстендил провеждане на Музейната работилница за деца "Измерване на времето в древността" на 12, 13 и 14 март 2020 г. няма да се състои.



Още... |    Версия за печат 



20-22 февруари 2020 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 20-22 февруари 2020 г. Музейна работилница за деца: Култура на хранене в древността

Темата на февруарската работилница „Култура на хранене в древността“, която е посветена на Деня на археолога – 14 февруари, насочва вниманието към различни видове съдове от новокаменната (VII хил. пр. Хр.) до средновековната епоха (XII век), експонирани в музея. Специално създадено помагало запознава с употребата на някои от тях и с интересните им наименования – амфора, питос, кантарос, скифос, ойнохое и др. В ателиетата се изработват съдове и модели на пещи от глина, възстановява се украсата на античен съд от Пауталия и се реставрират керамични съдове.



Още... |    Версия за печат 



16-18 януари 2020 г. Музейна ...
.
Новини 16-18 януари 2020 г. Музейна работилница за деца: Освободителите на Кюстендил

На 29 януари 2020 г. се навършват 142 години от Освобождението на Кюстендил от османско иго. В памет на това събитие, поредната музейна работилница за деца фокусира вниманието си върху личностите, спомогнали за осъществяването на великото дело. Основен елемент от заниманията през този месец е визията на героите на Кюстендил – Задерновски, Майендорф, Ертел, Савойски, Ильо Марков, митрополит Иларион, Симо Соколов и др. Заниманията вклюват апликация на униформи от Руско-турската освободителна война – опълченска и руска, изработване на 3D изображение на генералска униформа от Лейгвардейски егерски полк, подреждане на пъзел с емблематични картини, посветени на събитията от периода 1877-1878 г. Децата имат възможност и да се облекат в дрехите на българските опълченци.



Още... |    Версия за печат 



12-14 декември 2019 г. Музейна ...
.
Новини 12-14 декември 2019 г. Музейна работилница за деца: Коледен стан

Темата на Декемврийската работилница за деца на Регионален исторически музей – Кюстендил е вдъхновена от Коледните празници и домашния уют, за който допринасят и меките тъкани, присъстващи на различни места в дома. Затова се посвещава на един от най-старите занаяти – тъкачеството. Откритите находки като глинени тежести за стан и прешлени за вретено свидетелстват за неговата поява по нашите земи от времето на VІ – V хилядолетие преди Христа. Такива находки са открити и на територията на Кюстендил и региона, и могат да бъдат видяни в археологическата експозиция на музея. Овладяването на нишката е едно от първите велики открития на човека. То поставя основите на текстилното производство, създавайки поминък на милиони хора за хилядолетия напред.
Като съществен дял от българската народна култура, домашното тъкачество се практикува предимно през зимата, когато приключва работата на полето и настъпва времето на седенките. Тясно свързано с него е преденeто, в резултат на което се получават нишките за тъчене. Необходимите уреди за това са хурка и вретено или чекръг. В далечното минало са използвани и керамични съдове с вътрешни дръжки, т. нар. „въртящи се купи”. Керамични и каменни такива са открити в Египет, Палестина и Гърция. От каменно-медната епоха, V-то хилядолетие преди Христа, в България са известни три съда или фрагменти с дръжка от вътрешната страна на дъното, два от които от района на Кюстендил – Слатино и Дяково. От с. Слатино е и прешлен за вретено, датиран в същия период, който е интересен с врязаните си знаци, изобразяващи съзвездията Лебед и Голяма мечка.



Още... |    Версия за печат 



21-23 ноември 2019 г. Музейна ...
.
Новини 21-23 ноември 2019 г. Музейна работилница за деца: Изработка на цървули

Темата на работилницата е свързана с първата война, в която България е въвлечена след своето освобождение и която тя печели като самостоятелна нация. Това е Сръбско-българската от 1885 г., следваща акта на Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Заниманията обръщат внимание на героизма на българския войник чрез изработване на цървули. Както свидетелстват очевидци, за да се предвижат от южната до западната граница, някои военни формирования изминават за две денонощия 145 км. Вървят пеша с цървули, с изранени крака и изпокъсани шинели. Фокусирайки се върху изработката на част от облеклото на обикновения човек, участвал в събитята от ноември 1885 г., децата се запознават и с един от старите занаяти, практикувани в недалечното ни минало – опинчарството.



Още... |    Версия за печат 



Във връзка с предстоящите Коледни и ...
.
Новини Във връзка с предстоящите Коледни и Новогодишни празници и почивни дни в периода от 23 декември 2019 г. до 01.01.2020 г, музейните експозиции при Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” - Кюстендил ще бъдат отворени за посещение, както следва:


Археологическа и нумизматична експозиция в зала „Асклепий”
Изложба „Багри от долините на Струма и Места” – етнографска изложба в зала „Стримон” (бул. „България” 55)
Работно време: от 9.30 ч. до 12.00 ч. и от 12.30 ч. до 17.00 ч. в дните
23, 25, 26, 27, 28, 29 и 30 декември 2019 г.,
24 декември 2019 г. от 9.30 ч. до 13.00 ч.
31 декември 2019 г., от 9.30 ч. до 14.00 ч.;
Почивен ден: 01.01.2020 г.
Тел. за контакти: 0895 541 376; 0894 570 737


Музеен комплекс „Св. Георги”, кв. Колуша
Работно време: от 9.30 ч. до 12.00 ч. и от 12.30 ч. до 17.00 ч. в дните
23, 25, 26, 27, 28, 29 и 30 декември 2019 г.,
24 декември 2019 г. от 9.30 ч. до 13.00 ч.
31 декември 2019 г., от 9.30 ч. до 14.00 ч.;
Почивен ден: 01.01.2020 г.
Тел. за контакти: 078/55 20-83; 0894 551 996


„Мозайка от занаяти” – гостуваща изложба на ЕМО „Етър“ – Габрово в изложбена зала на джамия „Ахмед бей”
Работно време: от 9.00 ч. до 12.00 ч. и от 13.00 ч. до 17.00 ч. в дните
26, 27 и 28 декември 2019 г.,
24 декември 2019 г. от 9.30 ч. до 13.00 ч.
31 декември 2019 г., от 9.30 ч. до 14.00 ч.;
Почивни дни: 23, 25, 29 и 30 декември 2019 г. и 01.01.2020 г.
Тел. за контакти: 0876 686 899


Още... |    Версия за печат 



Известия на Исторически музей – Кюстендил ...
.
Новини Известия на Исторически музей – Кюстендил, том XX. Съдържа докладите от VII Международен симпозиум „Пауталия – Велбъжд – Кюстендил и прилежащите им територии през вековете“ (4-6 октомври 2017 г.), посветен на 120 години от създаването на музея.


Още... |    Версия за печат 



17, 18 и 19 октомври 2019 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 17, 18 и 19 октомври 2019 г. Музейна работилница за деца: Антични подови мозайки

Октомврийската музейна работилница за деца е посветена на плодородието на Кюстендилския край, който се слави като Овощната градина на България. Това е месецът, свързван с края на земеделската година и събирането на реколтата. Темата е вдъхновена от достигнали до нас културни паметници, изобразяващи характерните особености на региона, едни от които са античните подови мозайки на Пауталия. С разнообразието си от цветове и форми те отразяват специфичните за града белези, съществуващи от хилядолетия - лековитите минерални извори и плодородието.



Още... |    Версия за печат 



3, 4 и 5 октомври 2019 г. Четвърта ...
.
Новини 3, 4 и 5 октомври 2019 г. Четвърта международна научна конференция „Музейните и архивните фондове – места на памет. Представяне на богатството на музейните фондове и архиви”

За четвърта поредна година Регионален исторически музей – Кюстендил е организатор и домакин на научна конференция, посветена на музейните и архивните фондове. От регионална тя прерасна в национална и международна. Тя е насочена към всички музейни и архивни специалисти – историци, етнолози, археолози, архивисти, консерватор-реставратори, уредници в природо-научните отдели, отдел „Фондове” и др. Няма хронологични и тематични ограничения за научните съобщения и доклади, които се публикуват в Известия на Исторически музей Кюстендил.



Още... |    Версия за печат 



21 и 22 септември 2019 г., ...
.
Новини 21 и 22 септември 2019 г., Европейски дни на наследството
Във връзка с инициативата Европейски дни на наследството и Денят на Независимостта на България, музейните експозиции ще работят с вход свободен, както следва:

Археологическа експозиция в зала „Асклепий” и етнографска изложба „Багри от долините на Струма и Места ” в зала „Стримон”
бул. „България” 55
РАБОТНО ВРЕМЕ: 21 и 22 септември 2019 г., от 9.30 ч. до 18.00 ч.
Обедна почивка: 12.00 – 12.30 ч.
Тел. за контакти: 0895 541 376

Музеен комплекс „Св. Георги”, кв. Колуша
РАБОТНО ВРЕМЕ: 21 и 22 септември 2019 г., от 9.30 ч. до 18.00 ч.
Обедна почивка: 12.00 – 12.30 ч.
Тел. за контакти: 078/55-20-83

Къща музей „Димитър Пешев”
РАБОТНО ВРЕМЕ: 21 и 22 септември 2019 г., от 9.30 ч. до 18.00 ч.
Обедна почивка: 12.00 – 12.30 ч.
Тел. за контакти: 0895 541 391; 078/55-18-11



Още... |    Версия за печат 



19 септември 2019 г., Гостуваща изложба ...
.
Новини 19 септември 2019 г., Гостуваща изложба „Мозайка от занаяти“, част от инициативата Европейски дни на наследството

Етнографски музей на открито „Етър“ – Габрово гостува на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил с изложбата „Мозайка от занаяти”, посветена на 55-годишнината от откриването на музея на открито. Тя представя традиционните занаяти, характерни за района на Централна Стара планина. Над 200 експоната разказват за тяхното развитие – някои практикувани от векове, други изчезнали, но носещи паметта за времето на битуването си или такива, определяни като „занаяти в риск”, чиято съдба е застрашена.
Сред богатата палитра от занаятчийски изделия може да бъде видяна чантата на търговеца Ради Минев Червенаков от с. Боженци. Тя наподобява дисаги и може да бъде носена не само на рамо, но и да се закача на седлото на коня. Според наследниците на търговеца Червенаков, чантата е произведена в периода 1850-56 г., а техният прародител е бил близък приятел на Петко Р. Славейков. Дружбата им се заражда по време на честите пътувания на двамата до Цариград.
В изложбата са включени и интересни свидетелства за развитието на традиционния занаят златарство през XIX и XX в. Такива са например модели на чакмаци за огниво, изработени от майстор Михо Златар, носещи надпис с неговото име. Той е един от най-изтъкнатите куюмджии – златари и носител на сребърен медал от Лондонското изложение през 1907 г. Мярка за пръстени от началото на двайсети век, притежание на друг известен габровски куюмджия - Игнат Ванков, също може да бъде видяна в експозицията.



Още... |    Версия за печат 



12-14 септември 2019 г. Музейна ...
.
Новини 12-14 септември 2019 г. Музейна работилница за деца: Картите на Княжество България

„Картите на Княжество България“ е темата на образователните занимания за деца на РИМ – Кюстендил през месец септември. Тя е посветена на Съединението на Княжество България и Източна Румелия (6 септември 1885 г.) и Обявяването на независимостта на 22 септември 1908 г. Картите на България отразяват случващите се териториални промени след Освобождението и подписването на Санстефанския мирен договор.


Още... |    Версия за печат 



21-23 август 2019 г. Музейна ...
.
Новини 21-23 август 2019 г. Музейна работилница за деца: Глинени модели на пещи

Музейната работилница през август е посветена на празника „Панагия – Въздигане на хляба” и насочва вниманието на децата към епохата, от която датира производството на хляб – шесто хилядолетие преди Христа. Заниманията се фокусират върху изработване на глинени модели на пещи, каквито в оригинал присъстват в археологическата експозиция и могат да бъдат разгледани. Това са находки от новокаменната и каменно-медната епоха, представляващи умалени копия на истинските пещи. Обикновено, върху стените им има украса от прави и начупени линии, точки и др. Особен интерес представлява моделът на пещ с врязан календар при основата и дръжка с глава на животно, вероятно змия. Предполага се, че е един от най-старите познати досега календари в Европа.



Още... |    Версия за печат 



Изложбата „Хераклея Синтика ...
.
Новини Изложбата „Хераклея Синтика – история на проучванията“ в Къща музей „Димитър Пешев“

Исторически музей – Петрич и Регионален исторически музей – Кюстендил представят изложбата „Хераклея Синтика – история на проучванията“. Тя разказва за началото на изследователската дейност в м. Кожух, където се намира древния град, и за направените открития там през последните десет и повече години. Като експонати могат да се видят скулптурни изображения и теракотени маски, някои от които окачвани на стената, а други използвани в театрални представления.



Още... |    Версия за печат 



17-19 юли 2019 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 17-19 юли 2019 г. Музейна работилница за деца: Антично изкуство - коли и декорации

Темата на юлската работилница за деца се допълва и разширява с нови елементи. Освен изработване на шлемове и щитове като част от античното и средновековното въоръжение, за по-емоционално докосване до духа на епохата тя предлага преобличане в подходящи дамски и мъжки костюми, както и направа на аксесоари към тях. Любознателните участници могат да научат повече за облеклото и видовете въоръжение в древността чрез специално подготвени образователни помагала, включващи любопитни факти, снимков материал и забавни задачи. Темата насочва вниманието и към една от паметните битки на Българското царство през средновековието – битката край Велбъжд от 28 юли 1330 г. между българи и сърби. В нея цар Михаил ІІІ Шишман намира смъртта си след нарушеното примирие от страна на сръбския крал Стефан ІІ Дечански. Територията на Велбъжд и околността остават под сръбска власт, а четиридесет години по-късно градът става център на Деспотството на двамата братя Йоан и Константин Драгаш и по-лесна за завоюване територия от новите нашественици на Балканите – османските турци.
Надграждането на тематичната музейна работилница става възможно благодарение на финансовата подкрепа на Министерство на културата за реализиране на образователната програма „Култура и изкуство в древността“, която се разработва в рамките на проект „ДЕЦАТА И МУЗЕЯ. Културното наследство през призмата на детските ръце“.



Още... |    Версия за печат 



Етнографската изложба „С дъх на ...
.
Новини Етнографската изложба „С дъх на билки – лечебни и магични” гостува на Регионален етногарфски музей – Пловдив

Тематичната етнографска изложба на Регионален исторически музей – Кюстендил „С дъх на билки – лечебни и магични” гостува на Етнографския музей в Пловдив. Посветена на билките и тяхната лечебна и магична сила, тя бе открита на Еньовден.
Изложбата представя над 70 растителни вида от Кюстендилската флора, ситуирани и вплетени в ритуалност, магичност и лечебна сила. Чрез красиви фотографии присъстват и четирите елемента на Вселената – вода, огън, земя, въздух.
В светлината на идеята за обща историко-културна рамка на народната медицина и магичните и лечебни свойства на билките, експозицията започва с любопитни археологически данни от праисторическия древен свят, ролята на жреците, ползващи се с привилегията да владеят и упражняват мистични медицински методи. Началото на българската народна медицина се свързва с времето на траки, славяни, прабългари. Древните вярват, че духът и тялото са неразделни, а душата е безсмъртна. Известни лекари за времето са Орфей, Залмоксис, Асклепий. Специално табло е посветено и на лекари като Хипократ, Теофраст, Диоскорид, Гален, Авицена. От античния фонд на музея са експонирани сравнително редки находки от медицински инструменти II-III в. – пинсети, ушни сонди, сонда-лъжичка, игла с шпатула, балсамарии и ампула за съхраняване на течни медикаменти, фрагменти от оброчни плочки с изображение на змия, свързана с култа към Асклепий.



Още... |    Версия за печат 



19-21 юни 2019 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 19-21 юни 2019 г. Музейна работилница за деца: Антично изкуство - коли и декорации

Музейната работилница за деца на Регионален исторически музей – Кюстендил през юни представя нова тема – „Антично изкуство: коли и декорации“. Тя предлага изработване на декоративни апликации към трако-римски колесници и конска сбруя от глина по оригинални находки, ескпонирани в археологическата зала на музея. Темата за представяне на античното изкуство чрез коли и декорации е вдъхновена от изложената в музейното пространство трако-римска колесница от II-III в., която е почти напълно реставрирана като конструкция, благодарение на откритите в по-голяма степен метални части. Тя е от вида четириколка, използвана за пренос на товари. Досега на територията на античния град Пауталия и неговия регион са открити повече от 40 на брой коли. Наред с тях са открити и множество декорации към тях, както и апликации към конската сбруя. Те са част от тракийското изкуство и култура.
Музейната работилница „Антично изкуство: коли и декорации“ е част от новата образователна програма на музея „Култура и изкуство в древността“. Тя се разработва в рамките на проект „ДЕЦАТА И МУЗЕЯ. Културното наследство през призмата на детските ръце“, финансиран от Министерство на културата, който е насочен към надграждане на образователната среда в музея за осъществяване на музейно възпитание.



Още... |    Версия за печат 



7-9 юни 2019 г. 25-ти юбилейни ...
.
Новини 7-9 юни 2019 г. 25-ти юбилейни Кюстендилски четения

Съвместна научна конференция на Исторически факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и Регионален исторически музей "Акад. Йордан Иванов" - Кюстендил.
Темата на юбилейните, 25-ти Кюстендилски четения е в две части - "Градът в историята" и "Кюстендил през вековете".



Още... |    Версия за печат 



6 юни 2019 г., 17:00 ч. Откриване на гостуваща
.
Новини 6 юни 2019 г., 17:00 ч. Откриване на гостуваща изложба на РИМ – Благоевград „Неврокопската Св. Митрополия – пастири и паство”, Музеен комплекс „Св. Георги”

Регионален исторически музей Кюстендил и Регионален исторически музей Благоевград имат удоволствието да Ви поканят на изложбата „Неврокопската Св. Митрополия – пастири и паство”. С нея Регионален исторически музей – Благоевград отбелязва 125-годишнината от учредяването на Неврокопската епархия и 175-годишнината от изграждането на църквата „Въведение Богородично” в Благоевград.
Изложбата проследява обособяването на църквата „Въведение Богородично“ като символ на духовната култура на българското население в град Горна Джумая през Възраждането, както и изграждането й като паметник на християнското култово изкуство, в което намират отражение достиженията на Банската, Самоковската и Дебърската художествени школи в областта на иконописта, стенописта и дърворезбената пластика. Тя се фокусира върху изграждането и утвърждаването на Неврокопската Св. Митрополия като дял от Българската Екзархия. Отбелязани са духовните ръководители на епархията от създаването й до днес, както и някои храмове на територията й.



Още... |    Версия за печат 



18 май 2019 г. Образователна игра ...
.
Новини 18 май 2019 г. Образователна игра "Отключи историята на своя град IX"

Деветата подред образователна игра ОТКЛЮЧИ ИСТОРИЯТА НА ТВОЯ ГРАД, организирана в Европейската нощ на музеите, включва разходка из забележителностите на Кюстендил в търсене на отговори от поставени загадки. Разходката започва с посещение на Римските терми и изложбената зала в джамия "Ахмед бей", където участниците получават първия талон от играта, а всеки следващ ще открият след правилно отговаряне на поставения въпрос. Целта е запознаване с историята на града чрез разглеждане на музейните експозиции и събиране на талони, които водят до „ключа“ за участие в томбола с награди.



Още... |    Версия за печат 



18 май 2019 г. Европейска нощ на музеите
.
Новини 18 май 2019 г. Европейска нощ на музеите

ПРОГРАМА, 18 май 2019 г.
10:00 ч. - 19:00 ч. Игра с томбола Отключи историята на своя град IX с посещение на музейни обекти и интерактивен квест в izi.TRAVEL

17:30 ч. Изложба „Хераклея Синтика – история на проучванията“ в Къща музей „Димитър Пешев“, гостува Исторически музей - Петрич

Двора на музея
14:00 ч. - 17:00 ч. Изработване на съдове с грънчарско колело
19:00 ч. Теглене на томболата от играта
20:00 ч. Концерт с участието на ВГ „Алегра” към ОУ „Ильо Войвода”, ВГ „Калпазани” към ОУ „Паисий Хилендарски”, Елица Златанова и Рок група „Rusty Strings”
21:00 ч. Огнено шоу, гостува Театър на огъня и сенките



Още... |    Версия за печат 



18, 19 и 20 април 2019 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 18, 19 и 20 април 2019 г. Музейна работилница за деца: Играта в древността

16-17 май 2019 г. Музейна работилница за деца: Букви и старопечатни техники
Музейната работилница за деца в Регионален исторически музей – Кюстендил през месец май е посветена на 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. На този ден честваме създаването на глаголицата от братята св. св. Кирил и Методий и спасяването на тяхното дело следствие на прозорливите действия на българския княз Борис I и неговите наследници царете Симеон и Петър.
В детските ателиета се пресъздава работилница за производство на книги, т.нар. скрипторий. Върху специално подготвени материали с копия на оригинални ръкописни текстове децата упражняват калиграфия и рисуване на цветни заглавни букви (заглавки). В ателиетата се изработват и букви от бяла глина моделин с помощта на специални резци шаблони с цел запознаване с принципите на работа при отпечатването на първите книги в света – с подвижни печатарски букви, изработени от втвърдена глина. За да разберат технологията на печатане, сами редят букви в думи и изречения върху матрица като използват съвременни самонареждащи се печати.


Още... |    Версия за печат 



Списък на кандидатите за участие в конкурс за ...
.
Новини Списък на кандидатите за участие в конкурс за длъжността „главен счетоводител” на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” Кюстендил


Допуснати до конкурса кандидати:


1. Кристина Мирева Златкова
2. Мая Любомирова Йосифова
3. Петър Иванов Райков
4. Радостина Борисова Киселичка


Първият етап от конкурса: решаване на писмен тест ще се проведе на 09.05.2019 г., от 10, 00 часа, в конферентната зала на музея, бул. „ България„ 55.

Комисията изготвя три различни варианта на тест със затворени въпроси с един възможен верен отговор. Всеки един от трите варианта на тест ще съдържа 20 /двадесет/ въпроса – 5 въпроса, свързани с устройството и дейността на музея и 15 въпроса от професионалната област на длъжността. Верните отговори на първите 5 /пет/ въпроса се оценяват с по 1 /една/ точка, а верните отговори на останалите 15/петнадесет/ въпроса се оценяват с по 2 /две/ точки. Максималният брой точки, който може да получи всеки кандидат е 35 /тридесет и пет/.



Още... |    Версия за печат 



18, 19 и 20 април 2019 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 18, 19 и 20 април 2019 г. Музейна работилница за деца: Играта в древността

Музейната работилница през април тази година представя нова тема – «Играта в древността». Предмет на заниманията е изработването на глинени копия на праисторическа настолна игра. Оригиналната находка, датираща от каменно-медната епоха и експонирана в археологическата зала на музея, представлява керамичен предмет с форма на четиристенна пресечена пирамида. Горната му плоскост е с квадратна форма. Върху нея има 16 ямички, групирани по четири в четири редици. Предполага се, че е вид развлекателна игра. Откритите паралели със съвременна настолна игра, наречена Манкала, ни дават възможност да приложим адекватни правила за игра с помощта на керамични топчета или малки камъчета, с което да провокираме интереса на децата към експоната. Игрище с 16 кръга дава възможност за игра и с помощта на стикове и пулове.



Още... |    Версия за печат 



Известия на Исторически музей ...
.
Новини Известия на Исторически музей – Кюстендил, том XIX

Излезе том XIX на Известията на Исторически музей – Кюстендил.


Още... |    Версия за печат 



Конкурс за длъжност „Главен счетоводител"
.
Новини Регионален исторически музей "Акад. Йордан Иванов" обявява конкурс за заемане на длъжността "Главен счетоводител", код по НКПД: 12116007, КИД 9102, на основание чл. 90 и чл. 91 от КТ.
Срокът за подаване на документите за участие в конкурса се приемат до 17, 00 часа на 18 април 2019 г.
1. ОСНОВНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ЗАЕМАНЕ НА ДЛЪЖНОСТТА:
1.1. Степен на образование: висше, образователно-квалификационна степен – „Магистър“;
1.2. Професионален опит: най - малко 2 /две/ години/ професионален опит като гл. счетоводител и/ или 5 години трудов стаж като счетоводител в бюджетната сфера;
1.3. Професионално направление – финанси, счетоводство и контрол, икономика, банково дело, одит и финансовата инспекция;
1.4. Професионална област – финанси, счетоводство и одит, администрация, икономика и управление;
1.5. Да отговаря на изискванията на чл. 18, ал. 2 от Закона за счетоводството.
1.6. Основни умения/компетенции: Работа със специализиран счетоводен софтуер, компютърна грамотност и ползване на MS Windows, Word, Excel, Internet Explorer, управленска и стратегическа компетентност, работа в екип, организационна и комуникативна компетентност, отлична професионална компетентност в областта на финансово – счетоводното, данъчното, трудовото и осигурително законодателство;
1.7. Допълнителни умения и квалификации, носещи предимство за кандидатите: професионален опит в работата с финансово управление на проекти, писмено и говоримо владеене на английски език и/или друг чужд език, професионален опит по специалността/ референции и препоръки/.
2. КРАТКО ОПИСАНИЕ НА ДЛЪЖНОСТТА:
Организира, контролира и отговаря за цялостната финансово-счетоводна отчетност на музея, в съответствие с действащата нормативна уредба и изискванията на Министерство на финансите, Сметната палата и изградените Системи за финансово управление и контрол в Община Кюстендил и РИМ-Кюстендил. Изготвя месечни, тримесечни и годишни отчети за касовото изпълнение на бюджета, сборен баланс и сборна оборотна ведомост на музея. Подписва заедно с директора всички документи от финансово-имуществен характер, от които произтичат права и задъл¬жения за музея, Контролира правилното и законосъобразно разходване на финансовите ресурси. Извършва оперативен финансов контрол на средствата по проекти и отговаря за осчетоводяването на извършените разходи и разплащанията с изпълнителите по реализацията на проектите. Участва в разработването на вътрешните нормативни до-кументи на музея.
3. РАЗМЕР НА МИНИМАЛНАТА ОСНОВНА МЕСЕЧНА ЗАПЛАТА ЗА ДЛЪЖНОСТТА – 815, 00 лв.
4. НАЧИН НА ПРОВЕЖДАНЕ НА КОНКУРСА:
Директорът на РИМ – Кюстендил назначава комисия, която да разгледа документите и определи допуснатите до конкурсен изпит кандидати. Комисията изготвя протокол със списък на допуснатите кандидати, отговарящи на условията и ги уведомява в тридневен срок. На недопуснатите кандидати се съобщават писмено съображенията за отказа.
Одобрените кандидати се уведомяват за деня и мястото на провеждане на конкурса, в срок не по-късно от 10 дни преди насрочената дата за провеждането му.
4.1.Конкурсът се провежда чрез решаване на писмен тест и интервю:
Писменият тест включва въпроси свързани с устройството и дейността на музея и с професионалната област на длъжността. Комисията изготвя вариант/и на тест със затворени въпроси, с един възможен верен отговор.
До интервю се допускат кандидатите, получили минимум 70 % от максималния брой точки на теста. Конкурсната комисия, преди започването на интервюто, запознава кандидатите с критериите за оценка и системата за определяне на окончателните резултати от конкурса.
Конкурсната комисия провежда конкурса по обявения начин. Тя оценява професионалната подготовка и другите качества на кандидатите, необходими за заемането на длъжността, и класира само успешно издържалите конкурса. За проведения конкурс се съставя протокол.
Резултатът от конкурса се съобщава на участвалите в него лица в 7 дневен срок от провеждането му.
5. ДОКУМЕНТИ ЗА УЧАСТИЕ В КОНКУРСНАТА ПРОЦЕДУРА:
Необходимите документи, които следва да бъдат представени от кандидатите за участие в конкурса са:
5.1. Писмено заявление за участие в конкурса (свободен текст), адресирано до директора на музея, с посочени професионални мотиви за заемане на длъжността и опис на приложени документи;
5.2. Диплом/и за придобито образование и образователно- квалификационна степен
(оригинал и копие);
5.3. Документи, удостоверяващи продължителността на професионалния опит - трудова книжка и/или служебна книжка, осигурителна книжка или друг документ, удостоверяващ трудов и осигурителен стаж (оригинал и копие);
5.4. Професионална автобиография;
5.5.. Документ за самоличност (копие);
5.6. Свидетелство за съдимост (оригинал);
5.7.. Медицинско свидетелство (оригинал), когато са изтекли повече от три месеца от последното прекратяване на трудовото/служебното правоотношение на кандидата;
5.8. Документ, удостоверяващ владеене на английски език и/или друг чужд език (ако притежава – копие);
5.9. Документи за допълнителни квалификации (ако притежава – копие);
5.10.Препоръки и референции за професионален опит (ако притежава – копие).
6. МЯСТО И СРОК ЗА ПОДАВАНЕ НА ДОКУМЕНТИТЕ ЗА УЧАСТИЕ:
Подаването на заявленията за участие в конкурса и приложенията към тях се извършва лично от всеки кандидат или чрез негов пълномощник се извършва в отдел ”Административно-финансов” при Регионален исторически музей, гр. Кюстендил, бул..”България” № 55, стая „Деловодство”, всеки работен ден от 08:30 часа до 16:30 часа, в 30 / тридесет/ дневен срок от публикуването на обявлението на конкурса на сайта на музея.



Още... |    Версия за печат 



20 март 2019 г., 16:00 ч., Откриване на ...
.
Новини 20 март 2019 г., 16:00 ч., Откриване на етнографска изложба „Багри от долините на Струма и Места“
Изложбата представя традиционни облекла, тъкани и накити от Югозападна България, съхранявани във фондовете на музеите в Брезник, Перник, Кюстендил, Банско и Гоце Делчев. След гостуването й в Исторически музей – Брезник, тя ще бъде експонирана в зала "Стримон" на РИМ - Кюстендил.



Още... |    Версия за печат 



14, 15 и 16 март 2019 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 14, 15 и 16 март 2019 г. Музейна работилница за деца: Измерване на времето в древността

Темата е вдъхновена от 21 март - Празника на град Кюстендил „Кюстендилска пролет”, когато е и денят на пролетното равноденствие. Той е част от годишния цикъл, отбелязващ настъпващите промени в дължината на деня и смяната на сезоните. Тази повтаряемост на пролет, лято, есен и зима, на ден и нощ води до необходимостта от измерване на времето и отбелязване на промените в него. Така се появяват първите календари. Регионален исторически музей – Кюстендил съхранява един от най-старите познати досега календари в Европа, който е на повече от 6 хиляди години. Той е изобразен върху глинен модел на пещ от каменно-медната епоха (V хил. пр. Хр.), открит при археологически разкопки в с. Слатино, Кюстендилско. Календарът показва дните в един лунен месец и месеците в една слънчева година. Музеят съхранява и гранитен постамент за слънчев часовник от II-III в. от антична Пауталия. Върху една от страните му е издълбан надпис, който гласи: „На добър час! На божественото семейство и на града архитектите Лоамедонт и Главкий, синове на Стратон (поставиха) слънчев часовник.” Затова и целта на мартенските занимания е да запозе децата с начините за измерване на времето в древността чрез представяне на двата експоната и изработване, както на техни копия, така и на самите часовници.



Още... |    Версия за печат 



21, 22 и 23 февруари 2019 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 21, 22 и 23 февруари 2019 г. Музейна работилница за деца: Култура на хранене в древността

Традиционно, работилницата за деца на Регионален исторически музей – Кюстендил през февруари е посветена на Деня на археолога – 14 февруари. Новата тема „Култура на хранене в древността“ цели да насочи вниманието към различните видове съдове, представени в археологическата експозиция от новокаменната (VII хил. пр. Хр.) до средновековната епоха (XII век). Децата ще могат да се запознаят с употребата на някои от тях и с интересните им наименования – амфора, питос, кантарос, скифос, ойнохое и др. За да се докоснат до дейността на археолога, чрез игра те ще откриват различни предмети и ще определят епохата, която пресъздават. Практичните занимания включват и реставрация с брашнено тесто на глинени съдове, предварително изработени и фрагментирани, и нанасяне на украса с темперни бои, използвайки оригинални декоративни мотиви. По този начин получават знания и за спецификата на работа на други музейни специалисти, тясно свързана със съхраняването и опазването на културното наследство – тази на реставраторите.
Образователната дейност се разширява с разработването и представянето на дигитални и печатни учебни помагала, финансирани от Министерство на културата по проект „Децата и музея.


Още... |    Версия за печат 



17, 18 и 19 януари 2019 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 17, 18 и 19 януари 2019 г. Музейна работилница за деца и Фотоколажно ателие „Освободителите на Кюстендил

Работилницата за деца, посветена на Освобождението на Кюстендил от османско владичество на 29 януари 1878 г., включва апликация на униформи от Руско-турската освободителна война – опълченска и руска, изработване на 3D изображение на генералска униформа от Лейгвардейски егерски полк, подреждане на пъзел с емблематични картини, посветени на събитията от периода 1877-1878 г., обличане в дрехите на българските опълченци. Заниманията ще се проведат на 17, 18 и 19 януари в Музейния детски кът от 14.00 до 18.00 ч. с входна такса 2,00 лв.

На 18 януари (петък) в часовете между 13.00 и 17.00 ч. всички малки и големи желаещи могат да се включат абсолютно безплатно в специалното фотоколажно ателие на Център за неформално образование и културна дейност АЛОС и да се пренесат назад във времето на новоосвободения Кюстендил със снимка на фона на стария град. За фотоколажите се използват фотографи, картини и експонати от фонда на музея. Негови водещи са екип на Център Алос: д-р Любен Кулелиев (арт-педагог и фотограф), Боян Бахрин (фотограф) и Росица Маринова (модератор).



Още... |    Версия за печат 



13, 14 и 15 декември 2018 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 13, 14 и 15 декември 2018 г. Музейна работилница за деца: Коледен стан

Декемврийските занимания с деца представят една от шестте теми на Музейната работилница като образователна програма, насочена към постигане на част от нейните цели – запознаване с музейните експонати, тяхното приложение и необходимост от създаване. Освен тези, представяни през февруари, март, май, август и октомври, темата в последния месец от годината е вдъхновена от оригинални археологически находки и техните послания. Това са глинени тежести за стан и прешлени за вретено, които свидетелстват за появата на тъкачеството по нашите земи от времето на VІ – V хилядолетие преди Христа. Тясно свързано с него е преденето, в резултат на което се получават нишките за тъчене. Необходимите уреди за това са хурка и вретено или чекръг. В далечното минало са използвани и керамични съдове с вътрешни дръжки, т. нар. „въртящи се купи”. Керамични и каменни такива са открити в Египет, Палестина и Гърция. От каменно-медната епоха, V-то хилядолетие преди Христа, в България са известни три съда или фрагменти с дръжка от вътрешната страна на дъното, два от които от района на Кюстендил – Слатино и Дяково. От с. Слатино е и прешлен за вретено, датиран в същия период, който е интересен с врязаните си знаци, изобразяващи съзвездията Лебед и Голяма мечка.



Още... |    Версия за печат 



29 ноември 2018 г. Проект „Децата и музея. Културното ...
.
Новини 29 ноември 2018 г. Проект „Децата и музея. Културното наследство през призмата на детските ръце“

Проектът „Децата и музея. Културното наследство през призмата на детските ръце“, с който Регионален исторически музей – Кюстендил кандидатства пред Министерство на културата в сесия за финансиране на проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и визуалните изкуства на тема „Музеят като образователна среда“, е класиран на 6 място по точки от 49 оценени кандидата. Той е насочен към надграждане на образователната среда в музея за осъществяване на музейно възпитание чрез реализиране на нова образователна програма „Култура и изкуство в древността”. За целта ще бъдат организирани шест тематични образователни ателиета с разработени към тях дигитални и печатни учебни помагала. Те са както следва:
- Култура на хранене: съдове от различни епохи, каменни мелници за брашно (хромели), рецепти.
- Измерване на времето: слънчевият часовник – едно от великите открития на човечеството, лунни и слънчеви календари.
- Игри: произход и видове игри.
- Букви и старопечатни техники: първите писмени знаци, първата българска азбука, печатарски техники в миналото и сега.
- Антично изкуство – коли и декорации: коли и пътуване през аничността и средновековието, декоративни апликации към трако-римски колесници.
- Облекло, въоръжение и аксесоари: тенденции в облеклото в дрвеността, различни видове въоръжение и аксесоари.



Още... |    Версия за печат 



15, 16 и 17 ноември 2018 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 15, 16 и 17 ноември 2018 г. Музейна работилница за деца: Изработване на цървули

Повече от 100 деца участваха в ноемврийската работилница през 2018 г. за изработване на цървули. Темата представя един от старите занаяти, практикувани в недалечното ни минало – опинчарството. Тя е посветена на важно историческо събитие от Новата история на България: Сръбско-българската война от ноември-декември 1885 г. и цели да напомни за героизма на българския войник и обикновения човек, участвал в бойните действия, защитили акта на Съединението на Княжество България с Източна Румелия. Спомените на очевидци описват похода на войниците от южната до западната ни граница като не всички носят ботуши – вървят пеша с цървули, краката им са изранени, шинелите им изпокъсани.


Още... |    Версия за печат 



11, 12 и 13 октомври 2018 г. Музейна работилница за деца:...
.
Новини 11, 12 и 13 октомври 2018 г. Музейна работилница за деца: Изработване на антични мозайки

В народния календар месец октомври се свързва с края на земеделската година, когато се събира реколтата и се берат плодовете на положения през годината труд на полето. Църковният календар отбелязва Димитровден – 26 октомври, с който завършва целия земеделски цикъл и който дава началото на по-спокойните зимни дни и вечери пред домашното огнище. Едно от съвременните имена на Кюстендил е свързано именно с плодородието. Нарича се „Овощната градина на България” и именно тук през 1896 година се провежда първото овощарско изложение в България. Националните овощарски изложби стават един от символите на града и днес те се провеждат успешно под надслов „Празник на плодородието”.

Плодородните полета, отрупани с разнообразни плодни дръвчета като ябълки, круши, череши, сливи, присъстват дори в изкуството. Те са обект на вдъхновение на много талантливи художници, сред които е и Владимир Димитров – Майстора, „възпял” с четката си красотата на Кюстендилската земя наред с тази на местната българка.
Традицията чрез изкуството да се изобразяват характерните особености на даден регион съществува от векове. Затова говорят разкритите при археологически разкопки находки – монети, подови мозайки, керамични и бронзови предмети и съдове, мраморни изображения и др. Ето защо октомврийската Музейна работилница за деца на РИМ-Кюстендил се посвещава на плодородието в изкуството. Римските подови мозайки, открити в сгради от антична Пауталия, с разнообразието си от цветове и форми отразяват специфичните за града белези. В тях присъстват мотиви, свързани с лековитите минерални извори и плодородието.



Още... |    Версия за печат 



4, 5 и 6 октомври 2018 г. Национална научна ...
.
Новини 4, 5 и 6 октомври 2018 г. Национална научна конференция с международно участие „Музейните и архивни фондове – места на памет. Представяне на богатството на музейните фондове и архиви”.
След успешното провеждане на две научни конференции на тема „Музейните и архивни фондове – места на памет. Представяне на богатството на музейните фондове и архиви от Югозападна България” в Кюстендил през 2016 и 2017 година, в които със свои доклади и съобщения участваха близо 60 специалисти от музеите и архивите в Югозападна България, тази година научната изява излиза извън границите на региона. Конференцията е насочена към всички музейни и архивни специалисти в Република България – историци, етнолози, археолози, архивисти, консерватор-реставратори, уредници в природо-научните отдели, отдел „Фондове” и др. Няма хронологични и тематични ограничения за научните съобщения и доклади.



Още... |    Версия за печат 



21, 22 и 23 септември 2018 г.
.
Новини 21, 22 и 23 септември 2018 г.
Дни на отворените врати за музейните експозиции на Регионален исторически музей – Кюстендил във връзка с Европейските дни на наследството.

Постоянни и временни експозиции на Регионален исторически музей – Кюстендил през септември 2018 г.

• Археологическа и нумизматична експозиция в зала „Асклепий” в двора на музея (бул. „България” 55) – постоянна.
• „С дъх на билки – лечебни и магични” – етнографска изложба на Регионален исторически музей – Кюстендил в зала „Стримон”, в двора на музея – временна.
• „Пътят: време без граници” – спасителни археологически проучвания по трасето на автомагистрала „Струма” Лот 2 в изложбената зала на джамия „Ахмед бей” – временна.
• “Национално-освободителните борби на населението от Кюстендилския край” в къща музей „Ильо Войвода” – постоянна.
• Експозиция, посветена на Димитър Пешев и спасяването на българските евреи през Втората световна война в къща музей „Димитър Пешев” – постоянна.
• „ Български офицери, родени извън пределите на Княжество България” – гостуваща изложба на Македонски научен институт в къща музей „Димитър Пешев” – временна.



Още... |    Версия за печат 



13, 14 и 15 август 2018 г. Музейна работилница за деца:
.
Новини 13, 14 и 15 август 2018 г. Музейна работилница за деца: Картите на Княжество България

Месец септември е наситен със събития, повратни за българската история. На 6 септември 1885 г. в Пловдив е поправена една от грешките, заложени с решенията на Берлинския конгрес, който следва Санстефанския мирен договор от 3 март 1878 г. Обявено е Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Два дни по-късно княз Александър Батенберг с манифест утвърждава присъединяването на областта и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България.
Към територията на свободна България са присъединени шест регионални центъра Татар Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен, Хасково и Бургас. Все още под османска власт остават градове като Горна Джумая и Неврокоп (днес Благоевград и Гоце Делчев), Мелник и Петрич. Те са освободени 27 години по-късно благодарение на провежданата самостоятелна външна политика на страната ни, станала възможна едва след обявяване на нейната независимост на 22 септември 1908 г.



Още... |    Версия за печат 



23, 24 и 25 август 2018 г. Музейна работилница за деца:
.
Новини 23, 24 и 25 август 2018 г. Музейна работилница за деца: Глинени модели на пещи


Традиционно, Музейната работилница през август е посветена на празника „Панагия – Въздигане на хляба” и насочва вниманието на децата към епохата, от която датира производството на хляб – шесто хилядолетие преди Христа. Тази година заниманията се фокусират върху изработване на глинени модели на пещи, каквито в оригинал присъстват в археологическата експозиция и могат да бъдат разгледани. Това са находки от новокаменната и каменно-медната епоха, представляващи умалени копия на истинските пещи. Обикновено, върху стените им има украса от прави и начупени линии, точки и др. Особен интерес представлява моделът на пещ с врязан календар при основата и дръжка с глава на животно, вероятно змия. Предполага се, че е един от най-старите познати досега календари в Европа.



Още... |    Версия за печат 



12, 13 и 14 юли 2018 г. Музейна работилница за деца:
.
Новини 12, 13 и 14 юли 2018 г. Музейна работилница за деца: Изработка на въоръжение


За четвърта поредна година в Музейния детки кът, в продължение на три дни, децата ще имат възможност да направят част от античното и средновековното въоръжение – шлем и щит, и да се запознаят със съдбоносни за историята на Кюстендил и България събития. Юлската музейна работилница има за цел да разкаже за една от паметните битки на Българското царство през средновековието, състояла се в околностите на Велбъжд на 28 юли 1330 г. между българи и сърби. Предвождана от цар Михаил ІІІ Шишман, българската войска спира на лагер в околностите на с. Шишковци като сключва временно примирие със сръбската. То е нарушено от сърбите и техния крал Стефан ІІ Дечански, които изненадващо нападат българския лагер. Българите не успяват да построят бойния си ред и сърбите им нанасят тежко поражение. В боя е пленен и убит Михаил ІІІ Шишман. Територията на Велбъжд и околността остават под сръбска власт. Четиридесет години по-късно, след разпокъсването на Сръбското кралство, градът става център на Деспотството на двамата братя Йоан и Константин Драгаш и по-лесна за завоюване територия от новите нашественици на Балканите – османските турци.



Още... |    Версия за печат 



Във връзка с обявения конкурс ...
.
Новини Във връзка с обявения конкурс и получените заявления за заемане на 1 /една/ щатна бройка за длъжността „уредник” в отдел „Археология” на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” Кюстендил до участие в конкурса са допуснати следните кандидати:

1. Димитринка Александрова Павлова;
2. Евгени Георгиев Димитров.


Писменият изпит ще се проведе на 25.07.2018 г., от 10, 00 часа, в конферентната зала на музея. Устният изпит и интервю с допуснатите кандидати, съгласно т. 5.2. от обявата, ще се проведе в същия ден.

Кандидатите да носят документ за самоличност.



Още... |    Версия за печат 



ОБЯВЯВА КОНКУРС
.
Новини РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ „АКАД. ЙОРДАН ИВАНОВ” КЮСТЕНДИЛ

ОБЯВЯВА КОНКУРС

За заемане на 1 /една/ щатна бройка за длъжността „уредник” в отдел „Археология”, код по НКПД 26216004, КИД 9102.

1.Кратко описание на длъжността: Участва и/или сам ръководи теренни археологически проучвания. Изготвя научна документация за проведените теренни проучвания, съгласно нормативните документ.Извършва научно-изследователска работа и публикува резултатите от нея. Подготвя научно-популярни материали. Организира временни и постоянни експозиции и участва в уреждането им. Изготвя становища, експертизи, справки и други материали за общински и държавни орган, юридически и физически лица. Изнася беседи в музейните експозиции.



Още... |    Версия за печат 



14, 15 и 16 юни 2018 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 14, 15 и 16 юни 2018 г. Музейна работилница за деца: плетене на кошници

Юнската работилница за деца за четвърта поредна година предлага на своите малки посетители изработване на кошници от вестник, картон, коноп и прежда чрез използване на техниката на един от традиционните занаяти по нашите земи – кошничарството. Темата е посветена на Празника на черешата в Кюстендил.



Още... |    Версия за печат 



1-3 юни 2018 г. – Ежегодни Кюстендилски ...
.
Новини 1-3 юни 2018 г. – Ежегодни Кюстендилски четения’2018

Исторически факултет на СУ „Св. Климент Охридски” и Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил организират двадесет и четвъртата съвместна научна конференция Кюстендилски четения’2018. Темата на тазгодишното издание на форума е «Памет и забрава в историята».



Още... |    Версия за печат 



19 май 2018г. Европейска нощ на ...
.
Новини 19 май 2018г. Европейска нощ на музеите 2018

ПРОГРАМА

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ
„АКАД. ЙОРДАН ИВАНОВ” – КЮСТЕНДИЛ

10:00 – 18:30 часа
Игра с награди „Отключи историята на своя
град VIII” с посещение на музейни експозиции и забележителности на Кюстендил

В ДВОРА НА МУЗЕЯ

14:00 – 17:00 часа
• Истории от глина – изработване на глинени съдове с грънчарско колело
• Майска обредност за здраве

18:30 часа
Теглене на томболата от играта „Отключи историята на своя град VIII”



Още... |    Версия за печат 



18 май 2018 г. Представяне на книгата ...
.
Новини 18 май 2018 г. Представяне на книгата „Кюстендил. Военната столица на България"

Представяне на книгата „Кюстендил. Военната столица на България през Първата световна война“ на доц. д-р Ангел Джонев във Възрожденското училище в 17:00 ч.
Представянето ще бъде направено от проф. д-р Веселин Янчев.



Още... |    Версия за печат 



17 - 18 май 2018 г. Музейна работилница за
.
Новини 17 - 18 май 2018 г. Музейна работилница за деца: Букви и старопечатни техники

Музейната работилница за деца в Регионален исторически музей – Кюстендил през месец май е посветена на 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. На този ден честваме създаването на глаголицата от братята св. св. Кирил и Методий и спасяването на тяхното дело следствие на прозорливите действия на българския княз Борис I и неговите наследници царете Симеон и Петър, с което „България е заслужила признателността и уважението не само на славянските народи, но и на света”.



Още... |    Версия за печат 



16 май 2018 г. Гостуваща изложба „Храмови ...
.
Новини 16 май 2018 г. Гостуваща изложба „Храмови иконописания от Пернишко”

Изложбата „Храмови иконописания от Пернишко” представя образци на българската възрожденска живопис от периода XVIII-XIX век. Включени са 23 икони и част от апостолски ред, съхранявани във фонда на РИМ – Перник. Преобладават творби на майстори от Самоковската художествена школа като Христо Димитров, Димитър Зограф, Йоан Иконописец, Никола Образописов. Образите на св. Богородица, Христос Вседържител, св. Йоан Кръстител, св. Иван Рилски, светци войни и др. отразяват високото майсторство на зографите, работили в Пернишко, Трънско, Радомирско и Брезнишко. Тези творби свидетелстват и за изключително важното място, което жителите на Пернишко са отредили на своите храмове, като за изписването им се стремят да привличат едни от най-добрите за времето си майстори.



Още... |    Версия за печат 



11 май 2018 г. Публична лекция ...
.
Новини 11 май 2018 г. Публична лекция "Никой не е по-голям от хляба"

“Никой не е по-голям от хляба “ – гласи българска поговорка. В делник и празник, в радост и скръб хлябът е живот, дар, молба, жертва, магия. Той съпровожда жизненият път на човека – от раждането до неговата смърт.



Още... |    Версия за печат 



26, 27 и 28 април 2018 г.
.
Новини Музейна работилница за деца: Изработване на въстанически знамена

За четвърта година Музейната работилница през април предоставя възможност на деца да изработват въстанически знамена. Темата е посветена на едно от най-паметните събития в нашата история, довело до възстановяване на Българската държава след петвековно чуждо владичество - Априлското въстание. Важно място в неговата подготовка заема изработването на знамена, което се възлага на местни зографи и учителки. От голямо значение са отличителните знаци – разярения лъв и думите "Свобода или смърт", които децата използват при изработването на своите "въстанически знамена".


Още... |    Версия за печат 



19 април 2018 г., 11:00 ч.
.
Новини Гостуваща изложба „Български офицери, родени извън пределите на Княжество България”

Регионален исторически музей – Кюстендил и Македонски научен институт представят изложба, посветена на български офицери, участвали във въстания и войни за освобождение и национално обединение на България. Тя е създадена от Младежки клуб „Даме Груев” към Македонския научен институт, с финансовата помощ на Студентски съвет – Софийски университет „Св. Климент Охридски”, с подкрепата на Регионален исторически музей – Благоевград, Македонски научен институт и Държавна агенция „Архиви”.



Още... |    Версия за печат 



27, 28 и 29 март 2018 г.
.
Новини Национална научна конференция на тема: „Форуми и прояви на българското националноосвободително движение (1908–1928)”

Македонски научен институт, Община Кюстендил, Институт за исторически изследвания – БАН, Регионален исторически музей – Кюстендил, Културно-информационен център „Босилеград” организират Национална научна конференция „Форуми и прояви на българското националноосвободително движение (1908–1928)”. Теми, свързани с юбилейни годишнини от организационни събития и от живота на националноосовбодителни дейци от Македония, Тракия, Добруджа и Западните покрайнин са приоритетни. Програмата предвижда заседанията на 27 март 2018 г. да се проведат в Кюстендил, а на 28 март – в КИЦ „Босилеград”.



Още... |    Версия за печат 



15, 16 и 17 март 2018 г.
.
Новини Музейна работилница за деца: Измерване на времето в древността.

Темата е вдъхновена от 21 март - Празника на град Кюстендил „Кюстендилска пролет”, когато е и денят на пролетното равноденствие. Той е част от годишния цикъл, отбелязващ настъпващите промени в дължината на деня и смяната на сезоните. Тази повтаряемост на пролет, лято, есен и зима, на ден и нощ води до необходимостта от измерване на времето и отбелязване на промените в него. Така се появяват първите календари. Регионален исторически музей – Кюстендил съхранява най-старият познат досега календар в Европа, който е на повече от 6 хиляди години и е изобразен върху основата на глинен модел на пещ. Той показва дните в един лунен месец и месеците в една слънчева година. Музеят съхранява и гранитен постамент за слънчев часовник от антична Пауталия. Затова и целта на мартенските занимания е да запозе децата с начините за измерване на времето в древността чрез представяне на двата експоната и изработване, както на техни копия, така и на самите часовници.



Още... |    Версия за печат 



14 февруари 2018 г.
.
Новини Публична лекция на Проф. дин Иля Прокопов в Деня на археолога

Във връзка с Деня на археолога – 14 февруари, Проф. дин Иля Прокопов ще изнесе публична лекция на тема „Разпръснати съкровища: документиране, наблюдение и информационен контрол”.
Място: Конферентна зала на РИМ – Кюстендил
(бул. „България” 55)



Още... |    Версия за печат 



8, 9 и 10 февруари 2018 г.
.
Новини Музейна работилница за деца: Археология и реставрация

Поводът за темата на февруарската музейна работилница за деца е Денят на археолога – 14 февруари, а нейната цел е запознаване с една от основните дейности на музея – проучване и опазване на културно-историческото наследство. Заниманията предлагат разнообразни дейности, провокиращи детското любопитство: търсене и откриване на предмети, свързани с различни исторически епохи; обработване и анализиране на откритите материали чрез рисуване на керамични фрагменти и артефакти, т.нар. научна илюстрация; реставриране на керамични съдове; направа на картонено 3D изображение на кана от сива глина с релефна украса от античния град Пауталия; изработване на глинени копия на археологически находки. Те включват и разглеждане на музейната археологическа експозиция по забавен начин чрез специална карта, която поставя децата в ролята на „търсачи на съкровища”. Така те разкриват двайсет на брой експонати и тяхната употреба отпреди хиляди години.



Още... |    Версия за печат 



08 февруари 2018 г.
.
Новини Представяне на книга за Кюстендил и Първата световна война

Представяне на последната книга на колегата ни доц. д-р Ангел Джонев - "Кюстендил - Военната столица на България през Първата световна война" в Централния военен клуб в София.
Книгата ще бъде представена от проф. д-р Веселин Янчев.



Още... |    Версия за печат 



18, 19 и 20 януари 2018г
.
Новини Музейна работилница за деца: Освободителите на Кюстендил

На 29 януари 2018 г. се навършват 140 години от Освобождението на Кюстендил от османско иго. В памет на това събитие, поредната музейна работилница за деца фокусира вниманието си върху личностите, спомогнали за осъществяването на великото дело. Основен елемент от заниманията през този месец е визията на героите на Кюстендил – Задерновски, Майендорф, Ертел, Савойски, Ильо Марков, митрополит Иларион, Симо Соколов и др. С помощта на интерактивни игри децата имат възможност да се запознаят с военните униформи, носени в периода на Освободителната война, да подредят пъзел с някои от емблематичните картини, посветени на събитията от периода 1877-1878 г. и да се облекат в дрехите на българските опълченци.



Още... |    Версия за печат 



21, 22 и 23 декември 2017 г. Музейна ...
.
Новини 21, 22 и 23 декември 2017 г. Музейна работилница за деца: Коледен стан
Темата на Декемврийската работилница за деца на Регионален исторически музей – Кюстендил е вдъхновена от Коледните празници и домашния уют, за който допринасят и меките тъкани, присъстващи на различни места в дома. Затова се посвещава на един от най-старите занаяти – тъкачеството. Откритите находки като глинени тежести за стан и прешлени за вретено свидетелстват за неговата поява по нашите земи от времето на VІ – V хилядолетие преди Христа. Такива находки са открити и на територията на Кюстендил и региона, и могат да бъдат видяни в археологическата експозиция на музея. Овладяването на нишката е едно от първите велики открития на човека. То поставя основите на текстилното производство, създавайки поминък на милиони хора за хилядолетия напред.
Като съществен дял от българската народна култура, домашното тъкачество се практикува предимно през зимата, когато приключва работата на полето и настъпва времето на седенките. Тясно свързано с него е преденeто, в резултат на което се получават нишките за тъчене. Необходимите уреди за това са хурка и вретено или чекръг. В далечното минало са използвани и керамични съдове с вътрешни дръжки, т. нар. „въртящи се купи”. Керамични и каменни такива са открити в Египет, Палестина и Гърция. От каменно-медната епоха, V-то хилядолетие преди Христа, в България са известни три съда или фрагменти с дръжка от вътрешната страна на дъното, два от които от района на Кюстендил – Слатино и Дяково. От с. Слатино е и прешлен за вретено, датиран в същия период, който е интересен с врязаните си знаци, изобразяващи съзвездията Лебед и Голяма мечка.



Още... |    Версия за печат 



6-8 декември 2017г. Международна научна ...
.
Новини 6-8 декември 2017г. Международна научна конференция „Първата световна война на Балканите и участието на България в нея през 1917 г.”

От 6 до 8 декември 2017 г. Регионален исторически музей – Кюстендил е домакин и съорганизатор на Международна научна конференция „Първата световна война на Балканите и участието на България в нея през 1917 г.”, провеждана под патронажа на председателя на Националния комитет за отбелязване на 100-годишнината от Първата световна война г-н Красимир Каракачанов - министър на отбраната на Република България. Заседанията през първия ден се провеждат в Заседателната зала на Община Кюстендил, през останалите – в залите на Парк-хотел Кюстендил.



Още... |    Версия за печат 



5 декември 2017г. Представяне на ..
.
Новини 5 декември 2017г. Представяне на календарите "Българските корени" 2018
Регионален исторически музей – Кюстендил и Рекламна агенция „Богара" организират официално представяне на календарите "Българските корени" 2018. Календарът „Кюстендилски Мадони” представя автентични кюстендил носии, съхранявани в музея. За неговото създаване съдействат Отдел „Култура и духовно развитие” на Община Кюстендил и музейния етнолог ас. Веска Спасова.



Още... |    Версия за печат 



16, 17 и 18 ноември 2017 г. ...
.
Новини 16, 17 и 18 ноември 2017 г. Музейна работилница за деца: Изработка на цървули

Работилницата представя един от старите български занаяти – опинчарството, а темата е свързана с първата война, в която България е въвлечена след своето освобождение и която тя печели като самостоятелна нация – Сръбско-българската. Недоволна от разширяването на територията на Княжество България след обявяване на Съединието, Кралство Сърбия напада западните ни територии на 2 ноември 1885 г., докато по-голямата част от българската армия е съсредоточена в южните. Само няколко дни отнема на българските войници да изминат пеша резстоянието от южната до западната граница и да извършват геройски подвизи по бойните полета на около 30 километра от столицата, докъдето сръбската войска стига почти безпрепятствено за два дни. Сърбите са отблъснати при Сливница на 7 ноември и през следващите няколко дни българската армия победоносно влиза в източните територии на западната ни съседка. Следва подписване на мирен договор в Букурещ и международно признаване на Съединението.



Още... |    Версия за печат 



МЕЖДУНАРОДНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ ...
.
Новини МЕЖДУНАРОДНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ, ПОКАНА ЗА УЧАСТИЕ
ПОКАНА за участие в МЕЖДУНАРОДНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ на тема:
„Първата световна война на Балканите и участието на България в нея през 1917 г.“
6-8 декември 2017 г., гр. Кюстендил
Под патронажа на председателя на Националния комитет за отбелязване на 100-годишнината от Първата световна война г-н Красимир Каракачанов - министър на отбраната на Република България
Съорганизатори на научния форум са:
Институт за исторически изследвания – БАН, Македонски научен институт,
Регионален исторически музей – Кюстендил, Община Кюстендил



Още... |    Версия за печат 



1 ноември 2017 г. ...
.
Новини 1 ноември 2017 г. Представяне на албума "Изследовател с обектив. Йордан Захариев" в Босилеград
В Деня на Народните будители - 1 ноември, Регионален исторически музей - Кюстендил и Културно-информационен център на българското национално малцинство "Босилеград" организират представяне на Албума "Изследовател с обектив. Йордан Захариев". Той представя колекцията от стъклени негативи и снимки, съхранявани в Регионален исторически музей – Кюстендил, част от които изследователят Йордан Захариев е включил в трудовете си. Друга част, необнародвани, са обособени в следните групи: снимки на изгорелия Босилеград; снимки неизползвани в книгите на Йордан Захариев; неразпознати снимки и семейни снимки. Общият им брой е 709.



Още... |    Версия за печат 



Изложбата „Заедно по свещените места на ...
.
Новини Изложбата „Заедно по свещените места на планината Осогово” в Национална гимназия за приложни изкуства „Свети Лука”, София

След представянето на музейната изложба „Заедно по свещените места на планината Осогово” в Министерство на културата тя гостува на Националната гимназия за приложни изкуства „Свети Лука” в София. Поводът е както патронният празник на училището – 18 октомври, така и темата на тазгодишните Европейски дни на наследството „Наследство и природа: пейзаж от възможности”.



Още... |    Версия за печат 



12, 13 и 14 октомври 2017 г. Музейна ...
.
Новини 12, 13 и 14 октомври 2017 г. Музейна работилница за деца: Изработване на антични мозайки

В народния календар месец октомври се свързва с края на земеделската година, когато се събира реколтата и се берат плодовете на положения през годината труд на полето. Църковният календар отбелязва Димитровден – 26 октомври, с който завършва целия земеделски цикъл и който дава началото на по-спокойните зимни дни и вечери пред домашното огнище. Едно от съвременните имена на Кюстендил е свързано именно с плодородието. Нарича се „Овощната градина на България” и именно тук през 1896 година се провежда първото овощарско изложение в България. Националните овощарски изложби стават един от символите на града и днес те се провеждат успешно под надслов „Празник на плодородието”.



Още... |    Версия за печат 



11 октомври 2017 г. Изложба „Портрет ...
.
Новини 11 октомври 2017 г. Изложба „Портрет имаш, жена нямаш”

Изложбата "Портрет имаш, жена нямаш" на Исторически музей - Попово гостува на Регионален исторически музей "Акад. Йордан Иванов" - Кюстендил. Тя представя пътя на българската емиграцията в първата половина на ХХ в. към Северна и Южна Америка, Европа и Автралия с акцент върху чисто човешкото измерение на това социално явление. В Исторически музей – Попово има събрани голямо количество материали – снимки, документи и лични вещи на емигранти. Те са съхранили драматизма от раздялата на семействата, пропилените пари, разочарованието, което в повечето случаи съпътства емигранта. Всички те са използвани за разработването на изложбата.



Още... |    Версия за печат 



4, 5 и 6 октомври 2017 г. VII Международен ...
.
Новини 4, 5 и 6 октомври 2017 г. VII Международен симпозиум „Пауталия-Велбъжд-Кюстендил и прилежащите им територии през вековете”
Във връзка със 120-годишнината от създаването на първата музейна институция в Кюстендил, Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил организира Седми международен симпозиум „Пауталия-Велбъжд-Кюстендил и прилежащите им територии през вековете”. Заседанията ще се проведат в двете зали на Парк-хотел „Кюстендил”, в две секции – „Археология” и „История”.



Още... |    Версия за печат 



14, 15 и 16 септември 2017 г. Музейна ...
.
Новини 14, 15 и 16 септември 2017 г. Музейна работилница за деца: Картите на Княжество България

Месец септември е наситен със събития, повратни за българската история. На 6 септември 1885 г. в Пловдив е поправена една от грешките, заложени с решенията на Берлинския конгрес, който следва Санстефанския мирен договор от 3 март 1878 г. Обявено е Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Два дни по-късно княз Александър Батенберг с манифест утвърждава присъединяването на областта и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България.
Към територията на свободна България са присъединени шест регионални центъра Татар Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен, Хасково и Бургас. Все още под османска власт остават градове като Горна Джумая и Неврокоп (днес Благоевград и Гоце Делчев), Мелник и Петрич. Те са освободени 27 години по-късно благодарение на провежданата самостоятелна външна политика на страната ни, станала възможна едва след обявяване на нейната независимост на 22 септември 1908 г.
Картите на Княжество България отразяват случващите се териториални промени след Освобождението и подписването на Санстефанския мирен договор. Чрез изработването им септемврийската музейна работилница за деца има за цел да разкаже за смелостта и решителността на предците ни да следват един общ национален идеал за обединение на българския народ в целокупна и единна държава.



Още... |    Версия за печат 



5 септември 2017 г. „Заедно по
.
Новини 5 септември 2017 г. „Заедно по свещените места на планината Осогово” гостува на Министерство на културата
„Заедно по свещените места на планината Осогово” гостува на МК
По повод Европейски дни на наследството 2017 г. Министерство на културата и Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил представят фотоизложбата „Заедно по свещените места на планина Осогово” в Галерия „Средец“, в сградата на Министерството.



Още... |    Версия за печат 



17, 18 и 19 август 2017 г. Музейна ...
.
Новини 17, 18 и 19 август 2017 г. Музейна работилница за деца: Истории от глина.

Августовската работилница за деца е с нова тема, фокусирана върху изработването на предмети от глина. Тя отново е посветена на празника „Панагия – Въздигане на хляба”, който традиционно се провежда в град Кюстендил в деня на Успение Богородично – 15 август.” Целта й е да запознае с различните съдове, използвани в древността и свързани с насъщния. Някои от тях са експонирани в музейната археологическа експозиция: голям конусовиден съд за съхраняване на житни култури, вкопаван в земята, и крина за изваждане на зърното от него. Те датират от новокаменната епоха – времето на зараждане на земеделието и първото производство на хляб. Характерни за епохата са и моделите на пещи, които показват формата на оригиналните.



Още... |    Версия за печат 



13, 14 и 15 юли 2017 г. Музейна ...
.
Новини 13, 14 и 15 юли 2017 г. Музейна работилница за деца: Изработка на въоръжение
Темата е посветена на една от паметните битки в българската средновековна история, състояла се в околностите на Велбъжд (днешен Кюстендил) на 28 юли 1330 г. Предвождана от цар Михаил ІІІ Шишман, българската войска спира на лагер в околностите на с. Шишковци като сключва временно примирие със сръбската. То е нарушено от сърбите и техния крал Стефан Урош IІІ Дечански, които изненадващо нападат българския лагер. Българите не успяват да построят бойния си ред и сърбите им нанасят тежко поражение. В боя е пленен и убит българският цар. Четиридесет години по-късно, след разпокъсването на Сръбското кралство, градът става център на Деспотството на двамата братя Йоан и Константин Драгаш и по-лесна за завоюване територия от новите нашественици на Балканите – османските турци.



Още... |    Версия за печат 



VII Международен симпозиум ...
.
Новини VII Международен симпозиум „Пауталия-Велбъжд-Кюстендил и прилежащите им територии през вековете”

УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,
Във връзка със 120 годишнината от създаването на първата музейна институция в Кюстендил – музейната сбирка към Педагогическото училище, наследник на която е Регионален исторически музей Кюстендил, имаме удоволствието да Ви поканим да участвате в VII Международен симпозиум „Пауталия-Велбъжд-Кюстендил и прилежащите им територии през вековете.”
Планираме в програмата му да бъдат обособени следните секции:
1. Археология; 2. История; 3. Етнология; 4. Интердисциплинарни изследвания.
Организатори на научната проява са Община Кюстендил, Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил и Дирекция „Културно наследство” към Министерство на културата.
Симпозиумът ще се проведе на 4, 5 и 6 октомври 2017 г. Командировъчните разходи са за сметка на участниците.
Моля, изпращайте заявки за участие с теми на докладите си до 30 юли 2017 г. на долупосочените адреси.



Още... |    Версия за печат 



14 и 15 юни 2017 г. Музейните и ...
.
Новини 14 и 15 юни 2017 г. Музейните и архивни фондове – места на памет

Регионален исторически музей – Кюстендил организира втора
Научна конференция на тема „Музейните и архивни фондове – места на памет. Представяне на богатството на музейните фондове и архиви от Югозападна България.”



Още... |    Версия за печат 



8, 9 и 10 юни 2017 г. Музейна ...
.
Новини 8, 9 и 10 юни 2017 г. Музейна работилница за деца: плетене на кошници.

През юни Регионален исторически музей – Кюстендил посвещава музейната си работилница за деца на кошничарството. Първият летен месец от годината се свързва и с Празника на черешата в Кюстендил, който се утвърди като един от най-популярните фестивали в България, привличащ все повече туристи.



Още... |    Версия за печат 



2-4 юни 2017 г. Ежегодни ...
.
Новини 2-4 юни 2017 г. Ежегодни Кюстендилски четения’2017

Исторически факултет на СУ „Св. Климент Охридски” и Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил организират двадесет и третата съвместна научна конференция Кюстендилски четения’2017. Темата на тазгодишното издание на форума е „Историята между еволюцията и революцията".



Още... |    Версия за печат 



20 май 2017 г. Европейска нощ ...
.
Новини 20 май 2017 г. Европейска нощ на музеите

Програма

• 12.00 ч. – 15.00 ч. Игра с глина – изработване на глинени съдове с грънчарско колело в двора на музея.
• 15.00 ч. – 20.00 ч. Търсачи на съкровища в археологическата зала на музея с помощта на карта.
• 19.00 ч. – Откриване на образователна изложба „Деца правят музей” с предмети, изработени в „Музейната работилница за деца” на РИМ – Кюстендил – къща музей «Димитър Пешев»
• 20.00 ч. 22.30 ч. – Концертна програма в двора на музея с участието на:
• ТФ "Партньори" Кюстендил - театрално-танцова миниатюра „Земята, вселената и небето";
• Формация „Фолк-Арт” с диригент Адела Харамампиева;
• Театър на огъня и сенките „Fireter” - огнено шоу на земя и кокили.



Още... |    Версия за печат 



18 и 19 май 2017 г. Музейна ...
.
Новини 18 и 19 май 2017 г. Музейна работилница за деца: букви и старопечатни техники
Заниманията, в които децата ще имат възможност да изписват глаголически букви и да разберат как са създадени първите печатни книги ще се проведат на 18 и 19 май 2017 г. от 14.00 до 18.00 ч. в специализирания Музеен кът за деца и любопитни възрастни, намиращ се при Археологическата експозиция на РИМ - Кюстендил на бул. "България" 55.


Още... |    Версия за печат 



16 май 2017 г., 17:00 ч., ...
.
Новини 16 май 2017 г., 17:00 ч., Възрожденско училище
Съвместно с Културно-информационния център на българското национално малцинство „Босилеград” – гр. Босилеград и в сътрудничество с Община Кюстендил, Регионален исторически музей – Кюстендил ще отбележи 100 години от Погромът в Босилеградско.



    Версия за печат 



11 май 2017 г., „Премених се ...
.
Новини 11 май 2017 г., „Премених се, натъкмих се, огледах се, аресах се”
Етнографската изложба „Премених се, натъкмих се, огледах се, аресах се”, която педставя традиционни мъжки и женски костюми от Кюстендилско от края на XIX и началото на XX в., ще гостува на Исторически музей – Разлог. Тя ще бъде открита на 11 май 2017 г.



    Версия за печат 



11 май 2017 г., 17.00 ч. ...
.
Новини 11 май 2017 г., 17.00 ч., Заседателна зала на Община Кюстендил
Публична лекция на гл. ас. д-р Ангел Джонев на тема “Кюстендил през Първата световна война” по повод 100 години от провъзгласяването на
ген. Никола Жеков за Почетен гражданин на Кюстендил.



    Версия за печат 



ОБЯВЯВА КОНКУРС - УРЕДНИК ...
.
Новини Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов”, гр. Кюстендил

ОБЯВЯВА КОНКУРС

На основание чл. 89, чл.90 и чл.91 от Кодекса на труда, за заемане по чл. 68, ал. 1, т. 3 на 1 /една/ щатна бройка за длъжността „уредник” в отдел „Връзки с обществеността”

1. Кратко описание на длъжността: Участва в изработването и изпълнението на образователните програми на музея; Разработва и участва в ежемесечните детски музейни работилници, организирани от музея; Взема участие при организиране и уреждане на временни и постоянни експозиции в музея; Поддържа интернет връзка с музеи и сродни институции в страната и чужбина, туроператорски фирми и др.; Актуализира уеб-сайта на музея; Работи системно и диференцирано като екскурзовод и с други посетители (туристи, специализирани групи, официални делегации); Изнася обзорни и тематични беседи; Следи научната литература в своята специалност и новости в методиката и практиката на музейното дело; Подпомага и съдейства за повишаване квалификацията на екскурзоводите и информаторите; Взема участие в творческата разработка на проблеми, свързани с методиката и практиката на екскурзоводната дейност; Организира и участва при провеждане на мероприятия в музея, ученически чествания, викторини, конкурси, юбилеи и изложби; Изпълнява и други задачи в рамките на основните функции и задължения на длъжността;

1.1. Размер на основната заплата за длъжността – 580, 00 лв.

2. Минимални и специфични изисквания за длъжността:
2.1. Образование – висше, образователно-квалификационна степен – „бакалавър”;
2.2. Области на висше образование – „Хуманитарни науки”, специалност „История”, „Музейна педагогика” „Музеология”, „Етнология”, „Филология”, „Културология”,

3. Допълнителни изисквания:

3.1. Да познава нормативната уредба в областта на опазването на културното наследство;
3.2. Да познава основните софтуерни продукти, които се използват в процеса на работа в рамките на длъжността: Windows, Word, Excel, Internet;
4. Изисквания, носещи предимства:
– образователно-квалификационна степен магистър – „българска история”, „музеология”, „ музейна педагогика”;
– писмено и говоримо владеене на английски език (или друг чужд език);
– професионален опит по специалността;
– педагогическа правоспособност.

5. Начин на провеждане на конкурса:
– По документи;
– Интервю-събеседване по културно-историческото наследство на град Кюстендил, по историята на музейното дело в Кюстендил и действащата нормативна база в областта на културното наследство.

6. Необходими документи за участие в конкурса:

6.1. Писмено заявление за участие в конкурс (свободен текст), в което се описват всички приложени документи;
6.2. Диплом за придобито образование и образователно- квалификационна степен
(оригинал и копие).
6.3. Професионална автобиография;
6.4. Документ за самоличност (копие);
6.5. Документ, удостоверяващ владеене на английски език и/или друг чужд език (ако притежава – копие);
6.6. Документ за допълнителна квалификация (ако притежава – копие);
6.7. Документи, удостоверяващи професионалния опит (ако притежава – копие).

Кандидатите представили всички необходими документи и отговарящи на условията за заемане на длъжността ще бъдат поканени за събеседване на посочените от тях данни за контакт.



Още... |    Версия за печат 



20, 21 и 22 април 2017 г. ...
.
Новини 20, 21 и 22 април 2017 г. Музейна работилница за деца: Изработване на въстанически знамена

Темата на априлската работилница е посветена на едно от най-паметните събития в нашата история, довело до възстановяване на Българската държава след петвековно чуждо владичество - Априлското въстание. Важно място в неговата подготовка заема изработването на знамена, което се възлага на местни зографи и учителки. От голямо значение са отличителните знаци – разярения лъв и думите "Свобода или смърт", които децата използват при изработването на своите "въстанически знамена". Така те се докосват до революционния дух на епохата и до желанието за свобода и независимост.



Още... |    Версия за печат 



Изложба „Възрожденски щампи”
.
Новини След госуването си в РИМ – Перник (откриване: 31 октомври 2016 г.) и ИМ – Самоков (откриване: 22 декември 2016 г.) в края на миналата и началото на настоящата година, изложбата от „Възрожденски щампи” се представя в църквата „Св. Вознесение Господне” в с. Крайници, община Дупница (откриване: 24 март 2017 г.). Тя представя част от колекцията от възрожденски щампи на Регионален исторически музей - Кюстендил.


Още... |    Версия за печат 



30 март 2017 г., 17:30 ч. ...
.
Новини 30 март 2017 г., 17:30 ч., Възрожденско училище
Представяне на албум „Изследовател с обектив. Йордан Захариев”, посветено на 140-годишнината от рождението на чл. кор. Йордан Захариев.



Още... |    Версия за печат 



20 март 2016 г. ...
.
Новини 20 март 2016 г.
Етнографска изложба „С дъх на билки – лечебни и магични”

Регионален исторически музей – Кюстендил представя нова етнографска изложба.
Нейната тема е посветена на билките и тяхната лечебна сила върху човека.
Откриването й ще бъде бъда на 20 март 2017 г. от 17.00 ч. в зала „Стримон”, в двора на музея. То е свързано с Празника на Кюстендил „Кюстендилска пролет”.



Още... |    Версия за печат 



16, 17 и 18 март 2017 г. ...
.
Новини 16, 17 и 18 март 2017 г.
Музейна работилница за деца: Измерване на времето в древността

Темата на мартенската работилница е вдъхновена от 21 март - Празника на град Кюстендил „Кюстендилска пролет”, когато е и денят на пролетното равноденствие. Измерването на времето и отбелязване на промените в него датират от дълбока древност. За това говорят откритите по нашите земи находки на каменните слънчеви часовници и календари. Кюстендилският музей съхранява гранитен часовников постамент от антична Пауталия и изображение на лунно-слънчев календар върху основата на глинен модел на пещ от каменно-медната епоха.



Още... |    Версия за печат 



16, 17 и 18 февруари 2017 г. ...
.
Новини 16, 17 и 18 февруари 2017 г.
Музейна работилница за деца: Археология и реставрация

За трета поредна година темата на Музейната работилница за деца в Регионален исторически музей – Кюстендил е посветена на Деня на археолога – 14 февруари. Този път тя по-подробно ще запознае своите посетители с етапа от археологическото изследване, който следва теренното проучване и се занимава с обработката и анализа на откритите в терена материали чрез рисуване на керамични фрагменти и артефакти, т.нар. научна илюстрация.


Още... |    Версия за печат 



26, 27 и 28 януари 2017 г. Музейна работилница ...
.
Новини 26, 27 и 28 януари 2017 г. Музейна работилница за деца: Освободителите на Кюстендил

На 29 януари се навършват 139 години от Освобождението на Кюстендил от османско иго. В памет на това събитие, поредната музейна работилница за деца фокусира вниманието си върху личностите, спомогнали за осъществяването на великото дело. Основен елемент от заниманията през този месец е визията на героите на Кюстендил – Задерновски, Майендорф, Ертел, Савойски, Ильо Марков, митрополит Иларион, Симо Соколов и др. С помощта на интерактивни игри децата имат възможност да се запознаят с военните униформи, носени в периода на Освободителната война, да подредят пъзел с някои от емблематичните картини, посветени на събитията от периода 1877-1878 г. и да се облекат в дрехите на българските опълченци.



Още... |    Версия за печат 



15, 16 и 17 декември 2016 г. Музейна работилница ...
.
Новини 15, 16 и 17 декември 2016 г. Музейна работилница за деца: Коледен стан

Декемврийската работилница за деца на Регионален исторически музей – Кюстендил е с нова тема, посветена на един от най-старите занаяти – тъкачеството. Откритите находки като глинени тежести за стан и прешлени за вретено свидетелстват за неговата поява по нашите земи от времето на VІ – V хилядолетие преди Христа. Такива находки са открити и на територията на Кюстендил и неговия регион, и могат да бъдат видяни в археологическата експозиция на музея. Овладяването на нишката е едно от първите велики открития на човека. То поставя основите на текстилното производство, създавайки поминък на милиони хора за хилядолетия напред.
Като съществен дял от българската народна култура, домашното тъкачество се практикува предимно през зимата, когато приключва работата на полето и настъпва времето на седенките. Това е и един от поводите през месец декември музейната работилница да запознае децата с техниката на древния занаят. Другият е новопридобитите пособия в специализирания детски кът – вертикален стан с два панела и малки хоризонтални станове, закупени с финансовата подкрепа на Министерство на културата по проект за усъвършенстване и обогатяване на образователната програма на Кюстендилския музей.



Още... |    Версия за печат 



13 декември 2016 г. Представяне на ...
.
Новини 13 декември 2016 г. Представяне на монография
В залата на Възрожденското училище в 17.00 ч. ще бъде представена монографията на гл. ас. д-р Ангел Джонев „Отиваха юнаците, отиваха. Петдесет и трети пехотен резервен полк през Първата световна война (1915 – 1918 г.)”



    Версия за печат 



17, 18 и 19 ноември 2016 г. Музейна работилница ...
.
Новини 17, 18 и 19 ноември 2016 г. Музейна работилница за деца: Изработка на цървули

Двадесет и втората поредна музейна работилница за деца на РИМ - Кюстендил представи за втори път един от старите български занаяти - опинчарството. Целта й отново бе да напомни за героизма на българския войник и обикновения човек, участвали в Сръбско-българската война от 1885 г. чрез изработването на цървули като част от тяхното облекло. Гост на първите и последните занимания бе кошничарят от с. Ваксево, Кюстендилско, Димчо Занев, който демонстрира технологията на работа на майсторите занаятчии.



Още... |    Версия за печат 



9 ноември 2016 г. „От Киноцентъра до ...
.
Новини 9 ноември 2016 г. „От Киноцентъра до музейната витрина. Реквизит от филма „Капитан Петко войвода”
Изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина" на Исторически музей - Попово ще гостува на Регионален исторически музей - Кюстендил до месец март 2017 г. Тя представя оригинален реквизит от филма "Капитан Петко войвода" и вещи на кинооператора Димо Коларов, сред които камерата, с която заснема сериала.



Още... |    Версия за печат 



1 ноември 2016 г. „Неизвестни” картини ...
.
Новини 1 ноември 2016 г. „Неизвестни” картини от известни кюстендилски художници. Картини от фонда на РИМ – Кюстендил”.

ИЗЛОЖБАТА „Неизвестни” картини от известни кюстендилски художници.
Картини от фонда на РИМ – Кюстендил” е представена в Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора” - Кюстендил.
В резултат на събирателската работа на Регионален исторически музей Кюстендил, извършвана в продължения на десетилетия, във фондовете му се съхраняват близо 120 000 движими културни ценности и експонати от всички исторически периоди, обособени в отделни фондове и колекции. В това число и колекция от картини - маслена живопис и акварел. Тя включва 280 творби, главно на автори от Кюстендилската художествена школа, както и картини на други български художници, оставили трайна диря в българското изобразително изкуство. Тази ценна колекция не е представяна в цялост досега пред широката общественост.
В изпълнение на основната мисия на музея и галерията да опазват и представят богатото културно-историческо наследство на Кюстендил и региона, Регионален исторически музей и Художествена галерия „Владимир Димитров –Майстора” взеха решение на реализират настоящата изложба. В нея са включени картини на кюстендилски автори, с общо 40 творби. Сред тях са произведения на Владимир Димитров-Майстора: три портрета на Милан Киселички и Радка Киселичка, както и „Портрет на д-р Надежда Ковачева”. Асен Василиев е представен с две картини – „На гости” и „Автопортрет”, който се показва за първи път.
Представени са и картини на Стоян Венев и Борис Елисеев, непоказвани от десетилетия. Други творци, оставили неповторима диря в художествения живот на града, присъстващи в настоящата изложба, са Любен Бояджиев, Георги Лазов, Надежда Бояджийска, Васил Чакъров, Станой Витанов, Димитър Стоименов, Симеон Николов и др.



Още... |    Версия за печат 



20 октомври 2016 г. „Кметът ...
.
Новини 20 октомври 2016 г. „Кметът Йосиф Шнитер”

Изложбата на Исторически музей – Велинград „Кметът Йосиф Шнитер” гостува в къща музей "Димитър Пешев", гр. Кюстендил. Тя представя управлението на един от най-успешните кметове в Чепинския край през 1934-1938 г.
Йосиф Йосифов Шнитер е роден в гр. Пловдив през 1893 г. Завършва средното си образование в Пловдив, а висшето в юридическия факултет на СУ „Климент Охридски”. Участва като доброволец в Балканската и в Първата световна война. Работи като юрисконсулт и адвокат на частна практика в София.



Още... |    Версия за печат 



20 и 21 октомври 2016 г., Конферентна зала ...
.
Новини 20 и 21 октомври 2016 г., Конферентна зала на РИМ - Кюстендил
Национална научна конференция «Курорти, курортно дело и почивка в България – модернизация и европейски влияния»
Откриване: 20 октомври 2016 г., 13.30 ч.


Още... |    Версия за печат 



13-15 октомври 2016 г. Музейна работилница ...
.
Новини 13-15 октомври 2016 г. Музейна работилница за деца: Изработване на антични мозайки

На 13, 14 и 15 октомври 2016 г. от 14.00 до 18.00 ч. в Музейния детски кът при зала „Асклепий” (бул. „България” 55) ще се проведе поредната работилница за деца. Тя е посветена на плодородието, тъй като октомври е месецът, през който се събира реколтата и се берат плодовете на положения през годината труд на полето. Кюстендил е известен като „Овощната градина на България” и именно тук през 1896 година се провежда първото овощарско изложение в страната. Националните овощарски изложби стават един от символите на града и днес те се провеждат успешно под надслов „Празник на плодородието”. Плодородните поля са обект на вдъхновение на много талантливи художници, сред които е и Владимир Димитров – Майстора, „възпял” с четката си красотата на Кюстендилската земя наред с тази на местната българка. Плодородието в изкуството съществува от векове.


Още... |    Версия за печат 



15-18 септември 2016 г. Европейски ...
.
Новини 15-18 септември 2016 г. Европейски дни на наследството
Във връзка с европейските дни на наследството 2016 г. с национална тема „Културното наследство в информационното общество”, Регионален исторически музей «Акад. Йордан Иванов» - Кюстендил обявява дни на отворените врати от 15 до 18 септември 2016 г. за своите постоянни и временни експозиции.



    Версия за печат 



8-10 септември 2016 г. Музейна ...
.
Новини 8-10 септември 2016 г. Музейна работилница за деца: Картите на Княжество България
Месец септември е наситен със събития, повратни за българската история. На 6 септември 1885 г. в Пловдив е поправена една от грешките, заложени с решенията на Берлинския конгрес, който следва Санстефанския мирен договор от 3 март 1878 г. Обявено е Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Два дни по-късно княз Александър Батенберг с манифест утвърждава присъединяването на областта и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България.
Към територията на свободна България са присъединени шест регионални центъра Татар Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен, Хасково и Бургас. Все още под османска власт остават градове като Горна Джумая и Неврокоп (днес Благоевград и Гоце Делчев), Мелник и Петрич. Те са освободени 27 години по-късно благодарение на провежданата самостоятелна външна политика на страната ни, станала възможна едва след обявяване на нейната независимост на 22 септември 1908 г.



Още... |    Версия за печат 



18-20 август 2016 г. Музейна работилница за...
.
Новини 18-20 август 2016 г. Музейна работилница за деца: Пътят на хляба в древността
През август Регионален исторически музей – Кюстендил свързва музейната си работилница за деца с празника „Панагия – Въздигане на хляба”, който традиционно се провежда в град Кюстендил в деня на Успение Богородично – 15 август. Целта на работилницата през този месец е да запознае децата с начина на приготвяне на хляб в древността – от засяването на зърното до изпичането на тестото. Те имат възможност сами да мелят брашно с помощта на хромел, да изработват модели на оригинални експонати от новокаменната и каменно-медната епохи, свързани с хлебарството – модели на пещ, сърп от рог на елен, съд хранилище за зърно, крина, хаван и др., както и да омесят и изпекат върху нагорещени камъни свои питки.



Още... |    Версия за печат 



14-16 юли 2016 г. Музейна работилница ...
.
Новини 14-16 юли 2016 г. Музейна работилница за деца: Изработка на въоръжение
Осемнадесетата поредна работилница за деца на РИМ - Кюстендил с тема, посветена на една от паметните битки в българската средновековна история. Тя се е състояла близо до Велбъжд (днешен Кюстендил) на 28 юли 1330 г. между български и сръбски войски. Предвождана от цар Михаил ІІІ Шишман, българската войска спира на лагер в околностите на с. Шишковци като сключва временно примирие със сръбската. То е нарушено от сърбите и техния крал Стефан ІІ Дечански, които изненадващо нападат българския лагер. Българите не успяват да построят бойния си ред и сърбите им нанасят тежко поражение. В боя е пленен и убит българския цар. Четиридесет години по-късно, след разпокъсването на Сръбското кралство, градът става център на Деспотството на двамата братя Йоан и Константин Драгаш и по-лесна за завоюване територия от новите нашественици на Балканите – османските турци.



Още... |    Версия за печат 



14 юли 2016 г. „Писателите като ...
.
Новини 14 юли 2016 г. „Писателите като хлапета & Ние сме били деца“

Изложбата от две части на Национален литературен музей – София и Исторически музей – Попово „Писателите като хлапета“ и „Ние сме били деца“ гостува в къща музей "Димитър Пешев", гр. Кюстендил. Тя представя играчки и вещи, свързани с бита, възпитанието и обучението на децата от края на XIX и началото на XX век. Петнайсет постера, посветени на Алеко Константинов, Пейо Яворов, Дора Габе, Калина Малина, Змей Горянин, Йордан Стратиев, Светослав Минков и др., ни връщат в годините на тяхното детство, а след това ни препращат във времето на творческата им зрялост, когато написват чудесните си стихове и разкази за деца. Наред с тях могат да се видят и оригинални илюстрации към детски издания на художниците Илия Бешков, Вадим Лазаркевич, Никола Тузсузов.



Още... |    Версия за печат 



16 - 18 юни 2016 г. Музейна работилница за ...
.
Новини 16 - 18 юни 2016 г. Музейна работилница за деца: плетене на кошници
През юни Регионален исторически музей – Кюстендил посвещава музейната си работилница за деца на кошничарството. Първият летен месец от годината се свързва и с Празника на черешата в Кюстендил, който се утвърди като един от най-популярните фестивали в България, привличащ все повече туристи.
Кошничарството е стар занаят с разнообразно приложение. По традиция се изпълнява предимно от мъже като се използват лескови или дрянови пръчки, защото са здрави и притежават свойството да се огъват. С изработването на различни съдове и декоративни предмети, юнската музейна работилница ще предложи на своите посетители да се запознаят и приложат техниката за плетене на кношници, предлагаща богата възможност за творческа интерпретация.



Още... |    Версия за печат 



3 – 5 юни 2016 г. Ежегодни Кюстендилски четения ...
.
Новини 3 – 5 юни 2016 г. Ежегодни Кюстендилски четения’2016 „Коварство и предателство в историята”
Исторически факултет на СУ „Св. Климент Охридски” и Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил организират XXII Съвместна научна конференция на тема "Коварство и предателство в историята".



Още... |    Версия за печат 



А. Джонев. Погромът в Босилеградско ...
.
Новини А. Джонев. Погромът в Босилеградско 15-16 май 1917 г., Кюстендил, 2016 г., 92 с.
През м. май 2016 г. излезе от печат поредното научно изследване на колегата гл. ас. д-р Ангел Джонев – „Погромът в Босилеградско 15-16 май 1917 г.” Книгата е посветена на трагичните събития преди 99 години в Босилеградско. На основата на богат документален материал, в голямата си част новоиздирен и включен за първи път в научно обръщение, авторът обективно представя причините, събитията и резултатите от действията на сръбската паравоенна формация, водена от поручик Коста Печанец в Босилеградския край в средата на месец май 1917 г. Резултатът от нахлуването на четата на К. Печанец в Босилеградско, в разгара на Първата световна война е трагичен за българите в региона. Населението е подложено на убийства и малтретиране. Жертва на терора стават мирни жители: 33 заклани и убити и 2 деца изгорени- общо 35 души. Понесените материални щети също са огромни.



Още... |    Версия за печат 



21 май 2016 г. - Европейска нощ ...
.
Новини 21 май 2016 г. - Европейска нощ на музеите
ПРОГРАМА
• 10.00 ч. – 18.30 ч. – игра за любознателни с награди „Отключи историята на своя град” VII с посещение на музейните експозиции и забележителности на Кюстендил;
• В двора на музея:
14.00 – 18.00 ч. Mузейна работилница за деца: букви и старопечатни техники;
18.00 ч. – Откриване на изложба „Деца правят музей” с предмети, изработени в Музейната работилница, в зала „Стримон”;



Още... |    Версия за печат 



20 май 2016 г. – Изложба „Пътят: ...
.
Новини Изложбата „Пътят: време без граници” ще покаже резултатите от спасителни археологически проучвания по трасето на автомагистрала „Струма” Лот 2. Тя ще бъде експонирана в изложбената зала на джамия "Ахмед бей".
Откриване: 20 май 2016 г., 16.00 ч.



    Версия за печат 



19-21 май 2016 г. – Музейна работилница: ...
.
Новини 19-21 май 2016 г. – Музейна работилница: букви и старопечатни техники
Майската работилница за деца на Регионален исторически музей – Кюстендил е посветена на 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. На този ден честваме създаването на глаголицата от братята св. св. Кирил и Методий и спасяването на тяхното дело следствие на прозорливите действия на българския княз Борис I и неговите наследници царете Симеон и Петър, с което „България е заслужила признателността и уважението не само на славянските народи, но и на света”.
По време на заниманията децата се запознават с буквите от глаголицата чрез изписването им с помощта на туш и перо и овладяват някои техники, използвани при създаване на първите печатни книги отпреди 500 години.



Още... |    Версия за печат 



18 май 2016 г. – Изложба „Първите ...
.
Новини Исторически музей - Самоков ще гостува на Регионален исторически музей - Кюстендил с изложбата „Първите български фотографи”. Тя е посветена на 150-годишнината на българската фотография и ще бъде експонирана в Къща музей "Димитър Пешев".


Още... |    Версия за печат 



Музейна работилница за деца, април 2016 г.
.
Новини Априлската работилница за деца на тема „Изработване на въстанически знамена” е посветена на едно от най-паметните събития в нашата история, довело до възстановяване на Българската държава след петвековно чуждо владичество - Априлското въстание. Важно място в неговата подготовка заема изработването на знамена, което се възлага на местни зографи и учителки. От голямо значение са отличителните знаци – разярения лъв и думите "Свобода или смърт", които децата използват при изработването на своите "въстанически знамена". Така те се докосват до революционния дух на епохата и до желанието за свобода и независимост.


Още... |    Версия за печат 



Изложба "Светиня от Атон", 14 април 2016 г.
.
Новини Изложбата на Регионален исторически музей - Перник "Светиня от Атон" ще гостува на музея в Кюстендил през април и май. Тя показва миниатюрна църковна дърворезба - двустранен напрестолен кръст, изработен в един от манастирите на Света Гора. На него са резбовани новозаветни и старозаветни сцени. Датиран е в края на 16 - началото на 17 век.
Изложбата



Още... |    Версия за печат 



Публична лекция, 12 април 2016 г.
.
Новини По повод 140-годишнината от избухването на Априлското въстание пред кюстендилска публика проф. д-р Пламен Митев ще изнесе публична лекция на тема „140 години от Априлското въстание – постижения и слабости в изследванията”.
Проф. д-р Пламен Митев е виден историк и преподавател, специалист по проблемите на Българското възраждане, специализирал във Франция, декан на Исторически факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски” за периода 2007-2015 г. Автор е на книги и учебни помагала, както и на множество статии. В съавторство участва в публикуването на сборници като „Времето на Левски”, „Софроний Врачански – книжовник и политик от Новото време” и др.


Още... |    Версия за печат 



Изложба „Ромите в Кюстендилския край ...
.
Новини Изложба „Ромите в Кюстендилския край – история, бит и култура”
След първото си представяне по повод Международния ден на ромите в Къща музей "Димитър Пешев", изложбата „Ромите в Кюстендилския край – история, бит и култура” отново ще може да бъде видяна в Кюстендил година по-късно. Чрез фотоси, факсимилета от научни изследвания и публикации от периодиката, текст и материали на бита тя проследява живота на ромите в града от заселването им по българските земи през XIII-XIV век до наши дни. Като част от по-голям международен проект, посветен на холокоста на ромите и синтите през Втората световна война, тя акцентира на времето преди и след войната.


Още... |    Версия за печат 



Фотоизложба „Мегалити, езически светилища ...
.
Новини Фотоизложба „Мегалити, езически светилища и приемствеността им в християнството”
Доц. д-р Любомир Цонев от Института по физика на твърдото тяло към БАН представя изложбата си „Мегалити, езически светилища и приемствеността им в християнството” в Кюстендил.
Дата и час на събитието: 17 март 2016 г., 16.00 ч.
Място: Зала „Стримон” (бул.”България” 55)



    Версия за печат 



Публична лекция, 15 март 2016 г.
.
Новини Представяне на полезните изкопаеми, намиращи се на територията на Кюстендилска област в публична лекция на доц. д-р инж. геолог Олег Витов „Минерално-суровинната база на Кюстендилски регион – история, състояние и перспектива”.
Дата и час на събитието: 15 март 2016 г., 16.00 ч.
Място: Конферентна зала на РИМ – Кюстендил



    Версия за печат 



Музейна работилница за деца, март 2016 г.
.
Новини Темата на мартенската музейна работилница за деца е изработване на слънчеви часовници. Тя е вдъхновена от 21 март - Празника на град Кюстендил „Кюстендилска пролет”, когато е и денят на пролетното равноденствие. Измерването на времето и отбелязване на промените в него датират от дълбока древност. За това говорят откритите по нашите земи находки на каменните слънчеви часовници и календари. Кюстендилският музей съхранява гранитен часовников постамент от антична Пауталия и изображение на лунно-слънчев календар върху основата на глинен модел на пещ от каменно-медната епоха.



Още... |    Версия за печат 



Изложбата „Страдание и спасение. ...
.
Новини Изложбата „Страдание и спасение. Паметта на еврейските общности във Варна, Русе и Шумен”, 9 март 2016 г.
След представянето си в едноименните градове изложбата „Страдание и спасение. Паметта на еврейските общности във Варна, Русе и Шумен” ще гостува в Кюстендил. Поводът е 73-годишнината от Кюстендилската акция за спасяването на българските евреи по време на Втората световна война.
Откриване: 9 март 2016 г., 11.30 ч.
Място: Къща музей „Димитър Пешев”



    Версия за печат 



Публична лекция, 12 февруари 2016 г.
.
Новини По повод Деня на археолога - 14 февруари, в Конферентната зала на РИМ – Кюстендил ще бъде изнесена публична лекци от ас. Румен Спасов. Той ще представи основните резултати от спасителните археологически проучвания по трасето на автомагистрала „Струма”, Лот 2, на многослойно селище при град Кочериново.
Дата и час на събитието: 12 февруари 2016 г., 16.00 ч.



    Версия за печат 



Регионален исторически музей гостува на Велинград
.
Новини След гостуването си с етнографската изложба „Накитът – носител на пемет, изящество и закрила” преди около четири години, Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил отново е гост на Историческия музей във Велинград, този път, с фото-документалната изложба „Заедно по свещените места на планината Осогово”, която представя част от богатото културно историческо наследство в Кюстендилска област, свързано с паметници и обекти с култово предназначение. Тя бе открита на 4 февруари 2016 г. от директора на Кюстендилския музей, г-н Валентин Дебочички, който определи визитата като «Осогово гостува на Родопите». Пред местната публика, сред която бе и представител на Общината, той обясни, че изложбата представя над 60 култови обекта, които в хронологически аспект датират от бронзовата до съвременната епоха като най-ранните представляват изсечени в скалите скални късове и скални светилища. Допълни, че особен акцент в нея е култът към българския светец и покровител на народ ни Свети Иван Рилски, представен в пет табла.


Още... |    Версия за печат 



Археологически и етнографски музей в Сапарева баня ...
.
Новини Регионален исторически музей – Кюстендил участва в уреждането на археологически и етнографски музей в Сапарева баня. Той бе открит на 22 октомври 2015 г. в новопостроена сграда, изградена по Програма за развитие на селските райони 2007-2013 г.


Още... |    Версия за печат 



ОБЯВЛЕНИЕ
.
Новини Регионален исторически музей “ Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил търси да закупи употребяван пътнически микробус на стойност до 14 300 лв. с ДДС.
Минимални изисквания:
• Тип на автомобила – Пътнически Бус
• Тип на двигател – дизелов до 2500 куб.см
• Скоростна кутия – механична Брой на местата – 8+1
• Дата на производство след 31.12.2005 г.
Автомобила да е напълно изправен и обслужен. Нов внос. Предимство при разглеждане на офертите: Гаранция от 6 месеца или пробег от 10 000 км. Начин на плащане: След предварителен оглед, по банков път, след представяне на фактура. Всички разходи по прехвърляне на собствеността на автомобила са за сметка на продавача. Валидност на офертите 30 дни след изтичане на обявата. Офертите се приемат до 17.00 часа на 26.10.2015 г. на адрес: Регионален исторически музей – Кюстендил, бул. България № 55, 2500, Кюстендил, тел./факс : 078 550095, или на e-mail: rmuseum.kn@mail.bg; rmuseum.kn@abv.bg;



Още... |    Версия за печат 



КУРОРТИ, КУРОРТНО ДЕЛО ...
.
Новини Регионален исторически музей – Кюстендил е домакин и съорганизатор на национална научна конференция „КУРОРТИ, КУРОРТНО ДЕЛО И ПОЧИВКА В БЪЛГАРИЯ ХIХ-ХХ В. – МОДЕРНИЗАЦИЯ И ЕВРОПЕЙСКИ ВЛИЯНИЯ”.


Още... |    Версия за печат 



Във връзка с обявения конкурс за ...
.
Новини Във връзка с обявения конкурс за заемане на 1 /една/ щатна бройка за длъжността „библиотекар-зав.Специализирана научна библиотека и завеждащ Научен архив”, Регионален исторически музей – Кюстендил определя:

• Кандидати, представили всички необходими документи, и отговарящи на условията за заемане на 1 /една/ щатна бройка за длъжността „библиотекар-зав.Специализирана научна библиотека и завеждащ Научен архив” в Регионален исторически музей-Кюстендил ”:
1. Наташка Христова Георгиева
2. Десислава Георгиева Симеонова
3. Любослав росенов Стоименов
4. Дияна Михалова Миланова



Още... |    Версия за печат 



ОБЯВЯВА КОНКУРС
.
Новини Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов”, гр. Кюстендил

ОБЯВЯВА КОНКУРС
За заемане на 1 /една/ щатна бройка за длъжността „библиотекар – зав. Специализирана научна библиотека и завеждащ Научен архив” в Регионален исторически музей Кюстендил, Код по НКПД: 26225001, КИД 9102.


1. Кратко описание на длъжността: Формира политика на развитие на звеното, отговаря за потребностите от организиране, подреждане и съхранение на библиотечния фонд; Организира работата на специализираната Научна библиотека в РИМ Кюстендил; Извършва дейности по системното комплектуване фондовете на библиотеката; Проучва, подбира(съгласувано със специалистите в музея) и закупува научна литература, подпомагаща научно-изследователската работа в музея; Обработва новопостъпилата литература – съобразно структурата на библиотечния фонд; Създава и поддържа бази данни в модулите: „Електронен каталог – книги” и „Своден каталог на старопечатните, редки и ценни издания”; Изпълнява и длъжността на Завеждащ Научен архив – организира, подрежда, поддържа и съхранява материалите в информационното хранилище; Обработва - класифицира и инвентира материалите за Научния архив съгласно утвърдената номенклатура на информационното хранилище.

1.1. Размер на основната заплата за длъжността – 450, 00 лв.

2.Кандидатите трябва да отговарят на следните условия:
2.1. Да имат завършено висше образование в професионално направление „ Обществени комуникации и информационни науки”, квалификационна степен “бакалавър” или “магистър”;
2.2. Допълнителна квалификация (обучение): Компютърна грамотност – работа с MS Word, MS Exsel и работа в Интернет.
2. 3. Да са физически и психически здрави;
2.4. Да не са осъждани.

3. Други изисквания:
- трудов стаж - е предимство;
- способност да работи в екип;
- аналитичност, комуникативност, информираност;
- да познават основните софтуерни продукти/компютърна грамотност/: Windows, Word, Excel, Internet;
- да познават нормативната уредба в областта на библиотечното дело и опазване на културното наследство.

4. Изисквания, носещи предимства:
– образователно-квалификационна степен „магистър” в професионална област „ Библиотечно-информационни науки”;
– писмено и говоримо владеене на английски език и/или друг чужд език;
– професионален опит по специалността/ референции и препоръки/.

5. Начин на провеждане на конкурса:

Директорът на РИМ – Кюстендил назначава комисия, която да разгледа документите и определи допуснатите до конкурсен изпит кандидати. Комисията изготвя протокол със списък на допуснатите кандидати, отговарящи на условията и ги уведомява в тридневен срок. На недопуснатите кандидати се съобщават писмено съображенията за отказа.



Още... |    Версия за печат 



ПЕТА МУЗЕЙНА РАБОТИЛНИЦА ЗА ...
.
Новини ПЕТА МУЗЕЙНА РАБОТИЛНИЦА ЗА ДЕЦА В РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – КЮСТЕНДИЛ: ПЛЕТЕНЕ НА КОШНИЦИ, 11 – 13 ЮНИ 2015 Г.

През юни Регионален исторически музей – Кюстендил посвещава музейната си работилница за деца на кошничарството. Първият летен месец от годината се свързва и с Празника на черешата в Кюстендил, който се утвърди като един от най-популярните фестивали в България, привличащ все повече туристи.
Кошничарството е стар занаят с разнообразно приложение. По традиция се изпълнява предимно от мъже като се използват лескови или дрянови пръчки, защото са здрави и притежават свойството да се огъват. С изработването на различни съдове и декоративни предмети, юнската музейна работилница ще предложи на своите посетители да се запознаят и приложат техниката за плетене на кношници, предлагаща богата възможност за творческа интерпретация.



Още... |    Версия за печат 



На 21 май 2015 г. ...
.
Новини На 21 май 2015 г., на официална церемония в Министерство на културата с участието на министър Вежди Рашидов, Валентин Дебочички, директор на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил, бе отличен с наградата "Златен век" - печат на Симеон Велики и почетна грамота.


Още... |    Версия за печат 



Екскурзията на РИМ Кюстендил с деца ...
.
Новини Екскурзията на РИМ Кюстендил с деца
На 23 май 2015 г. Регионален исторически музей - Кюстендил организира екскурзия до Националния военноисторически музей в София с посещение на неговата постоянна експозиция и специализирания детски кът, както и до крепостта "Кракра" в град Перник. В нея взеха участие участниците в играта „Отключи историята на своя град VI, проведена в рамките на инициативата Европейска нощ на музеите, чиито имена бяха изтеглени с томбола.


Още... |    Версия за печат 



Образователна игра на РИМ – Кюстендил ...
.
Новини Образователна игра на РИМ – Кюстендил „Отключи историята на своя град” VI, проведена на 16 май 2015 г. във връзка с Европейската нощ на музеите

Списък на имената, изтеглени от томболата с награди

ПЪРВА НАГРАДА, ЕКСКУРЗИЯ ДО ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИЯ МУЗЕЙ В СОФИЯ
1. Алис Светлозарова Рублева
2. Ани Росенова Желязкова
3. Васил Митков Стоилков
4. Виктория Наскова Нешева
5. Елена Юлиянова Бекова
6. Елеонора Здравкова Стоичкова
7. Емилия Стефанова Стефанова
8. Катерина Станимирова Захариева
9. Матеа Миткова Димитрова
10. Моника Иваилова Барукчийска
11. Стилиян Венциславов Стоянов
12. Яна Красимирова Йорданова

ВТОРА НАГРАДА, БЕЗПЛАТНО ПОСЕЩЕНИЕ НА КИНО
1. Божидар Георгиев Стоилов
2. Велизар Богомилов Анев
3. Виктор Антонов Сотиров
4. Владимир Василев Стоилов
5. Джулиян Росенова Захариева
6. Елена Симеонова Конзорова
7. Красимир Антонов Сотиров
8. Любов-Мария Любомирова Бекова
9. Мария Емилова Петрова
10. Стелиян Стелиянов Тодоров
11. Цветанка Йорданова Христова
12. Цветелина Богомилова Стоянова

ТРЕТА НАГРАДА, БЕЗПЛАТНО ПОСЕЩЕНИЕ НА ПЛАЖ
1. Александър Бориславов Борисов
2. Беатрис Иванова Иванова
3. Десислава Йорданова Кирилова
4. Елиз Рафет Хасан
5. Кристиан Богомилов Иванов
6. Лора Светославова Велинова
7. Лъчезар Ленков Димитров
8. Любомир Благоев Беков
9. Моника Росенова Тодорова
10. Петьо Мариов Христов
11. Светослав Валентинов Христов
12. Стоян Цветанов Йовчев



Още... |    Версия за печат 



ЕВРОПЕЙСКА НОЩ НА МУЗЕИТЕ 2015
.
Новини ОБЩИНА КЮСТЕНДИЛ
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ
„АКАД. ЙОРДАН ИВАНОВ” – КЮСТЕНДИЛ

ЕВРОПЕЙСКА НОЩ НА МУЗЕИТЕ 2015

ПРОГРАМА


16 май 2015 г.
• 10.00 ч. – 18.30 ч. – игра за любознателни с награди „Отключи историята на своя град” VI с посещение на музейните експозиции и забележителности на Кюстендил;

• В двора на музея:
14.00 – 18.30 ч. Четвърта музейна работилница за деца: букви и старопечатни техники;
18.30 ч. – Томбола от играта „Отключи историята на своя град” VI;
19.00 ч. – Откриване на изложба от нови дарения на Румен Манов в зала „Асклепий”;
20.00 ч. 22.00 ч.– Концерт: Станислава Димитрова - Sunnie представя най-новия си проект: “Tempo de Alegria” с бразилска и испанска екзотика.
Участват още:
Тодор Бакърджиев - тромпет
Теодор Петков - пиано
Светослав Неделчев - бас
Стефан Цеков - ударни
Николай Данев (a.k.a mR. Brown Sugar) - ударни



Още... |    Версия за печат 



ЧЕТВЪРТА МУЗЕЙНА РАБОТИЛНИЦА ЗА ДЕЦА ...
.
Новини ЧЕТВЪРТА МУЗЕЙНА РАБОТИЛНИЦА ЗА ДЕЦА В
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – КЮСТЕНДИЛ
БУКВИ И СТАРОПЕЧАТНИ ТЕХНИКИ
14 – 16 май 2015 г.
Музейната работилница за деца в Регионален исторически музей – Кюстендил през месец май е посветена на 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. На този ден честваме създаването на глаголицата от братята св. св. Кирил и Методий и спасяването на тяхното дело следствие на прозорливите действия на българския княз Борис I и неговите наследници царете Симеон и Петър, с което „България е заслужила признателността и уважението не само на славянските народи, но и на света”.
Децата ще имат възможност да се запознаят с буквите от глаголицата чрез изписването им с помощта на туш и перо и да овладеят някои техники, използвани при създаване на първите печатни книги отпреди 500 години. Ще видят оригинални ръкописи от фонда на музея, някои на повече от 300 години.



Още... |    Версия за печат 



ОБЯВЯВА КОНКУРС - УРЕДНИК ...
.
Новини Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов”, гр. Кюстендил

ОБЯВЯВА КОНКУРС
За заемане на 1 /една/ щатна бройка за длъжността „уредник” в отдел „Археология”, код по НКПД 26216004, КИД 9102.


1.Кратко описание на длъжността: Участва и/или сам ръководи теренни археологически проучвания. Участва и/или сам изготвя научна документация за проведените теренни проучвания и своевременно я предава, съгласно нормативните документ.Извършва научно-изследователска работа и публикува резултатите от нея. Подготвя научно-популярни материали. Организира временни и постоянни експозиции и участва в уреждането им. Изготвя становища, експертизи, справки и други материали за общински и държавни орган, юридически и физически лица. Изнася беседи в музейните експозиции.
1.1. Размер на основната заплата за длъжността – 450, 00 лв.

2.Кандидатите трябва да отговарят на следните условия:
2.1. Да имат завършено висше образование в професионална област „ История и археология” „ с образователно-квалификационна степен:
- магистър по „археология”;
- магистър „история и археология”;
- магистър „ история” със специализация по археология;
- бакалавър” история” със специализация археология.
2. 2. Да са физически и психически здрави;
2.3. Да не са осъждани.

3. Други изисквания:
- трудов стаж - е предимство
- способност да работи в екип
- аналитичност, комуникативност, информираност
- да познават основните софтуерни продукти/компютърна грамотност/: Windows, Word, Excel, Internet;
- да познават нормативната уредба в областта на опазването на културното наследство;

4. Изисквания, носещи предимства:
– образователно-квалификационна степен „магистър – археология” и/или по –висока научна и образователна степен в професионална област „археология’;
-трудов стаж, като археолог;
– писмено и говоримо владеене на английски език и/или друг чужд език;
– професионален опит по специалността/ референции и препоръки/.

5. Начин на провеждане на конкурса:

Директорът на РИМ – Кюстендил назначава комисия, която да разгледа документите и определи допуснатите до конкурсен изпит кандидати. Комисията изготвя протокол със списък на допуснатите кандидати, отговарящи на условията и ги уведомява в тридневен срок. На недопуснатите кандидати се съобщават писмено съображенията за отказа.
Одобрените кандидати получават конспект за изпита и информация за деня и мястото на провеждане на конкурсния изпит , в срок не по-късно от 14 дни преди насрочената дата за провеждането му.



Още... |    Версия за печат 



ОБЯВЯВА КОНКУРС За заемане на 1 /една/ щатна бройка ...
.
Новини Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов”, гр. Кюстендил

ОБЯВЯВА КОНКУРС
По документи и интервю

За заемане на 1 /една/ щатна бройка за длъжността „работник поддръжка сгради”, „ шофьор на лекотоварен и лек автомобил” в Регионален исторически музей Кюстендил, код по НКПД 71192016, КИД 9102.

1. Кратко описание на длъжността:
1.1.Постоянно следи за състоянието на сградите, помещенията и прилежащите части, стопанисвани от музея. Осигурява надеждна и безаварийна работа, правилна експлоатация и своевременен ремонт на видовете оборудване, инсталации, комуникации, машини и приспособления за които отговаря; Извършва строителни, довършителни и ремонтни – ВиК, ЕЛ, дърводелски и други работи по поддръжката на сградния фонд и прилежащите пространства. Участва и съдейства при подготовката и експонирането на посточнни и времени изложби.
1.2. Изпълнява функциите и съвместява длъжността и на „ шофьор на лекотоварен и лек автомобил” със следните основни задължения: Осъществява превози на материали и хора в рамките на град Кюстендил, област Кюстендил и страната. Полага необходимите грижи за нормалното функциониране на моторното превозно средство като проверява и осигурява изправността на системите на автомобила.
При необходимост изпълнява и други задачи, възложени във връзка с изпълнение на работата.

Размер на основната заплата за длъжността – 400, 00 лв.

2.Кандидатите трябва да отговарят на следните условия:
2.1. Да имат завършено средно, средно специално образование ;
2.2. Да имат свидетелство за правоспособност за управление на съответното МПС;
2. 2. Да са физически и психически здрави;
2.3. Да не са осъждани.

3. Други изисквания:
- трудов стаж - е предимство.
- способност да работи в екип

4. Начин на провеждане на конкурса:
4.1. Класиране по документи.
Директорът на РИМ – Кюстендил назначава комисия, която да разгледа документите и определи допуснатите до събеседване кандидати. Комисията изготвя протокол със списък на допуснатите кандидати, отговарящи на условията и ги уведомява в тридневен срок. На недопуснатите кандидати се съобщават писмено съображенията за отказа.
4.2. Събеседване с допуснатите до интервю кандидати.
За датата на интервюто допуснатите кандидати ще бъдат уведомени, минимум три дни преди провеждането му..
4.3. Резултатът от конкурса се съобщава на участвалите в него лица в 3-дневен срок от провеждането му.



Още... |    Версия за печат 



ТРЕТА МУЗЕЙНА РАБОТИЛНИЦА ЗА ...
.
Новини ТРЕТА МУЗЕЙНА РАБОТИЛНИЦА ЗА ДЕЦА В РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – КЮСТЕНДИЛ
ИЗРАБОТВАНЕ НА ВЪСТАНИЧЕСКИ ЗНАМЕНА

Третата музейна работилница за деца в РИМ – Кюстендил е посветена на Априлското въстание, избухнало на 20 април 1876 г. в Копривщица, и свързаните с него въстанически знамена, изразяващи желанието на българския народ за свобода и независимост. От най-древни времена знамето е символ на историята, бита и традициите на един народ. За древните българи това е конската опашка, за българските революционери и въстаници това е царственият лъв, изобразен върху пурпурен или зелен плат.
Замислено като голяма и всеобхватна акция на целия български народ, която да доведе до заветната свобода, Априлското въстание става най-масовата организирана изява във вековната борба за освобождение, чието жестоко потушаване предизвиква широк международен отзвук. Важно място в неговата подготовка заема изработването на знамена, което се възлага на местни зографи и учителки. От голямо значение са отличителните знаци – разярения лъв и думите "Свобода или смърт".



Още... |    Версия за печат 



Изложба „Ромите в Кюстендилския край – история ---
.
Новини Изложба „Ромите в Кюстендилския край – история, бит и култура”

Във връзка с Международния ден на ромите, 8 април, Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” и Сдружение „Ларго”, гр. Кюстендил, имат удоволствието да Ви поканят на откриването на изложбата „Ромите в Кюстендилския край – история, бит и култура”.

Чрез фотоси, факсимилета от научни изследвания и публикации от периодиката, текст и материали на бита изложбата проследява живота на ромите в Кюстендил от заселването им по българските земи през XIII-XIV век до наши дни. Като част от по-голям международен проект, посветен на холокоста на ромите и синтите през Втората световна война, тя акцентира на времето преди и след войната. Представя теми като „Преместването от град Кюстендил в ново селище”, „Комунистическата съпротива и циганите”, „Циганите от Кюстендил през Втората световна война”, „Училище и просвета”, „Културен живот” и др. Място е отделено и на техния бит, традиции, обичаи и практикувани занаяти. Описани са религиозните вярвания сред ромите в Кюстендил и свързаните с тях семейни празници.
Откриването на изложбата ще бъде съпроводено от кратко музикално изпълнение на деца от Обединено детско заведение „Мечта”, гр. Кюстендил в двора на къщата музей „Димитър Пешев”.



Още... |    Версия за печат 



На 24 март 2015 г. в изложбената зала на джамия ...
.
Новини На 24 март 2015 г. в изложбената зала на джамия „Ахмед бей” Регионален исторически музей – Кюстендил откри нова етнографска изложба със заглавие „Откровеност в багри и форми”. Изложбата включва материали, събирани и съхранявани години наред от две родолюбиви сестри, потомки на стар род от Босилеград – Христина и Мила Милчеви. Силната любов към българската народна култура е водеща в избора им да издирват и пазят предмети от бита и фолклора от всяко кътче на България. Събраните общо 1130 материали, Мила Милчева, която живее дълги години в Мюнхен, желае да представи в постоянна музейна изложба в Германия. След неуспеха на това начинание, поради различни причини, нейното желание е те да влязат в български музей. След смъртта й на 4 март 2014 г., огромната етнографска колекция е транспортирана в България и дарена на Регионален исторически музей – Кюстендил от сина на Христина Милчева, Асен Милчев, който изпълнява волята на двете сестри.


Още... |    Версия за печат 



ЕТНОГРАФСКА ИЗЛОЖБА ОТ ДАРЕНИЕ НА СЕСТРИТЕ ...
.
Новини ЕТНОГРАФСКА ИЗЛОЖБА ОТ ДАРЕНИЕ НА СЕСТРИТЕ ХРИСТИНА И МИЛА МИЛЧЕВИ „ОТКРОВЕНОСТ В БАГРИ И ФОРМИ“

На 24 март 2015 г. Регионален исторически музей – Кюстендил официално ще открие новата си етнографска изложба с материали дарени от сестрите Христина и Мила Милчеви.
Дарителките Христина и Мила Милчеви са потомки на стар род от Босилеград, Западните покрайнини. Христина Милчева е родена в Кюстендил. Завършва държавни и правни науки в Софийския университет „Свети Климент Охридски”, но посвещава живота си на словото. Работи като журналист на свободна практика и осъществява за първи път в практиката на българското радиоизлъчване директни репортажи от откриването на художествени изложби. Заедно с това упорито работи и усъвършенства познанията си в областта на възрожденските занаяти и изкуството на старите български майстори, плод на което е и първата й книга „За майсторите, цветорезците и зографите” (1967 г.).



Още... |    Версия за печат 



ВТОРА МУЗЕЙНА РАБОТИЛНИЦА ЗА ДЕЦА В ...
.
Новини ВТОРА МУЗЕЙНА РАБОТИЛНИЦА ЗА ДЕЦА В
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – КЮСТЕНДИЛ
ИЗРАБОТВАНЕ НА СЛЪНЧЕВИ ЧАСОВНИЦИ

Темата на втората музейна работилница за деца в Регионален исторически музей – Кюстендил е вдъхновена от 21 март - Празника на град Кюстендил „Кюстендилска пролет”. Това е и времето на пролетното равноденствие, когато денят и нощта се изравняват. От този ден нататък силата на светлината за пръв път в годината взима превес над силата на тъмнината. Празникът, отбелязващ настъпването на пролетта, произхожда от древните тържества за възхвала на слънцето и на живота. Жива е и днес традицията да се посрещат първите слънчеви лъчи на най-високото място в града – хълма Хисарлъка, вярвайки, че пролетта настъпва първо там и след това слиза към града.
Цикличната повтаряемост на пролет, лято, есен и зима, на ден и нощ води до необходимостта от измерване на времето и отбелязване на промените в него. Така се появяват първите календари. Регионален исторически музей – Кюстендил съхранява най-старият познат досега календар в Европа, който е на повече от 6 хиляди години и е изобразен върху основата на глинен модел на пещ. Той показва дните в един лунен месец и месеците в една слънчева година. Музеят съхранява и античен постамент за слънчев часовник, който е причина в центъра на града да бъде изграден и поставен модел на самия часовник.
Слънчевият часовник е едно от великите изобретения на човечеството. Една стрелка хвърля сянката си върху плоскост с циферблат и измерва времето по изменение на нейната дължина върху него. Благодарение на разделянето на деня на равни части става възможно с един поглед към положението на сянката върху ска`лата да „се чете часът”.


Още... |    Версия за печат 



Постерната изложба „Ненадминат по ...
.
Новини Постерната изложба „Ненадминат по сила и ненадминат по храброст“ Българският цар Самуил († 1014) в Кюстендил

На 26 февруари 2015 г. във Възрожденското училище в Кюстендил бе открита и представена пред кюстендилската публика постерната изложба „Ненадминат по сила и ненадминат по храброст“ Българският цар Самуил († 1014). Нейното създаване е свързано с 1000-годишнината от съдбоносната за българския народ битка при с. Ключ (29 юли 1014 г.), за чиито последствия тогаващният византийския император Василий II получава прозвището „българоубиец”, а самият български цар Самуил (997-1014 г.) умира два месеца по-късно, на 6 октомври 1014 г. Тя е подготвена съвместно от Националния археологически институт с музей при БАН и Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ при СУ „Св. Климент Охридски“. За първи път е показана миналата година в края на август в Градската градина пред Народния театър в София.



Още... |    Версия за печат 



На 3 март 2015 г., във връзка с ...
.
Новини На 3 март 2015 г., във връзка с Националния празник на Република България, всички музейни експозиции при Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” - Кюстендил ще бъдат отворени за безплатно посещение, както следва:


Археологическа експозиция в зала „Асклепий” с постерната изложба „Ненадминат по сила и ненадминат по храброст” Българският цар Самуил († 1014) и етнографска изложба „Из Кюстендилската чаршия” в зала „Стримон” (бул. „България” 55)
РАБОТНО ВРЕМЕ
10.00 - 12.00 ч. и 12.30 - 17.00 ч.



Още... |    Версия за печат 



Проф. д-р Пламен Павлов изнесе публична лекция ...
.
Новини Проф. д-р Пламен Павлов изнесе публична лекция пред кюстендилската публика

По покана на Регионален исторически музей – Кюстендил проф. д-р Пламен Павлов изнесе публична лекция пред препълнената зала на Възрожденското училище в Кюстендил за българския цар Самуил и неговото време. Той направи обзор на основните аспекти включени в книга му „Векът на цар Самуил”, излязла от печат през 2014 г., като акцентира върху личността на царя и неговото място в редицата на великите български владетели.


Още... |    Версия за печат 



ПУБЛИЧНА ЛЕКЦИЯ, ПРЕДСТАВЯНЕ НА ...
.
Новини ПУБЛИЧНА ЛЕКЦИЯ, ПРЕДСТАВЯНЕ НА КНИГА И ИЗЛОЖБА ЗА ЦАР САМУИЛ

На 26 февруари 2015 г. Регионален исторически музей – Кюстендил организира публична лекция на тема „Векът на цар Самуил”. Тя ще бъде изнесена от проф. д-р Пламен Павлов, виден историк и преподавател по история на Византия и балканските държави във Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий”, автор или съавтор на повече от 300 статии, студии, книги, учебници, енциклопедии, публицистика, поезия. Той ще представи и едноименната си книга, излязла от печат през 2014 г., която разказва за века на цар Самуил: от излизането му на историческата сцена през 969–976 г., през изпълнения с бурни събития негов живот, чак до големите въстания на Петър Делян (1040–1041 г.) и Георги Войтех (1072 г.).



Още... |    Версия за печат 



МУЗЕЙНА РАБОТИЛНИЦА ЗА ДЕЦА
.
Новини Регионален исторически музей – Кюстендил подготвя Музейна работилница за деца. В средата на всеки месец специализираният детски музеен кът ще се превръща в работилница с различни занимания, някои разкриващи характерни за музея дейности. Наред с интересните образователни теми за игра в Музейния кът за деца и любопитни възрастни към РИМ – Кюстендил, малките посетители и техните родители и учители ще имат възможността сами да изработват, творят и представят изделията на своя труд. Всеки месец в зависимост от съответната тема в Музейната работилница, те ще се запознават с нови и интересни моменти от ежедневието на хората в миналото.


Още... |    Версия за печат 



Работно време на музейните експозиции при ...
.
Новини Работно време на музейните експозиции при
Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” гр. Кюстендил през Коледните празници на 2014 г.

Археологическа експозиция, бул. „България” 55
Работно време
24 декември 2014 г. 9.30 ч.-12.00; 12.30-16.00 ч.
25, 26, 27 и 28 декември 2014 г. 9.30 ч.-12.00; 12.30-17.00 ч.
Тел. за контакти: 078/550-098

Къща музей „Димитър Пешев”, ул. “Цар Симеон І” 11
Работно време
24 декември 2014 г. 9.30 ч.-12.00; 12.30-16.00 ч.
25, 26, 27 и 28 декември 2014 г. 9.30 ч.-12.00; 12.30-17.00 ч.
Тел. за контакти: 078/551-811



Още... |    Версия за печат 



Проект „РИКОЛ - Да си спомним за ...
.
Новини Проект „РИКОЛ - Да си спомним за холокоста на ромите и синтите. Пътеки в спомените”

Регионален исторически музей – Кюстендил е партньор в международен проект, посветен на историческата памет за гоненията срешу ромите и синтите по време на Втората световна война. Проектът се нарича „РИКОЛ - Да си спомним за холокоста на ромите и синтите. Пътеки в спомените” и се финансира чрез Програма Европа за гражданите, Направление 1: Европейска памет за миналото. Дейностите, в срок от 1 октомври 2014 до 30 септември 2015 г., се изпълняват от шест организации в три страни Италия, Румъния и България - „Национална Опера Номади” (италианско ромско сдружение в Рим в ролята на Водещ партньор), Университет „Лучан Блага” –Сибиу, Регионален исторически музей – Кюстендил и сдруженията „Романи Крис” – Букурещ, „ЛАРГО” – Кюстендил и „Изкуство и култура на Азия „Видя” – Рим.

По време на своето изпълнение, проектът ще представи едно съвместно международно отражение на историята около т.нар. пораймос или самодарипен – избиване на роми, синти и чергари през Втората световна война, гоненията след 1936 г. в Германия и депортацията на това население от Румъния и Италия. Ще бъде разпространена и малко познатата информация за приносът на ромите и синтите в съпротивата срещу фашизма.

Подкрепата на Европа в тази инициатива е израз на нейния нарастващ интерес и задължение към над 12 милионното ромско/синтско население, живеещо на територията й. Тя цели да допринесе за по-задълбочено познаване на ромската история като част от една обща мултикултурна действителност, предвид и фактът, че избиването им е една забравена страница и дори самите роми не пазят и не отбелязват тази памет.



Още... |    Версия за печат 



Честване на Яков Крайков – първият български ...
.
Новини Честване на Яков Крайков – първият български печатар, 31 октомври 2014 г.

Регионален исторически музей – Кюстендил съвместно с Община Кюстендил, Художествена галерия „Владимир Димитров - Майстора“, Регионален исторически музей – Кюстендил, Център за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ към СУ „Св. Климент Охридски“ и Фондация Елена и Иван Дуйчеви организира честване на Яков Крайков – първият български печатар. То ще се проведе на 31 октомври 2014 г. със следните изяви:

11:00 ч. – Църква „Св. Георги“ в Колуша
Откриване на изложба от старопечатни книги от сбирката на РИМ – Кюстендил и ЦСВП „Проф. Иван Дуйчев“

17:30 ч. – Художествена галерия „Владимир Димитров - Майстора“
–Откриване на постерна изложба „Гутенберг и славянският свят“;
–Доц. дфн. Вася Велинова представя двуезичното фототипно издание на Яков Крайков от проф. д. изк.н. Аксиния Джурова;
–Изданията на Яков Крайков в българските книгохранилища – лекция на д-р Мария Полимирова



Още... |    Версия за печат 



Македония – спомени от Белото море
.
Новини „Македония – спомени от Белото море” е фотоизложба на сдружение „Бело море”, чиито учредители Елисавета Занешева, Тодор Георгиев и Радослав Христосков със своите фотографии представят следите от хилядолетното българско присъствие в Беломорска Македония. От обектива на авторите излизат история, култура, природни красоти, вплетени в съвремието на 2009 и 2010 година. Показани са икони, стенописи, църкви, училщни сгради, надгробни паметници, оцелели въпреки унищожението на всичко българско в този край. Някои от църквите са действащи и днес, но с напълно променена самоличност, други са превърнати в руини, в които фреските са покрити с мазилка и пластове вар, надписите на български са заличени. Тези «паметници на културата» са недостъпни и оставени на саморазрушение. Авторите на изложбата са успели да заснемат изключително рядко срещаните изображения на светите Седмочисленици (Костурско), както и икони с надписи на български език (Костурско, Преспанско и Драмско, Солунско, Серско), надгробни паметници, върху които имената на покойниците са подменени или заличени (Преспаснко).


Още... |    Версия за печат 



6 – 8 юни 2014 г. – Ежегодни Кюстендилски ...
.
Новини 6 – 8 юни 2014 г. – Ежегодни Кюстендилски четения’2014 „Война и мир”.

Исторически факултет на СУ „Св. Климент Охридски” и Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил, организират XXI Съвместна научна конференция на тема „Война и мир”. Тя ще се проведе в конферентната зала на музея на 6 и 7 юни 2014 г.



Още... |    Версия за печат 



Образователна игра на РИМ – Кюстендил
.
Новини Образователна игра на РИМ – Кюстендил
„Отключи историята на своя град” V
Нощ на музеите, 17 май 2014 г.

Списък на печелившите имена от томболата с награди


Първа наград - екскурзия до Цари Мали град, 7.06.2014 г.

1. Бранислав Сребранов Срабранов
2. Давид Славчов Станиславов
3. Даниела Георгиева Георгиева
4. Дарина Георгиева Божева
5. Деница Бисерова Бойкова
6. Ивайло Петров Миладинов
7. Кристиана Бисерова Боянова
8. Лъчезар Ленков Димитров
9. Милен Благоев Кирилов
10. Николай Николаев Костадинов
11. Симеона Руменова Райчова
12. Татяна Малинова Станиславова



Още... |    Версия за печат 



18 май – Международен ден на музеите ...
.
Новини 18 май – Международен ден на музеите и галериите

По повод Международния ден на музеите и галериите (18 май) Регионален исторически музей – Кюстендил представя две изложби. Първата, която ще бъде открита в 16.00 часа на 16 май 2014 г. в къща музей „Димитър Пешев”, показва част от даренията на г-н Румен Манов, предоставени на РИМ – Кюстендил в периода 2010 – 2014 г.


Още... |    Версия за печат 



Европейска нощ на музеите – 17 май 2014 г ...
.
Новини Европейска нощ на музеите – 17 май 2014 г., събота

За 10 поредна година Регионален исторически музей – Кюстендил се включва в общоевропейската инициатива „Нощ на музеите и галериите” и съвместно с Община Кюстендил организира следните изяви:

• 10.00 ч.-18.00 ч. – игра за любознателни с награди „Отключи историята на своя град” V с посещение на музейните експозиции и забележителности на Кюстендил (Талон за участие в играта – на място в музеите или във Възрожденското училище);
• В двора на музея:
18.30 ч. – Томбола от играта „Отключи историята на своя град” V;
19.00 ч. – Откриване на етнографската изложба „Из Кюстендилската чаршия”;
20.00 ч. – Концерт на Бигбенд Перник-Кюстендил;
21.00 ч. – Концерт на Лазар Вълчев.



Още... |    Версия за печат 



Втора пресконференция по проект „ПРЕОТКРИВАНЕ: ...
.
Новини Втора пресконференция по проект „ПРЕОТКРИВАНЕ: Журналистически гледни точки към културно-историческото наследство и природни забележителности в южния граничен район на България и Сърбия” в Кюстендил


Още... |    Версия за печат 



Регионален исторически музей – Благоевград ...
.
Новини Регионален исторически музей – Благоевград гостува на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил с изложбата “Игри и играчки през вековете”. Тя представя най-различни видове игри и играчки – състезателни за развитие на духа и тялото, образователни – за развитие на ума и развлекателни – за запълване на свободното време. Проследяването на игрите назад във времето с помощта на материали открити при археологически разкопки паказва, че голяма част от тях възникват още в праисторически времена, като в продължение на 8 000 г. до днес търпят развитие и се усложняват постепенно. Игрите разкриват и една безписмена традиция, предавана от поколение на поколение сред децата.


Още... |    Версия за печат 



„Пътят: време без граници” в ...
.
Новини „Пътят: време без граници” в изложбената зала на джамия „Ахмед бей”

След представянето на изложба „Пътят: време без граници” в Дупница и Перник през 2013 г. тя ще бъде експонирана в изложбената зала на джамия „Ахмед бей” в Кюстендил.



Още... |    Версия за печат 



На 3 март 2014 г. ...
.
Новини На 3 март 2014 г., във връзка с Националния празник на Република България, музейните експозиции при Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” - Кюстендил ще бъдат отворени за безплатно посещение, както следва:


Още... |    Версия за печат 



Фотодокументалната изложба „Кюстендил ...
.
Новини Фотодокументалната изложба „Кюстендил и Първата световна война” във Босилеград

След гостуването си във Военната академия "Георги Стойков Раковски" в София и Българския културно-информационен център в Скопие фотодокументалната изложба „Кюстендил и Първата световна война” ще бъде представена във Босилеград. Поводът е 100 години от началото на войната.



Още... |    Версия за печат 



РАБОТНО ВРЕМЕ (21.12.2013 – 01.01.2014 Г.)
.
Новини РАБОТНО ВРЕМЕ НА МУЗЕЙНИТЕ ЕКСПОЗИЦИИ ПРИ РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ „АКАД. ЙОРДАН ИВАНОВ”, ГР. КЮСТЕНДИЛ
ЗА КОЛЕДНИТЕ И НОВОГОДИШНИТЕ ПРАЗНИЦИ
(21.12.2013 – 01.01.2014 Г.)

АРХЕОЛОГИЧЕСКА ЕКСПОЗИЦИЯ
ЗАЛА „АСКЛЕПИЙ”, БУЛ. „БЪЛГАРИЯ” 55

РАБОТНО ВРЕМЕ
21, 22, 23 декември 2013 г. и 25 – 30 декември 2013 г.
от 10.00 ч. до 17.00 ч.
Почивни дни: 24, 31 декември 2013 г. и 1 януари 2014 г.
Тел. за контакти: 078/55-00-98


КЪЩА МУЗЕЙ „ДИМИТЪР ПЕШЕВ”

РАБОТНО ВРЕМЕ
21 декември 2013 г., 25-28 декември 2013 г. и 30 декември 2013 г.
от 10.00 ч. до 17.00 ч.
Почивни дни: 22, 23, 24, 29, 31 декември 2013 г. и 1 януари 2014 г.
Тел. за контакти: 078/55-18-11



Още... |    Версия за печат 



„Дългият път на една идея”
.
Новини Регионален исторически музей «Акад. Йордан Иванов» гостува на Градския музей в Крива Паланка с фотоизложбата си „Железопътната линия София-Кюстендил-Скопие – дългият път на една идея”. Уредена в наскоро ремонтирана изложбена зала, тя бе открита на 6 декември 2013 г. от Драган Величковски, директор на музейната институция в града и гл.ас.д-р Ангел Джонев, автор на изложбата. Официални гости бяха Ангел Банджов, първи секретар в Посолството на Република България в Република Македония, и Борче Стойчевски, председател на Общинския съвет на Крива Паланка.


Още... |    Версия за печат 



Културно наследство без граници
.
Новини На 5 декември 2013 г., от 16.00 ч., Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов“ – Кюстендил открива фотодокументалната изложба „Културно наследство без граници”, която е резултат от десетмесечни теренни проучвания на материалното и нематериалното културно-историческо наследство на трансграничния регион на Кюстендил и Крива Паланка.


Още... |    Версия за печат 



Втора пресконференция по проект „Културното ...
.
Новини Втора пресконференция по проект „Културното наследство на предците ни – духовни устои за общото ни европейско бъдеще” в Кюстендил

На 15 октомври 2013 г., 11.00 ч. в Конферентната зала на Регионален исторически музей – Кюстендил се проведе пресконференция за представяне на резултатите от изпълнението на проект „Културното наследство на предците ни – духовни устои за общото ни европейско бъдеще”, финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество 2007-2013 Р. България – Р. Македония (IPA Cross-Border Programme, CCI Number 2007CB16IPO007), с референтен № 2007CB16IPO007-2011-2-39; RD 02-29-71/23.07.2012. На нея присъстваха представителите на двата екипа по проекта от Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил и Община Крива Паланка, както и експертите, осъществили основните проектни дейности.



Още... |    Версия за печат 



На гости на Българския културно-информационен ...
.
Новини На гости на Българския културно-информационен център в Скопие


Регионален исторически музей – Кюстендил гостува на Българския културно-информационен център в Скопие с фотодокументалната изложба «Кюстендил и Първата световна война».

Изложбата, която е продукт на трансграничен проект между Община Кюстендил и Община Дойран «Превръщане линиите на разделение в точки на сближаване», съфинансиран от Европейския съюз по Програма за трансгранично сътрудничество 2007-2013 Р. България – Р. Македония, CCI № 2007CB16IPO007, представя отделни моменти от множеството важни събития в Кюстендил и от живота на войниците на Дойранския участък от фронта по време на Първата световна война.



Още... |    Версия за печат 



Национална работна среща - семинар ...
.
Новини Национална работна среща - семинар "Добри практики: Реклама, комуникация и маркетинг", 2013 г.


Тази година Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” - Кюстендил е домакин на Националната работна среща - семинар "Добри практики". Тя ще се проведе на 25-27 септември 2013 г. на тема "Реклама, комуникация и маркетинг".

Целта на работната среща е колегията да се запознае и да обсъди проблемите, свързани с рекламата и музейната комуникация. Да се създадат условия за дискусия по решените и нерешени въпроси на вътрешната и външна комуникация, като: мотивиране на служителите, изграждане на споделена мисия и визия за работата в музея, отношения в колектива, комуникиране с публики, с местната власт, партньори от бизнеса, медии и други.



Още... |    Версия за печат 



На 13 и 14 септември 2013 г. в ...
.
Новини На 13 и 14 септември 2013 г. в манастира „Св. Йоаким Осоговски” в Крива Паланка (Република Македония) се проведе двудневен семинар на тема „Културно наследство без граници”. В него взеха участие изследователи от България и Република Македония в областта на археологията, етнологията и историята, които представиха доклади от изследванията си върху култруно-историческото наследство на трансграничния регион Кюстендил - Крива Паланка.


Още... |    Версия за печат 



„Пътят: време без граници”
.
Новини „Пътят: време без граници” е съвместна изложба, която показва резултатите от спасителните археологически разкопки по трасето на автомагистрала „Струма”, Лот 1, направени от екипи на Регионален исторически музей – Перник, Регионален исторически музей – Кюстендил и Исторически музей – Дупница през 2012 г. Тя представя находки от три големи археологически обекта: тракийски некропол от X-IV в. пр. Хр. между селата Дрен (община Радомир) и Делян (община Дупница), могила в м. „Трите могили” и селищна структура от късноантичната епоха (втора полвина на III в. – първа половина на V в.) в м. „Артъчки егрек” край село Дяково, Дупнишко. Ръководители на обектите са съответно Филип Михайлов, Лидия Стайкова-Александрова и ас. Румен Спасов.


Още... |    Версия за печат 



14 – 16 юни 2013 г. – Ежегодни Кюстендилски ...
.
Новини 14 – 16 юни 2013 г. – Ежегодни Кюстендилски четения’2013 „Фаталното в историята”.

Исторически факултет на СУ „Св. Климент Охридски” и Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил, организират XX Съвместна научна конференция на тема „Фаталното в историята”. Тя ще се проведе в конферентната зала на музея на 14 и 15 юни 2013 г.



Още... |    Версия за печат 



Фестивал на традиционната култура в ...
.
Новини Фестивал на традиционната култура в трансграничния регион България – Република Македония в Крива Паланка

На 8 и 9 юни 2013 г. в Крива Паланка се проведе втория фестивал на традиционната култура в трансграничния регион България – Република Македония. Той бе организиран от Община Крива Паланка, партньор на Регионален исторически музей “Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил по проект „Културното наследство на предците ни – духовни устои за общото ни европейско бъдеще”, съфинансиран от Европейския съюз по Програма за трансгранично сътрудничество 2007-2013 България – Р Македония, CCI № 2007CB16IPO007.

Програмата на фестивала през първия ден включи традиционни детски игри и ревю на народни носии от двата погранични региона, както и концерт в изпълнение на вокална формация „Непресъхващи извори” с ръководител Анна Вучкова и класа по тамбура на Людмила Стоянова към Гимназия „Неофит Рилски”, Кюстендил, и културно-художествено сдружение „Фолклористи“ от Крива Паланка.



Още... |    Версия за печат 



Държавна агенция „Архиви” гостува ...
.
Новини Държавна агенция „Архиви” гостува на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил с документалната си изложба “Осъдени и спасени”, посветена на спасяването на българските евреи от депортация.
Тя е подготвена през 2008 г. от Държавна агенция „Архиви” със съдействието на МВнР по повод 65-та годишнина от спасяването на българските евреи от изпращането им в лагерите на смъртта. Състои се от 29 пана, които чрез текст и снимков материал проследяват историята им от Освобождението до Втората световна война. Копия на оригинални документи и снимки разказват за техния живот до Първата световна война, участието им в Освободителната война, интересни факти за синагоги и еврейски училища. Представена е драматичната съдба на българските евреи в периода 1940-1943 г. и борбата на българската общественост за тяхното спасяване.



Още... |    Версия за печат 



Гостуване във Военна академия ...
.
Новини Гостуване във Военна академия "Георги Стойков Раковски" – София

Фотодокументалната изложба „Кюстендил и Първата световна война”, разработена от Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” в рамките на съвместен проект между Община Кюстендил и Община Дойран по Програма за трансгранично сътрудничество 2007-2013 Р. България – Р. Македония, гостува на Военна академия "Георги Стойков Раковски". Тематично, изложбата обхваща отделни моменти от множеството важни събития в Кюстендил и от живота на войниците на Дойранския участък от фронта, пресъздадени чрез теми като: Началото на Първата световна война и установяването на главната квартира в Кюстендил; Кюстендил и освобождението на Добруджа; Генерал Никола Жеков и Кюстендил; Посещението на австроунгарския император Карл I в Кюстендил; На Дойранския фронт 1916-1918 г.; Войнишкия живот между боя и строя и др.



Още... |    Версия за печат 



„НОЩ НА МУЗЕИТЕ” – 18 МАЙ 2013 Г.
.
Новини Място на провеждане: Двора на музея

ПРОГРАМА

• 10.00 ч. – 18.30 ч. Игра с награди „Отключи историята на своя град” IV с посещение на музейните експозиции на РИМ - Кюстендил;
• 15.30 ч. – 18.30 ч. Игрите на баба и дядо с песни в изпълнение на детски вокални групи от Кюстендил и Крива Паланка;
• 18.30 ч. – Теглене на томболата от играта „Отключи историята на своя град” IV;
• 21.30 ч. – 22.30 ч. Ревю-спектакъл за представяне на традиционно облекло от трансграничния регион Кюстендил – Крива Паланка;
• 22.30 ч. – 23.30 ч. Концерт в изпълнение на младежката фънк група Funky Miracle и бендът на СОУ „Ѓорче Петров“, Крива Паланка.


Още... |    Версия за печат 



Фестивал на традиционната култура ...
.
Новини Фестивал на традиционната култура в трансграничния регион

Регионален исторически музей “Акад. Йордан Иванов”, град Кюстендил и Община Крива Паланка, Република Македония организират Фестивал на традиционната култура в трансграничния регион Кюстендил – Крива Паланка. Фестивалът ще се проведе в двора на музея на 18 и 19 май 2013 г.

Програма, 18 май 2013 г.

15.30 ч. – 18.30 ч. Игрите на баба и дядо, представени от деца от Кюстендил и Крива Паланка. Изпълнения на детски вокални групи.
21.30 ч. – 22.30 ч. Ревю-спектакъл за представяне на традиционно облекло от региона.

Програма, 19 май 2013 г.
13.00 ч. – 16.00 ч. Изложба на традиционна кухня от региона;
15.00 ч. – 16.00 ч. Демонстрация на традиционни техники за изработване на текстилна украса.



Още... |    Версия за печат 



Къща музей „Димитър Пешев” с ...
.
Новини Къща музей „Димитър Пешев” с обновена експозиция
На 8 март 2013 г., бе официално открита обновената експозиция на къща музей „Димитър Пешев”, разказваща за спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта по време на Втората световна война и за приноса на кюстендилските граждани – Димитър Пешев, Асен Суйчмезов, Владимир Куртев, Иван Момчилов и Петър Михалев.



Още... |    Версия за печат 



Специализиран Музеен кът за ...
.
Новини Регионален исторически музей - Кюстендил, Департамент Археология към Нов български университет и фондация „Америка за България“ откриват специализиран Музеен кът за деца и любопитни възрастни, който е подготвен за деца между 3 и 12 години.

Специализираните експозиции за деца са съвременен метод за работа с млада публика в музеите, прилаган в САЩ и Западна Европа. Музейният кът в РИМ – Кюстендил е разработен с подкрепата на американски специалисти и прилага съвременни практики за обучение чрез действие. Той e привлекателен и за родителите, които ще открият едно различно лице на музеите, пълноценен начин за прекарване на свободното време заедно със своите деца и нови възможности за тяхното образование и развлечение.
Музейният кът е разположен в изложбена зала „Асклепий“. Негова основна тема е начина на живот на хората в древността, а целта му е да провокира любопитството на децата към историята на земите, където днес е разположен гр. Кюстендил. Специално разработените игри канят малките посетители да поиграят, както децата, които някога са живели тук, да подготвят масата за вечеря на едно семейство, живяло преди 5000 години, да подредят неговия дом и да изпробват костюми от различни периоди.



Още... |    Версия за печат 



Представяне на сборника ...
.
Новини Представяне на сборника „ΗΡΑΚΛΕΟΥΣ ΣΩΤΗΡΟΣ ΘΑΣΙΩΝ”
Изследвания в чест на Иля Прокопов от приятелите и учениците му по случай неговата 60-годишнина

В Деня на археолога, 14 февруари, ще бъде представен сборника „ΗΡΑΚΛΕΟΥΣ ΣΩΤΗΡΟΣ ΘΑΣΙΩΝ”, издаден в чест на Иля Прокопов по случай неговата 60-годишнина. Изданието е луксозно, с дебели корици и съдържа статии на 49 негови приятели и ученици, с общ обем от 912 стр. Ще присъстват колеги от музеите в Югозападна България.



Още... |    Версия за печат 



Втора пресконференция за представяне на ...
.
Новини Втора пресконференция за представяне на проект „Културното наследство на предците ни - духовни устои за общото ни европейско бъдеще”

На 22 януари 2013 г. в Крива Паланка, Република Македония, се проведе пресконференция за представяне на проекта на Регионален исторически музей – Кюстендил и Община Крива Паланка „Културното наследство на предците ни - духовни устои за общото ни европейско бъдеще” с идентификационен № 2007 CB16IPO007-2011-2-39, съфинансиран от Европейския съюз по Програма за трансгранично сътрудничество 2007-2013 България – Р Македония, CCI № 2007CB16IPO007.



Още... |    Версия за печат 



Нови цени на входните билети ...
.
Новини Нови цени на входните билети за експозициите на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил.

От началото на 2013 г. Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил въвежда нови цени на входните билети за своите експозиции. Те са одобрени с Решение №174 на Общински съвет – Кюстендил от 20.12.2012 г., с което се приема Наредбата за изменение и допълнение на Наредба за определяне и администриране на местните такси и цени на услугите на територията на Община Кюстендил.



Още... |    Версия за печат 



Регионален исторически музей представя ...
.
Новини Регионален исторически музей представя фотодокументалната изложба «Кюстендил и Първата световна война». Уредена в зала «Стримон» в двора на музея, тя бе открита на 27 ноември 2012 г.

Изложбата, която е продукт на трансграничен проект между Община Кюстендил и Община Дойран «Превръщане линиите на разделение в точки на сближаване», съфинансиран от Европейския съюз по Програма за трансгранично сътрудничество 2007-2013 Р. България – Р. Македония, CCI № 2007CB16IPO007, тематично обхваща отделни моменти от множеството важни събития в Кюстендил и от живота на войниците на Дойранския участък от фронта. Тази връзка между позициите и главния команден център по категоричен начин се материализира от честите срещи на ген. Н. Жеков с личния състав и с командирите на Първа армия и Девета Плевенска дивизия – генералите Стефан Нерезов, Димитър Гешов и Владимир Вазов.



Още... |    Версия за печат 



Шести фестивал ИЗКУСТВОТО НА ...
.
Новини Шести фестивал ИЗКУСТВОТО НА БАРОКА 6 ОКТОМВРИ - 26 НОЕМВРИ 2012 г.


Част от програмата на Шестия фестивал „Изкуството на барока” ще се проведе в една от музейните зали на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил. Гостите и жителите на града ще могат да се насладят на изпълнението на цигулка на Зефира Вълова „Цигулковите виртуози на барока” (Телеман, Бибер, Вестхоф) на 13 ноември (вторник) от 18.00 ч. в изложбената зала на джамия „Ахмед бей” (ул. Стефан Караджа 2).

Зефира Вълова има награди от конкурсите за деца-цигулари в Благоевград, „Млади музикални дарования", „Светослав Обретенов", Международен конкурс „Недялка Симеонова", Международна лятна академия Прага - Виена - Будапеща - награда за струнен квартет на "Томастик - Инфелд", Оберстдорфско музикално лято - награда за камерна музика.



Още... |    Версия за печат 



Пресконференция за представяне на проект ...
.
Новини На 22 октомври 2012 г., 14.00 ч. в Конферентната зала на Регионален исторически музей – Кюстендил се проведе пресконференция за представяне на проект „Културното наследство на предците ни – духовни устои за общото ни европейско бъдеще”, финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество 2007-2013 Р. България – Р. Македония (IPA Cross-Border Programme, CCI Number 2007CB16IPO007), с референтен № 2007CB16IPO007-2011-2-39; RD 02-29-71/23.07.2012. На нея присътсваха представители на двата партньора по проекта – Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил и Община Крива Паланка. Официални лица бяха кмета на Община Крива Паланка Арсенчо Алексовски и Зам. кмета на Община Кюстендил „Инвестиционна политика и регионално развитие" Росица Плачкова.


Още... |    Версия за печат 



Програма за трансгранично сътрудничество 2013 ...
.
Новини Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” спечели проект по Програма за трансгранично сътрудничество 2007-2013 Р. България – Р. Македония (IPA Cross-Border Programme, CCI Number 2007CB16IPO007). Проектът, под надслов “Културното наследство на предците ни - духовни устои за общото ни европейско бъдеще”, с референтен номер 2007CB16IPO007-2011-2-39; RD 02-29-171/23.07.2012, е за срок от 12 месеца и стартира на 24 юли 2012 г. Той ще бъде изпълняван съвместно с Община Крива Паланка (Р. Македония) в качеството й на трансграничен партньор.

Предвидените дейности се извършват от двете страни на границата и включват:

- провеждане на комплексни теренни проучвания на територията на трансгранияния район Кюстендил – Крива Паланка и изработване на база данни за материалното и нематериалното наследство в трансграничния регион;

- подготовка и провеждане на 2 двудневни Празника на традиционната култура в Кюстендил и Крива Паланка с ревю спектакли на традиционно облекло, детски празници „Игрите на баба и дядо” и изложби на традиционна кухня от трансграничния регион;

- провеждане на двудневен семинар „Културно наследство без граници” в Крива Паланка с участието на експерти от Р. България и Р. Македония, работещи в сферата на проучване на културното наследство в трансграничния регион Кюстендил – Крива Паланка;

- подготовка и отпечатване на рекламно-информационни материали;

- подготовка и откриване на две фотодокументални изложби на тема „Културно наследство без граници”.



Още... |    Версия за печат 



Обединена Европа и нейното ...
.
Новини Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” представи своя опит в изпълнението на международни проекти в областта на културното наследство и музейната дейност на Международна конференция на тема „Обединена Европа и нейното културно наследство – Европейският музей”, която се проведе на 18 юни 2012 г. в голямата зала на Националния археологически институт и музей при БАН, под патронажа и със съдействието на Н.Пр. Юдит Ланг, извънреден и пълномощен посланик на Унгария в София, със съдействието на Н.Пр. Лешек Хенсел, извънреден и пълномощен посланик на Република Полша в София, с подкрепата на д-р Тодор Чобанов, заместник-кмет на Столична община и г-жа Виолета Станичич, Ръководител на Информационното бюро на Европейския парламент в България.


Още... |    Версия за печат 



1 – 3 юни 2012 г. – Ежегодни Кюстендилски ...
.
Новини 1 – 3 юни 2012 г. – Ежегодни Кюстендилски четения’2012 „Традиции и преход в българската историческа наука”.

Исторически факултет на СУ „Св. Климент Охридски” и Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил, със спомоществувателството и съдействие на Университетски хуманитарен комплекс „Алма Матер” при СУ „Св. Климент Охридски”, организират XIX Съвместна научна конференция на тема „Традиции и преход в българската историческа наука”.



Още... |    Версия за печат 



„НОЩ НА МУЗЕИТЕ” – 19 МАЙ 2012 г. ...
.
Новини „НОЩ НА МУЗЕИТЕ” – 19 МАЙ 2012 г.
Място: Музейни експозиции и забележителности на Кюстендил
10.00 ч. – 19.00 ч. Игра „Отключи историята на своя град” III
Място: Двора на музея
15.00 ч. – 19.00 ч.
♦ Арт-работилница
♦ Фотосесия с облекла от фонда на музея и театъра;
♦ Снимки пред реставрирана римска колесница;

Място: Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора”
17.00 – 24.00 ч. “В търсене на история...” - Художествена галерия “Владимир Димитров – Майстора” представя 18-годишната история на своя видеоархив – документални записи на изложби от периода 1994 – 2012 г.
Място: Възрожденско училище
17.30 – 19.00 ч. Клавирен концерт на Проф. Венцеслав Николов и негови ученици от Националната музикална академия "Панчо Владигеров" и представяне на книгата му "Да бягаме ли?".



Още... |    Версия за печат 



В залата на джамия „Ахмед бей” ...
.
Новини В залата на джамия „Ахмед бей” ще бъде открита нова изложба.
Института по експериментална морфология и антропология към БАН гостува на Регионален исторически музей – Кюстендил с Антропологичната си експозиция «Човекът в миналото”. Тя ще бъде открита на Международния ден на музеите – 18 май, от 16.00 ч. в изложбената зала в джамия „Ахмед бей”.



Още... |    Версия за печат 



Исторически музей – Велинград ...
.
Новини Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” гостува на Исторически музей – Велинград с етнографската си изложба „Накитът – носител на пемет, изящество и закрила”.


Още... |    Версия за печат 



Работно време на музейните експозиции ...
.
Новини Работно време на музейните експозиции при
Регионален исторически музей
„Акад. Йордан Иванов”, гр. Кюстендил
за периода
от 28.04.2012 до 01.05.2012 г.

Археологическа експозиция в зала „Асклепий”
и изложбата „Магията на ракетите” в зала „Стримон”,
в двора на музея (бул. „България” 55)
РАБОТНО ВРЕМЕ
от 28 април до 1 май 2012 г. включително
9.00 ч. – 12.00 ч.; 12.30 - 17.00 ч.
Тел. за контакти: 078/55-00-98

Къща музей „Димитър Пешев”
РАБОТНО ВРЕМЕ
от 28 април до 1 май 2012 г. включително
9.00 ч. – 12.00 ч.; 12.30 - 17.00 ч.
Тел. за контакти: 078/55-18-11



Още... |    Версия за печат 



Представяне на книгата на Таня Мангалакова ...
.
Новини Представяне на книгата на Таня Мангалакова, "Нашите в Гърция. Сред помаците от Западна Тракия" в Регионален исторически музей – Кюстендил

На 18 април 2012 г., от 11.00 ч. в къща музей „Димитър Пешев” ще бъде представена книгата и изложбата на Таня Мангалакова "Нашите в Гърция. Сред помаците от Западна Тракия". Те са резултат от пътешествието на авторката сред помаците в Гръцка Тракия, една малко позната част на нашата съседка, където още звучи стар български език. Представят различни истории на реални герои, които тя среща по пътя си, търсейки родопската песен в Гърция, в села и градове на Ксанти, Комотини, до Еврос, където свършва българският говор в южната ни съседка.


Още... |    Версия за печат 



ВЪВ ВРЪЗКА С ВЕЛИКДЕНСКИТЕ ПРАЗНИЦИ ...
.
Новини ВЪВ ВРЪЗКА С ВЕЛИКДЕНСКИТЕ ПРАЗНИЦИ МУЗЕЙНИТЕ ЕКСПОЗИЦИИ ПРИ РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ „АКАД. ЙОРДАН ИВАНОВ” - КЮСТЕНДИЛ ЩЕ БЪДАТ ОТВОРЕНИ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ КАКТО СЛЕДВА:

АРХЕОЛОГИЧЕСКА ЕКСПОЗИЦИЯ В ЗАЛА „АСКЛЕПИЙ”
И „МАГИЯТА НА РАКЕТИТЕ” В ЗАЛА „СТРИМОН”
бул. „България” 55
РАБОТНО ВРЕМЕ:
13, 14, 15 и 16 април 2012 г. - 9.30 ч. - 17.00 ч.
Тел. за контакти: 078/55-00-98

КЪЩА МУЗЕЙ „ДИМИТЪР ПЕШЕВ”
РАБОТНО ВРЕМЕ:
13 и 14 април 2012 г. - 9.00 ч. - 17.00 ч.
Тел. за контакти: 078/55-18-11



Още... |    Версия за печат 



Интересна и атрактивна изложба ...
.
Новини Интересна и атрактивна изложба се открива в Регионален исторически музей – Кюстендил

„Магията на ракетите. Ракетомоделизмът – спорт, хоби и наука” ще бъде открита в изложбена зала „Стримон”, в двора на музея, на 4 април 2012 г. от 17.30 ч. Изложбата се организира от Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил, Клуб за аерокосмически технологии „Зодиак” при Народно Читалище „Зора - Кюстендил 2003” и Школа по ракетомоделизъм при ОДК – Кюстендил. Тя представя развитието на ракетомоделизма в Кюстендил от зараждането му в средата на шестдесетте години на миналия век до наши дни.



Още... |    Версия за печат 



Регионален исторически музей ...
.
Новини Регионален исторически музей «Акад. Йордан Иванов» участва в отбелязването на
на 20 годишнината от признаването на Независима република Македония от България, което се организира от Посолството на Република България в Република Македония
и Българския културно-информационен център в Скопие, с фотоизложбата „Железопътната линия София-Кюстендил-Скопие – дългият път на една идея”.
Освен откриването на изложбата, която ще бъде представена от гл.ас.д-р Ангел Джонев и Валентин Дебочички – директор на музея, програмата включва среща с известния български журналист Костадин Филипов и представяне на документалните му филми, продукции на БНТ, „Българското „Да” за Македония” и „Няма забравени влакове”.



Още... |    Версия за печат 



Историческият музей във Велинград гостува ...
.
Новини Историческият музей във Велинград гостува на Регионален исторически музей – Кюстендил с изложбите „Николай Гяуров – Великият бас” и „Писани яйца от Чепинския край”. Първата представя творческият път на световноизвестния оперен певец Николай Гяуров във фотоси и текст, а втората една специфична техника, с която са изписвани много интересни и красиви великденски яйца в Чепинския край. Те ще бъдат уредени и представени, съответно в къщите музеи „Димитър Пешев” и „Емфиеджиева къща” и открити последователно на 27 и 28 март 2012 г. от 17.00 ч.


Още... |    Версия за печат 



На 3 март 2012 г., във връзка с ...
.
Новини На 3 март 2012 г., във връзка с Националния празник на Република България, музейните експозиции при Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” - Кюстендил ще бъдат отворени за безплатно посещение, както следва:


Още... |    Версия за печат 



Семинар за разпространение на курс ...
.
Новини Семинар за разпространение на курс за обучение на Музеен комуникатор

Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил организира семинар за разпространение на професионален курс на обучение за Музеен комуникатор, разработен по Проект „Музеен комуникатор”, Програма „Учене през целия живот”, Подпрограма „Леонардо да Винчи”, No: LLP- LDV-TOI-10-IT-489. Курсът е разработен от специалисти и преподаватели в университетите „Ла Сапиенца” в Рим (Италия) и „Лучан Блага” в Сибиу (Румъния), в сътрудничество с останалите партньори по проекта: „Евроинованет” от Рим, Провинция Рагуза, Международен музей на керамиката във Фаенца (Италия), Национален музей „Брукентал” от гр. Сибиу (Румъния), OAKE ЕВРОПА от Манчестър (Великобритания) и Регионален исторически музей – Кюстендил.



Още... |    Версия за печат 



Етичен кодекс ...
.
Новини В Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил бе утвърден Етичен кодекс за поведение на служителите в музея.


Още... |    Версия за печат 



Къща музей „Димитър Пешев” ...
.
Новини До края на месец януари 2012 г. Къща музей „Димитър Пешев” ще работи със следното работно време:


Още... |    Версия за печат 



Работно време (31.12.2011 – 02.01.2012 г.) ...
.
Новини Работно време на музейните експозиции при
Регионален исторически музей
„Акад. Йордан Иванов”, гр. Кюстендил
за Новогодишните празници
(31.12.2011 – 02.01.2012 г.)



Още... |    Версия за печат 



Етнографската изложба „Накитът ...
.
Новини Регионален исторически музей „Акад. Йордан Ивнаов” представя етнографската изложба „Накитът – носител на памет, изящество и закрила” в изложбената зала на джамия „Ахмед бей”.


Още... |    Версия за печат 



Кукерски ритуални игри край огъня ...
.
Новини На 17 декември 2011 г. от 16.30 ч. Регионален исторически музей – Кюстендил Ви кани на „Кукерски ритуални игри край огъня” в двора на музея.


Още... |    Версия за печат 



Поздравителен адрес
.
Новини Поздравителен адрес

Музейната колегия на Регионален исторически музей – Кюстендил честити 80-годишния юбилей на краеведа Васил Коритаров.

Честит юбилей, г-н Коритаров!

Повече от пет десетилетия Вие се себеотдавате в търсенето на извори за богатата история на Сапаревобанския край. Съчетавайки неспокойния дух на изследователя и кротката мъдрост на твореца, Вие оставяте след себе си десетки самостоятелни книги, статии, научни съобщения и туристически пътеводители. Пословично е Вашето човешко отношение към младите хора, изразено не само през дълголетното Ви учителстване, но и като безкористна помощ на млади учени – историци, етнолози и археолози. Буди възхищение и Вашата дългогодишна и неуморна дейност за предстоящото обявяване на античната „Германия” за археологически резерват и за бъдещо изграждане на един достоен за историята на Сапарева баня музей.



Още... |    Версия за печат 



Гостуваща етнографска изложба ...
.
Новини Гостуваща етнографска изложба на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил в Стара Загора

След двугодишното си експониране в музейната зала „Стримон”, етнографската изложба на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил „Човешкият кръговрат – миг и вечност” бе ситуирана в част от експозиционното пространство на новата сграда на Регионален исторически музей – Стара Загора. Гостуването й ще продължи до края на месец февруари 2012 г. То е резултат както от установеното сътрудничество със Старозагорския музей, чиято изложба „Праисторическа Тракия VI-III хил. пр. Хр.” бе представена в изложбената зала в джамия Ахмед бей от април до ноември 2011 г., така и от интереса към етнографското многообразие на Кюстендилския край и богатството от багри и обичаи, които тя съчетава. Официалното й откриване бе в Деня на Св. Андрей (30 ноември) – в народните обичаи символ на началото на зимата и зимните празници.



Още... |    Версия за печат 



Регионален исторически музей – Кюстендил гостува ...
.
Новини Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил гостува на музея в Стара Загора с етнографската си изложба „Човешкият кръговрат – миг и вечност”. Тя пресъздава обичаи и обреди, свързани с важните етапи от биологичното и социално развитие на човека, разтеглени във времето.


Още... |    Версия за печат 



Допуснати кандидати за ...
.
Новини Допуснати кандидати за участие във Втория етап на конкурса за длъжността „уредник” в отдел „Нова и най-нова история”, раздел „Най-нова история” в Регионален исторически музей – Кюстендил, след проведен писмен изпит:

1.Антон Георгиев Венев
2.Димитрина Ивова Димитрова



Още... |    Версия за печат 



Конкурс за длъжността „уредник” ....
.
Новини СПИСЪК

на кандидатите за участие в конкурс за длъжността „уредник” в отдел „Нова и най-нова история”, раздел „Най-нова история” в Регионален исторически музей – Кюстендил

Допуснати кандидати:

1.Антон Георгиев Венев
2.Венелина Любомирова Петрова
3.Добромира Мирчева Христова
4.Розалина Георгиева Трифонова
5.Димитрина Ивова Димитрова
6.Веселка Александрова Караиванова – Николова

Недопуснати кандидати няма.



Още... |    Версия за печат 



ОБЯВА КОНКУРС ...
.
Новини Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов”, гр. Кюстендил

ОБЯВЯВА КОНКУРС
За заемане на 1 /една/ щатна бройка за длъжността „уредник” в отдел „Нова и най-нова история” – раздел „Най-нова история”

1.Кратко описание на длъжността: Издирва, проучва, регистрира и идентифицира движими ценности, материали и документи, датиращи от периода на съвременната българска история. Извършва научно-изследователска работа и публикува резултатите от нея. Подготвя научно-популярни материали. Организира временни и постоянни експозиции и участва в уреждането им. Изготвя становища, експертизи, справки и други материали за общински и държавни орган, юридически и физически лица. Изнася беседи в музейните експозиции.



Още... |    Версия за печат 



Представяне на традиционно народно ...
.
Новини Представяне на традиционно народно облекло от Кюстендилско на Деветия международен панаир на народните занаяти в „Етъра” (3 - 6 септември 2011 г.)

След едномесечно гостуване в голямата изложбена зала на Етърския музей, оригиналните мъжки и женски кюстендилски носии и накити от 19 – 20 век от етнографската изложба „Премених се, натъкмих се, огледах се, аресах се!” на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил ще бъдат представени на тазгодишното издание на Международния панаир на народните занаяти в „Етъра”. Повече от 60 видни майстори от цялата страна ще представят занаяти като грънчарство, ножарство, керамика, дървообработващи занаяти, тъкачество, българска бродерия, бакърджийство. Представители на Италия, Шотландия, Румъния, Мароко и Япония ще демонстрират пред българската аудитория традиционни за тяхната страна занаяти като: дърворезбарство, тъкачество, изработване на плетива от растителни материали /царевична шума, листа от палма и лико/, традиционно плетене на вълнени изделия, демонстрации на традиционно японско изкуство-оригами, изписване на японска писменост, изработване на икони върху стъкло и др.



Още... |    Версия за печат 



Кюстендилска изложба на гости в „Етъра”
.
Новини След гостуването си в Пловдив през май 2011 г., етнографската изложба „Премених се, натъкмих се, огледах се, аресах се!” на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил се представя в Архитектурно-етнографски комплекс „Етър”, гр. Габрово. На 2 август 2011 г. посетителите на единствения по рода си музей на открито в България се насладиха на атрактивното й откриване с ревю-спектакъл, по време на който бе обърнато внимание на всеки елемент от облеклото с неговата символика и семантика.


Още... |    Версия за печат 



23 - 24 юни 2011 г. – Конференция ...
.
Новини 23 - 24 юни 2011 г. – Конференция на тема "Книжовни и духовни традиции на град Кюстендил"

На 23 и 24 юни 2011 г. Факултет по славянски филологии към Софийски университет „Св. Климент Охридски”, Дигитален архив „Българска ръкописна книга” и Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил организират конференция на тема "Книжовни и духовни традиции на град Кюстендил". Тя ще се проведе в Конферентната зала на Регионален исторически музей – Кюстендил и ще бъде открита на 23 юни 2011 г. от 14.00 ч.
Конференцията се организирана във връзка с дигитализацията на ръкописите от сбирката на Регионалния исторически музей в Кюстендил по проекта „Дигитален архив и виртуална библиотека „Българска ръкописна книга”, осъществена с финансовата подкрепа на Софийския университет.



Още... |    Версия за печат 



Работен семинар по Проект „Музеен комуникатор”
.
Новини Работен семинар по Проект „Музеен комуникатор”

На 14 юни 2011 г. Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил проведе работен семинар на тема „Професионалният профил на музейния комуникатор: стандарти и път на обучение” по Проект „Музеен комуникатор”, с референтен номер LLP-LDV-TOI-10-IT-489, финансиран по Програма „Учене през целия живот”, секторна програма „Леонардо да Вични” (2007-2013). В него взеха участие представители на пет музея, бенефициенти по проекта: Национален политехнически музей – София, Исторически музей – Дупница, Регионален исторически музей – Благоевград, Археологически музей – Сандански, Исторически музей – Петрич и Регионален исторически музей – Кюстендил, както и представители на местните медии. Целта на работния смеинар бе да представи и обсъди функциите на музейния комуникатор и схемата на курса за неговото обучение, разработена от парньорите по проекта – Университет „Ла Сапиенца” и „Евроинованет” от Рим; Провинция Рагуза, Международен музей на керамиката във Фаенца (Италия); Университет „Лучан Блага” и Национален музей „Брукентал” от гр. Сибиу (Румъния); OAKE ЕВРОПА от Манчестър (Великобритания) и Регионален исторически музей – Кюстендил.



Още... |    Версия за печат 



XVIII съвместна научна конференция ...
.
Новини XVIII съвместна научна конференция – Кюстендилски четения, 27 – 29 май 2011 г. „Дебати и проблеми в модерната българска историческа наука”

Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил, Исторически факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски” и Университетски хуманитарен комплекс „Алма Матер” при СУ „Св. Климент Охридски” организират XVIII съвместна научна конференция на тема „Дебати и проблеми в модерната българска историческа наука”. Тя ще се проведе в Конферентната зала на музея от 27 до 29 май 2011 г.



Още... |    Версия за печат 



ВЪВ ВРЪЗКА С ПРАЗНИЦИТЕ ПО СЛУЧАЙ ...
.
Новини ВЪВ ВРЪЗКА С ПРАЗНИЦИТЕ ПО СЛУЧАЙ ДЕНЯ НА БЪЛГАРСКАТА ПРОСВЕТА И КУЛТУРА И СЛАВЯНСКАТА ПИСМЕНОСТ МУЗЕЙНИТЕ ЕКСПОЗИЦИИ ПРИ РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ „АКАД. ЙОРДАН ИВАНОВ” - КЮСТЕНДИЛ ЩЕ БЪДАТ ОТВОРЕНИ ЗА ПОСЕЩЕНИЕ КАКТО СЛЕДВА:



Още... |    Версия за печат 



Екипът на Регионален исторически музей ...
.
Новини Екипът на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов”, гр. Кюстендил благодари на всички участници в инициативата „Нощ на музеите” – 2011 г., които със своите прекрасни умения направиха празника възможен:


Още... |    Версия за печат 



Нощ на музеите – 14 май 2011 г. - наградени
.
Новини Нощ на музеите – 14 май 2011 г.
Наградени участници в играта „Отключи историята на своя град” II, проведена в рамките на инициативата „Нощ на музеите 2011”, изтеглени на 14 май 2011 г.

Първа награда: Еднодневна екскурзия до Рилски манастир /21.05.2011 г./
1. Адриана Бойкова Георгиева
2. Владислав Людмилов Георгиев
3. Елица Емилова Соколова
4. Василена Сашкова Спасова
5. Александрина Кирилова Александрова
6. Симона Людмилова Сефтерска
7. Надежда Станимирова Захариева



Още... |    Версия за печат 



НОЩ НА МУЗЕИТЕ - 14 МАЙ 2011 Г.
.
Новини РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ “АКАД. ЙОРДАН ИВАНОВ”

ОТДЕЛ “КУЛТУРА И ДУХОВНО РАЗВИТИЕ”

КЪМ ОБЩИНА КЮСТЕНДИЛ

О Р Г А Н И З И Р А Т

НОЩ НА МУЗЕИТЕ

СЪБОТА 14 МАЙ 2011 Г.
15:00 – 1:00 ч.

10.00 ч. – 18.00 ч. ИГРА „ОТКЛЮЧИ ИСТОРИЯТА НА СВОЯ ГРАД” II

15.00 ч. – 19.00 ч. АТРАКЦИИ В ДВОРА НА МУЗЕЯ:
♦ АРТ-РАБОТИЛНИЦА С БАЗАР С УЧАСТИЕТО НА:
Ефрат Грин „Игра с глина”; Читалищна група „Драгивищенски баби” към читалище "Славчо Темкин 1911" с традиционно плетиво и плетене на кошници; Елена Боянова с изработка на сувенири, талисмани, амулети; Ателие за „Приложен текстил” по Проект „Младежка работилница” на сдружение „Партньори - Кюстендил" и сдружение „Ларго"
♦ ФОТОСЕСИЯ С ОБЛЕКЛА ОТ ФОНДА НА МУЗЕЯ И ТЕАТЪРА;
♦ СНИМКИ ПРЕД РЕСТАВРИРАНА РИМСКА КОЛЕСНИЦА;



Още... |    Версия за печат 



Етнографска изложба от Кюстендилско ...
.
Новини Етнографска изложба от Кюстендилско гостува в Пловдив

Етнографската изложба „Премених се, натъкмих се, огледах се, аресах се!” на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил ще гостува на Регионален етнографски музей – Пловдив до края на май 2011 г. Тя представя оригинални мъжки, женски и детски кюстендилски носии от 19 – 20 век, с най-типичната за Кюстендилския край саята, украсена по пазвата и ръкавите с богата сърмена орнаментика. Ризата или кошулята, е туникообразна, от домашно тъкано кенарено или памучно платно. Отличава се с разнообразна шевица по ръкавите, пазвата и полите, места, които остават непокрити от горната дреха. Присъствието на везбените орнаменти се онагледява като сигурна бариера срещу злото. Като свещена вещ, ризата, присъства в ежедневието, в празника, в обредите. Важен акцент от традиционния народен костюм е нагръдника. Наричат го „съхраненото оръжие на жената”, „броня, пазеща женската сила”.



Още... |    Версия за печат 



„Праисторическа Тракия VІ - ІІІ хил. пр. Хр.” ...
.
Новини „Праисторическа Тракия VІ - ІІІ хил. пр. Хр.” гостува на Регионален исторически музей – Кюстендил

Съвместната изложба на музеите в Стара Загора, Ямбол, Нова Загора, Раднево и Пазарджик „Праисторическа Тракия VІ - ІІІ хил. пр. Хр.” ще гостува на Регионален исторически музей – Кюстендил от април до септември 2011 г. В нея са показани прекрасни образци от богатите праисторически колекции на петте музея, сред които са знаковите антропозооморфен съд с моделирани две човешки тела - мъжко и женско от Старозагорските минерални бани, керамична статуетка на жена от с. Сърнево, Старозагорско, богато декорираният с графит и червена боя керамичен съд от с. Юнаците, Пазарджишко, уникална колекция от миниатюрни съдчета от селищната могила край с. Драма, Ямболско и много други интересни експонати.



Още... |    Версия за печат 



Работно време за 20 и 21 март 2011 г.
.
Новини Работно време на музейните експозиции при Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов”, гр. Кюстендил
за 20 и 21 март 2011 г.

Археологическа експозиция, зала „Асклепий”, бул. „България” 55
Работно време
20 март 2011 г. - 10.00 ч. - 17.00 ч.
21 март 2011 г. - 10.00 ч. - 16.00 ч.
Тел. за контакти: 078/55-00-98

Етнографска изложба „Човешкият кръговрат – миг и вечност”
зала „Стримон”, бул. „България” 55
Тел. за контакти: 078/55-00-98
Работно време
20 март 2011 г. - 10.00 ч. - 17.00 ч.
21 март 2011 г. - 10.00 ч. - 16.00 ч.

Къща музей „Димитър Пешев”, ул. “Цар Симеон І” 11
Работно време
20 март 2011 г. - 10.00 ч. - 17.00 ч.
21 март 2011 г. - 10.00 ч. - 16.00 ч.
Тел. за контакти: 078/551-811



Още... |    Версия за печат 



„Ножарството в Габрвоския край” в ...
.
Новини „Ножарството в Габрвоския край” в Къща музей „Димитър Пешев”

От 19 март до края на май 2011 г. Архитектурно-етнографски комплекс „Етър” – Габрово гостува на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил с изложбата „Ножарството в Габровския край”.

Габрово, с околните села и колиби Нова махала, Баевци, Беленци, Негенци и др, е един от най-известните ножарски центрове в българските земи през Възраждането. По тип и варианти габровските ножове надхвърлят 150 вида. В изложбата, чрез оригинален инструментариум и експонати от ХІХ век до наши дни, се представя силата на традициите и приемствеността в ножарството в Габровския край. Експонатите са придружени от текстове свързани с предания и поверия за ножа, както и легенди за светеца-покровител на ножарите – св. Атанас. Благодарение на дарения, откупки и майсторски надрпевари организирани в Етъра, музеят притежава и една от най-големите колекции ножове на съвременни български майстори.



Още... |    Версия за печат 



Работно време на ...
.
Новини Работно време на музейните експозиции при
Регионален исторически музей
„Акад. Йордан Иванов”, гр. Кюстендил
за Коледните празници
(24.12.2010 – 26.12.2010 г.)



Още... |    Версия за печат 



КОЛЕДНА ПРИКАЗКА ...
.
Новини КОЛЕДНА ПРИКАЗКА КРАЙ ОГЪНЯ, 23 ДЕКЕМВРИ 2010 г.

Регионален исторически музей – Кюстендил ВИ КАНИ на пресъздаване на Бъдни вечер с „КОЛЕДНА ПРИКАЗКА КРАЙ ОГЪНЯ ЗА СВЕТЛИНАТА, ЛЮБОВТА И НАДЕЖДАТА”. В програмата са включени коледари, кукери-джамалари и сурвакари. Очакват ви много танци и песни, както и амулети за здраве и късмет, обредни пити, късметчета за Новата година и други изненади.



Още... |    Версия за печат 



Фотоизложба „Мъртво море”
.
Новини Фотоизложба, посветена на най-ниската точка на сушата, ще бъде открита в къща музей „Димитър Пешев” на 15 декември 2010 г. от 16.30 ч. Тя представлява 20 фотографии, заснети от въздуха от израелския фотограф Дуби Тал на пейзажи от Мъртво море.


Още... |    Версия за печат 



Във връзка с Европейските дни на наследството ...
.
Новини Във връзка с Европейските дни на наследството Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” организира:
• Прожекция на документалния филм „Левски пред съда на Портата и на историята” – 17 септември 2010 г., 13.15 ч. в конферентната зала на музея (бул. „България” 55)
• Посещение на културни забележителности в гр. Кюстендил с екскурзовод: Римски терми, Пиргова кула, средновековна църква „Св. Георги” в кв. Колуша – 17 септември 2010 г., тръгване в 14.00 ч. от двора на РИМ – Кюстендил (бул. „България” 55)



Още... |    Версия за печат 



Фотодокументална изложба „100 ГОДИНИ НА ...
.
Новини Фотодокументална изложба „100 ГОДИНИ НА ГРАНИЦАТА” в Къща-музей „Димитър Пешев”

Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил организира фотодокументална изложба „100 години на границата” за откриването на ЖП линията Кюстендил – Гюешево.



Още... |    Версия за печат 



Известия на Исторически музей – Кюстендил ...
.
Новини Известия на Исторически музей – Кюстендил, том XV и XVI
Излязоха от печат том XV и XVI от Известията на Исторически музей – Кюстендил. Те съдържат докладите, представени по време на VI Международен симпозиум „Пауталия-Велбъжд-Кюстендил и прилежащите им територии”, проведен от 11 до 13 октомври 2007 г. в Кюстендил.

Симпозиумът бе посветен на 110 години от създаването на музея. В него взеха участие 82 специалисти от музеите и научните институции в страната и чужбина. Представянето на докладите премина в едно Пленарно заседание и в обособените четири работни секции: Археология, Етнология, История и Изкуствознание.



Още... |    Версия за печат 



Фотоизложбата „Тел Авив – Яфо” ...
.
Новини Фотоизложбата „Тел Авив – Яфо” в Къща-музей „Димитър Пешев”

За трети пореден път Посолството на Държавата Израел в България гостува на Регионален исторически музей – Кюстендил с фотоизложба, уредена в Къща-музей „Димитър Пешев”. Авторът на изложбата Звика Зеликович представя родния си град Тел Авив с фотоси, някои от които в детайли, представящи отделни места и моменти от живота на града. Изложбата, създадена по случай 90 годишнината на Тел Авив през 1999 г., гостува за първи път в България.


Още... |    Версия за печат 



ЕНЬОВДЕН В МУЗЕЯ, 24 ЮНИ 2010
.
Новини Съвместно с Танцова формация „Партньори – Кюстендил”, Студио „Дебют” и ученици от V-то ОУ ”Христо Ботев” Регионален исторически музей – Кюстендил отпразнува Еньовден. Бяха представени различни видове билки, еньовски обреди, ритуал „Еньова буля” и народни танци. Празникът завърши с голямо хоро около еньовския огън.


Още... |    Версия за печат 



„100 експоната от колекцията на Национален ...
.
Новини „100 експоната от колекцията на Национален политехнически музей”, 15 юни 2010 г.

От 15 юни до 15 декември 2010 г. изложбата „100 експоната от колекцията на Национален политехнически музей” ще гостува на Регионален исторически музей – Кюстендил. Тя е експонирана в изложбената зала на джамия „Ахмед бей”. Представя част от експонатите на Национален политехнически музей, чиито брой надвишава 22 000. Те са разпределени по колекции, характеризиращи различни техники и технологии: времеизмерване, транспорт, фото и кинотехника, оптика, звукозапис и звуковъзпроизвеждане, радио и телевизия, изчислителна техника, музикални механизми, геодезически уреди, измервателна техника, битова техника, шевни машини, пишещи машини, физични уреди, съобщителна техника. Със своята атрактивност се открояват:



Още... |    Версия за печат 



Музеен вестник, бр.12, година XII, 18.05.2010 г.
.
Новини Поредният дванадесети брой на Музеен вестник е вече факт.


Още... |    Версия за печат 



XVII съвместна научна конференция с ...
.
Новини XVII съвместна научна конференция с международно участие – Кюстендилски четения, 4 – 6 юни 2010 г.
Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” - Кюстендил
и Исторически факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски” организират XVII съвместна научна конференция на тема „Провалите в историята”. Тя ще се проведе в залите на музея от 4 до 6 юни 2010 г.



Още... |    Версия за печат 



От 19 до 31 май 2010 г. изложбата ...
.
Новини От 19 до 31 май 2010 г. изложбата на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов”, гр. Кюстендил „Заедно по свещените места на планината Осогово” може да бъде посетена в галерия „Алма Матер” на СУ „СВ. Климент Охридски”. Тя бе открита съвместно с изложбата „Следи от миналото” на ЦСВП „Проф. Иван Дуйчев”, която показва част от съхраненото до днес културно наследство от периода на османското владичество в някои от балканските градове, спадащи към териториите на Кюстендилски и Софийски санджак, като: Кюстендил, Щип, Струмица, Кратово, Самоков, Дупница и София.


Още... |    Версия за печат 



18 май - Международен ден на музейното дело
.
Новини Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов”, гр. Кюстендил отбелязва Международния ден на музейното дело с откриване на своя изложба „Заедно по свещените места на планината Осогово” в Галерията на СУ „Св. Климент Охридски” на 19 май 2010 г. от 18.30 ч.


Още... |    Версия за печат 



По случай Деня на българската просвета и култура ...
.
Новини По случай Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, 24 май, Регионален исторически музей - Кюстендил открива гостуваща изложба на Фондация Българска памет и Национален исторически музей „Старобългарската азбука и държавата на духа” в Къща-музей „Димитър Пешев” на 20 май 2010 г. от 17.30 ч.


    Версия за печат 



Наградени участници на 15 май 2010 г. ...
.
Новини Наградени участници в играта „Отключи историята на своя град”, проведена в рамките на инициативата „Нощ на музеите 2010”, изтеглени на 15 май 2010 г.


Още... |    Версия за печат 



Покана за участие в играта ...
.
Новини
НОЩ НА МУЗЕИТЕ


15 МАЙ 2010


Покана за участие в играта



Още... |    Версия за печат 



НОЩ НА МУЗЕИТЕ 15 МАЙ 2010 Г. ...
.
Новини
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ “АКАД. ЙОРДАН ИВАНОВ”
ОТДЕЛ “КУЛТУРА И ДУХОВНО РАЗВИТИЕ” КЪМ ОБЩИНА КЮСТЕНДИЛ
О Р Г А Н И З И Р А Т
НОЩ НА МУЗЕИТЕ
СЪБОТА 15 МАЙ 2010 Г.
15:00 – 1:00 ч.




Още... |    Версия за печат 



Работно време от 06.05.2010 до 09.05.2010 г.
.
Новини Работно време на музейните експозиции при
Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов”, гр. Кюстендил за периода
от 06.05.2010 до 09.05.2010 г.



Още... |    Версия за печат 



Свободно работно място за длъжността Уредник ...
.
Новини Регионален исторически музей гр. Кюстендил обявява свободно място за длъжността Уредник в отдел „Фондове” на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов”.


Още... |    Версия за печат 



ВАЖНО! Регионален исторически музей ...
.
Новини Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил уведомява и напомня на притежателите на движими археологически обекти – монети и монетовидни предмети, както и движими археологически паметници на културата, че са длъжни в срок до 10 април 2010 г. да подадат заявление за тяхната идентификация и регистрация като движими културни ценности, съгласно Параграф 5 и 6 от преходните и заключителни разпоредби на Закона за културното наследство (ДВ, бр. 19 от 13 март 2009 г., изм. ДВ, бр. 80 от 9 октомври 2009 г., изм. ДВ, бр. 92 от 20 ноември 2009 г., изм. ДВ, бр. 93 от 24 ноември 2009 г.).


Още... |    Версия за печат 



Регионален исторически музей ...
.
Новини Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” ще гостува на Босилеград, Р Сърбия, с фото-документалната си изложба „Заедно по свещените места на планината Осогово”. Тя представя част от богатото културно историческо наследство в Кюстендилска област свързано с паметници и обекти с култово предназначение датиращи от праисторията до наши дни - скални светилища, раннохристиянски паментици, свещени извори, оброчища, манастири, черкви, параклиси, джамии, както и широко разпространения през средните векове, а и сега, в Осоговието култ към светците-отшелници: Св. Иван Рилски – в Кюстендилско; Св. Гаврил Лесновски и Св. Йоаким Осоговски – в района на Кратово и Крива паланка (Република Македония) и Св. Прохор Пчински (сега в Република Сърбия) – в района на Куманово.


Още... |    Версия за печат 



Работно време на РИМ за Великденските празници ...
.
Новини Във връзка с Великденските празници входът за посетители на музейните експозиции при Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” - Кюстендил ще бъде свободен. Те ще бъдат отворени за посещение както следва:


Още... |    Версия за печат 



2 март 2010 г., 17.00 ч. – откриване на ...
.
Новини 2 март 2010 г., 17.00 ч. – откриване на фотоизложба „Кан Тервел – Свети Крал Тривелий, Дипломатът, Светецът Войн, Спасителят на Европа”

На 2 март 2010 г. (вторник) от 17.00 ч. в Къща-музей «Димитър Пешев» ще бъде открита фотоизложбата „Кан Тервел – Свети Крал Тривелий, Дипломатът, Светецът Войн, Спасителят на Европа”. Тя е подготвена от Фондация Българска Памет, Фондация „Бъднини” и Национален исторически музей. Състои се от 19 цветни пана. Експозицията открива образа на Кан Тервел (701-718) като цели да допълни известните факти от средновековната ни история в светлината на съвременните историографски трактовки за историческата значимост и дело на средновековния български владетел, най-често споменаван в средновековните извори и книжнина.


Още... |    Версия за печат 



Нумизматичната колекция на Регионален исторически музей – Кюстендил
.
Новини Излезе от печат каталог, включващ част от нумизматичната колекция на Регионален исторически музей – Кюстендил под заглавиe “The Numismatic Collection of the Regional Historical Museum at Kyustendil (Ancient Ulpia Pautalia). Part I: Greek, Thracian, Macedonian, Roman Republican and Roman Provincial Coins” (Нумизматичната колекция на Регионален исторически музей – Кюстендил (антична Пауталия). Част I: гръцки, тракийски, македонски, римски републикански и римски провинциални монети). Изданието е втори том от серията “Coin Collections and Coin Hoards from Bulgaria /CCCHBulg/” (Монетни колекции и колективни монетни находки от България). Първият представя нумизматичните колекции на музеите в Ловеч и Разград. При публикуването им се взима предвид спецификата на тяхното формиране, реализиращо се на териториален принцип в зависимост от региона, в който музеите осъществяват своята дейност. Поради това те са представени в хронологичен ред. На първо място са единичните монети по реда на тяхното придобиване следвани от колективните находки с кратка информация за откриването и датирането им.
Аворите на настоящата публикация имат удоволствието да представят в том втори от серията CCCHBulg непубликувани досега и представляващи огромен интерес монетни находки открити на територията на Югозападна България, която през Римския период е влизала в административната област на Пауталия.


Още... |    Версия за печат 



Железният полк – тринадесети пехотен рилски (1886 – 1945 г.)
.
Новини Излезе от печат книгата на Тодор Димитров „Железният полк – тринадесети пехотен рилски (1886 – 1945 г.)”, издание на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” - Кюстендил, финансирано от Община Кюстендил. Тя проследява развитието на кюстендилската войскова част. Събитията са построени в осем части, илюстрирани със снимки и скици.

След Кюстендил (26 януари 2010 г.), книгата ще бъде представена във Военната академия „Георги Раковски” в София на 8 февруари 2010 г.


Още... |    Версия за печат 



Работно време на музейните експозиции ...
.
Новини Работно време на музейните експозиции при Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов”, гр. Кюстендил за периода
от 24.12.2009 до 31.12.2009 г.



Още... |    Версия за печат 



Коледна етнографска изложба ...
.
Новини Коледна етнографска изложба „Човешкият кръговрат – миг и вечност”
Изложбена зала „Стримон”, бул. „България” 55



Още... |    Версия за печат 



Археологическата колекция ...
.
Новини Археологическата колекция на фондация „Братя Бобокови” гостува на Регионален исторически музей - Кюстендил

Нумизматичен музей – Русе гостува на Регионален исторически музей – Кюстендил с
Археологическата си колекция. Тя е експонирана в изложбената зала в джамия „Ахмед бей” и в зала „Асклепйй” в двора на музея. Представени са експонати от края на 5-то хил. пр.н.е. до 4 век. Сред тях са апликации от медни пластини, покрити със златен лист от края на 5-то хил. пр.н.е.; сребърна глава на император Отон. 69 г.; бронзов съд за загряване на течности (1 век), бронзови апликации за колесница и конска амуниция (2-3 век); бронзови статуетки от 2-3 век с изображение на божества от гръко-римския пантеон; стъклен рог на изобилието (4 век) и др.


Още... |    Версия за печат 



Гостуваща изложба ...
.
Новини Гостуваща изложба на Посолството на Израел в България

Посолството на Израел в България гостува на Регионален исторически музей – Кюстендил с фотоизложбата „Ерусалим от въздуха”.



Още... |    Версия за печат 



Национална научна конференция 8-10 октомври 2009 г.
.
Новини Национална научна конференция «Благотворителността в България - Традиции, исторически измерения и аспекти», 8-10 октомври 2009 г.

Регионален исторически музей, гр. Кюстендил организира научна конференция на тема «Благотворителността в България - традиции, исторически измерения и аспекти», която ще се проведе от 8 до 10 октомври 2009 г. в град Кюстендил. В рамките на конференцията в зала «Стримон» ще бъде открита фотодокументална изложба по темата.



Още... |    Версия за печат 



В Дните на европейското наследство (18-20 септември 2009 г.) ...
.
Новини В Дните на европейското наследство (18-20 септември 2009 г.) Регионален исторически музей – Кюстендил открива Музеен комплекс „Св. Георги” в кв. Колуша с изложба на тема „Възрожденски икони, църковна утвар и старопечатни книги”.


Още... |    Версия за печат 



„Пловдивчанката отпреди век” в „Емфиеджиева къща”, гр. Кюстендил.
.
Новини От 18 юни до края на август 2009 година Регионален етнографски музей – Пловдив гостува в град Кюстендил с изложбата „Интимното облекло на пловдивчанката отпреди век. Когато бикините бяха кюлоти”. Атмосферата на изложбата, експонирана в къща-музей «Емфиеджиева къща» (ул. «Гороцветна» 24 A), ни връща в средата на XIX в., когато европейската мода все по-осезателно навлиза в българските земи - богатите гражданки се обличат в рокли малакови (кринолини), шлейфове и турнюри, наред с което навлиза и носенето на долни дрехи, т.нар. бельо.
Изложбата, открита от Директора на Регионален етнографски музей – Пловдив ст.н.с. д-р Ангел Янков и атрактивно презентирана с ревю, е отворена за посещение всеки ден от понеделник до събота от 9.00 до 17.00 ч.


Още... |    Версия за печат 



Тридневен семинар – Кюстендил, 16-18 юни 2009 г.
.
Новини От 16 до 18 юни 2009 г. Регионален исторически музей – Кюстендил бе домакин на тридневен семинар по проблеми касаещи развитието на културния туризъм в трансграничния регион с Република Македония, определянето на трансгранични културно-туристически маршрути и нуждите от допълнителни инвестиции в туристическия сектор.
Семинарът е част от проекта на музея по Програма „Добросъседство” Грант схема Устойчиво развитие България – Р Македония 2005 „Подобряване на туристическата инфраструктура в Кюстендилска област за устойчиво трансгранично развитие” BG 2005/017-456.01-11.
От Република Македония на семинара присъстваха общински съветници от Община Щип, трансграничен партньор по проекта и директора на Щипския исторически музей Зоран Читкушев, които презентираха региона на град Щип в исторически и икономически аспект. От Кюстендил и региона участие взеха представители на Община Кюстендил и Областна администрация – Кюстендил, също партньори по проекта, Община Невестино, културни институции от града, туристическа агенция „Зори”, Сдружение „Съвет по туризъм”, гр. Кюстендил, „Специализирана болница за рехабилитация – Кюстендил” ЕАД, Национално сдружение на малкия и среден бизнес и др.


Още... |    Версия за печат 



Ежегодна конференция КЮСТЕНДИЛСКИ ЧЕТЕНИЯ ...
.
Новини Ежегодна конференция КЮСТЕНДИЛСКИ ЧЕТЕНИЯ
29 - 31 МАЙ 2009 г.
XVI съвместна конференция на тема «КРИЗАТА В ИСТОРИЯТА – 20 ГОДИНИ ПО-КЪСНО» организаторът Регионален исторически музей - Кюстендил и Исторически факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски”.


Още... |    Версия за печат 



48 Национална археологическа конференция ...
.
Новини 48 Национална археологическа конференция Кюстендил 18 - 21 май 2009 г.


Още... |    Версия за печат 



НОЩ НА МУЗЕИТЕ 16 МАЙ, 2009 Г. ...
.
Новини
ПОКАНА


РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ „АКАД. ЙОРДАН ИВАНОВ” - КЮСТЕНДИЛ

Организира
„НОЩ НА МУЗЕИТЕ”

МЯСТО: ДВОР-ГРАДИНАТА НА
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – КЮСТЕНДИЛ

ДАТА: 16 МАЙ, 2009 Г.



Още... |    Версия за печат 



26 март 2009 г. - Представяне на „Македония в ...
.
Новини 26 март 2009 г. - Представяне на „Македония в железопътната политика на България (1878 – 1918 г.)” в Скопие

На 26 март в Българския културно-информационен център в Скопие бе представена монографията на н.с. I ст. д-р Ангел Джонев „Македония в железопътната политика на България (1878 – 1918 г.)”, излязла от печат през декември 2008 година.


Още... |    Версия за печат 



На 21 март 2009 г. ...
.
Новини На 21 март 2009 г., във връзка с празника на град Кюстендил „Кюстендилска пролет”, входът за посетители на музейните експозиции при Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” - Кюстендил ще бъде свободен.


Още... |    Версия за печат 



Гостуваща изложба - 20 март 2009 г.
.
Новини Гостуваща изложба на Архитектурно-етнографски комплекс „Етър”, гр. Габрово - 20 март 2009 г.

„Етъра - когато миналото оживява” е темата на изложбата на Архитектурно-етнографски комплекс „Етър”, гр. Габрово, която ще гостува на РИМ – Кюстендил от 20 март до 13 април 2009 г.


Още... |    Версия за печат 



От 10 март до 26 април 2009 г. ...
.
Новини От 10 март до 26 април 2009 г. Регионален исторически музей – Русе гостува на град Кюстендил с изложбата „Селото Девица – Градът Блудница”, уредена в Залата на Kъща-музей „Димитър Пешев”.

Концепция и реализация: Николай Ненов, Десислава Димитрова, Теодора Бакарджиева, Мариана Шекерова, фотограф, Диляна Иванова, Български музей – Чикаго; Импресарско-издателска къща „РОД”, Огнян Балканджиев, художник.


Още... |    Версия за печат 



„Селото Девица – Градът Блудница” – 10 март 2009 г. ...
.
Новини „Селото Девица – Градът Блудница” – 10 март 2009 г., 18.00 ч.
- Залата на къща-музей „Димитър Пешев”

Изложбата „Селото Девица – Градът Блудница” на Регионален исторически музей – гр. Русе представя образи от българската еротика в традиционна и модерна среда. Съсредоточава се около емблематични топоси от българските обреди Сватба, Герман (обред за дъжд), Кукове и Джамал (маскаради), в които еротичното присъства като потенция и възможност за осигуряване на благополучие от природата, както и върху ключови персонажи – най-известните любовници и любовни двойки, най-популярните сексуални символи, любовни афери от по-ново време. Тя представя примери от съвременния градски еротичен фолклор, от фолклора на студенти и войници и проследява темата за еротичното във всекидневния живот през социализма.


Още... |    Версия за печат 



Историческа сказка - 4 март 2009 г. ...
.
Новини Историческа сказка - 4 март 2009 г., Възрожденско училище

Историческа сказка на тема „Въоръжението на пехотинците от руската, румънската, турската армии и българското опълчение 1877-1878 г.” и „Ролята на скорострелните пушки „Пибоди-Мартини” и „Винчестър” за големия брой жертви в боевете за Плевен” бе представена в салона на Възрожденското училище по случай 131 години от Освобождението на България от Османско иго.
Беседи изнесоха Петър Игнатов, реставратор в Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” и Иван Сапунджиев, председател на читалище „Зора”, гр. Кюстендил. Бяха показани автентични образци от оръжия и боеприпаси от фонда на музея.

Организатори на изявата: Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” и читалище „Зора”, гр. Кюстендил.


Още... |    Версия за печат 



VII Регионална археологическа среща - Кюстендил ...
.
Новини VII Регионална археологическа среща - Кюстендил, 14 - 15 февруари 2009 г.


На 14 февруари /Ден на археолога/ 2009 г. от 13.30 ч. в Конферентната зала на РИМ – Кюстендил се откри VII Регионална среща на археолозите от Югозападна България. Откриването бе съпроводено със зарязване на лозниците с пожелания за плодородие и берекет. Официалната част продължи с презентации, представящи резултати от археологически проучвания в региона за изминалата 2008 г.

Презентации:

Малгожата Гребска-Кулова (РИМ – Благоевград)
„Теренни обходжания в община Благоевград 2001-2008 г.”

Илия Кулов (РИМ – Благоевград)
„Теренни обходжания в община Разлог – 2008 г.”

Василка Паунова, Симона Симеонова (РИМ –Перник)
“Археологическо проучване на каменно-землена могила (V в. пр. Хр.) в м. Равнището, с. Старо село, община Радомир”
“Археологически проучвания на ранно-християнски некропол (V-VI в.) в м. Зарина нива, гр. Перник”

Цветана Комитова
„Археологически обекти по долината на Места, проучвани през 2007 г. по Програма ФАР”

Дойчин Грозданов, Галя Грозданова
„Спасителни археологически проучвания в НААР „Пауталия-Велбъжд-Кюстендил”, гр. Кюстендил - ул. „Цар Симеон І”

Сергей Устинов (ИМ – Дупница)
„Спасителни археологически проучвания в НААР „Пауталия-Велбъжд-Кюстендил”, гр. Кюстендил - ул. „Любен Каравелов” №4”

Юниан Мешеков „Спасителни археологически проучвания в НААР „Пауталия-Велбъжд-Кюстендил”, гр. Кюстендил - ул. “Демокрация”

Румен Спасов, Веселина Вандова-Спасова
„Спасителни археологически проучвания в НААР „Пауталия-Велбъжд-Кюстендил”, гр. Кюстендил - ул. „Люле Бургас” №2”.


Още... |    Версия за печат 



РИМ обяви конкурс за откриване на процедура за ...
.
Новини Регионален историчски музей „Акад. Йордан Иванов” обяви конкурс за откриване на процедура за определяне на изпънител за „Извършване на консервационно-реставрационни и строително-ремонтни дейности на обекти на трансграничен туристически продукт” с референтен номер BG2005/017-456.01.11-03. по проект “Подобряване на туристическата инфраструктура в Кюстендилска област за устойчиво трансгранично развитие” BG 2005/017-456.01.11, Програма “Добросъседство” България – Република Македония 2005, Грант схема Устойчиво развитие.



Още... |    Версия за печат 



На 20 декември 2008 г.
.
Новини Игнажден в Регионален исторически музей – Кюстендил


Още... |    Версия за печат 



10 декември 2008 г.
.
Новини Излезе от печат „Конгреси и програмни документи след 1878 година за историята и културата на българските зами под чужда власт” – сборник доклади от Международна конференция, проведена в гр. Кюстендил на 14 - 15 дкемеври 2007 г. и посветена на 110 години от публикуването на първите програмни документи на Българските македоно-одрински революционни комитети и 100 години от Кюстендилския конгрес на ВМОРО.


Още... |    Версия за печат 



10 декември 2008 г.
.
Новини Излезе от печат монографията на н.с. I ст. д-р Ангел Джонев „Македония в железопътната политика на България (1878 – 1918 г.)” - издава Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” с финансовото съдействие на Община Кюстендил.


Още... |    Версия за печат 



На 20 ноември 2008 г. в залата на РИМ - Кюстендил ...
.
Новини На 20 ноември 2008 г. в залата на РИМ – Кюстендил, при голям обществен и медиен интерес, премина представянето на филма „Богомилите и Светият Граал”, разказващ за Катаризма в Южна Франция (област Окситаня) и посветен на 800-годишнината от обявяването на Албигойския кръстоносен поход през 1209 г. от Папа Инокентий III срещу катарите, потопил в кръв техните градове.


Още... |    Версия за печат 



„Богомилите и Светият Граал” – 20.11.2008 г., 16.30 ч. – Конферентна зала на РИМ
.
Новини На 20.11.2008 г. от 16.30 ч. в Конферентната зала на РИМ – Кюстендил (бул. България № 55) ще бъде излъчен документален 35-минутен филм „Богомилите и Светият Граал”, заснет през лятото на 2007 г. в Южна Франция („Страната на катарите”) по повод 800-годишнината от обявяването на Албигойския кръстоносен поход (1209 г.), който потапя в кръв катарските градове в Южна Франция.


Още... |    Версия за печат 



Свети места в Кюстендилско
.
Новини „Кюстендилският край впечатлява с неповторимата си природа, с плодородната земя, с бликащите лековити термални извори. Тук се пресичат важни пътни артерии, а живописното поречие на Струма, която пресича цялата област от север на юг и териториите около нейните бързоструйни притоци, които идват откъм меко заоблените гористи възвишения на планината Осогово и величествената Рила, са покрити с множество паметници на културата от всички исторически епохи…” – това е само част от уводния текст към новия тематичен интернет сайт на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов”, разработен по проект „Заедно по свещените места на планината Осогово” и финансиран по Програма Добросъседство България – Р Македнония 2004 - BG 2004/016-786.01.02.01.


Още... |    Версия за печат 



Лято в музея - 24 юли-10 септември 2008 г.
.
Новини В рамките на инициативата „Кюстендилско лято 2008” Регионален исторически музей – Кюстендил и сдружение „Партньори – Кюстендил” организират „Лято в музея”. Целите на мероприятието са да повиши знанията и уменията на широк кръг граждани за танцовия фолклор в региона и в България, да обогати знанията за традиционните за региона бит, култура, костюми и да увеличи обществения интерес и внимание към културно-историческите ценности в региона.


Още... |    Версия за печат 



Известия на Исторически музей – Кюстендил, том XIII и XIV
.
Новини Излязоха от печат том XIII и XIV от Известията на Исторически музей – Кюстендил. Те съдържат докладите представени по време на V Международен симпозиум „Пауталия-Велбъжд-Кюстендил и прилежащите им територии”, проведен от 5 до 7 октомври 2006 г. в Кюстендил.


Още... |    Версия за печат 



ХV ЮБИЛЕЙНИ КЮСТЕНДИЛСКИ ЧЕТЕНИЯ ...
.
Новини ХV ЮБИЛЕЙНИ КЮСТЕНДИЛСКИ ЧЕТЕНИЯ
30 МАЙ - 01 ЮНИ 2008 г.

Исторически факултет на СУ „Св. Климент Охридски”, Регионален исторически музей “Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил и Кооперация „ИФ-94” организират XV Кюстендилски четения. Темата на тазгодишната конференция е „Заговори и преврати в историята”. Заседанията ще се проведат по секции, разпределни в двете зали на музея на бул. „България” 55.



Още... |    Версия за печат 



Нова нумизматична експозиция ...
.
Новини Нова нумизматична експозиция на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” бе открита на 17 май 2008 г. по случай Международния ден на музеите (18 май). Тя е уредена в зала „Асклепий” (бул. България 55) и показва една представителна част от нумизматичното богатство на музея. Експонирани са сребърни и бронзови монети на македонски царе, на редица антични полиси на Балканите и Мала Азия (V – II в. пр.н.е.), римски републикански денари и монети, сечени в периода на Римската империя (І-V в.). Твърде специфични по своята неповторимост и уникалност са римските провинциални монети, сечени от управите на редица градове в пределите на Римската империя, които изобразяват локални особености, събития, личности, архитектурни паметници. В изложбата са включени и монети от периода на Средновековието – медни и корубести монети – скифати, от Византия и България, венециански матапани и дукати. Представена е и част от нумизматичната колекция от монети от късното средновековие и Възраждането – сребърни талери на западноевропейските владетели и градове и османски монети.


Още... |    Версия за печат 



На 17 май всички музейни ...
.
Новини На 17 май всички музейни постоянни и временни изложби ще бъдат отворени за безплатно посещение със следното работно време:


Още... |    Версия за печат 



17 май 2008 г. – Нощ на музеите
.
Новини Във връзка с инициативата „Нощ на музеите”, Регионален исторически музей Ви кани на следните изяви:


Още... |    Версия за печат 



Нови цени на входни билети за музейни експозиции ...
.
Новини Според приетата на 14 февруари 2008 г. с решение № 35 на Общински съвет гр. Кюстендил Наредба за определяне на местни такси и цени на услуги на територията на Община Кюстендил, която е в сила от 21.02.2008 г., Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” въведе нови цени на билети при посещение на музейните експозиции.



Още... |    Версия за печат 



На 15 ноември 2007 г. ...
.
Новини На 15 ноември 2007 г. стартира проект на италиянската организация EURO INNOVANET по Програма LLP-Leonardo Da Vinci (2007-2010), LLP-LDV/TOI/07/IT/016. Проектът се финансира от Европейската комисия и се осъществява в партньорство с още седем организации от Италия, Румъния и България – Община Рим; Изследоватеслки център Centro Ricerche Sociali Soc.Coop. a.r l., Рим. Археологически музей гр. Питилияно; университет „Lucian Blaga”, гр. Сибиу; музей „Banatului”, Тимишоара; Фондация Култура Аними, гр. София; Регионален исторически „Акад. Йордан Иванов”. Асоциативни партньори от българска страна са Регионален исторически музей, гр. Русе и Археологически музей, гр. Велико Търново.


Още... |    Версия за печат 



19 март 2008 г. ...
.
Новини 19 март 2008 г. – Откриване на етнографска изложба „Домът – сакралното място на българина”


Още... |    Версия за печат 



11 март 2008 г. ...
.
Новини 11 март 2008 г. – Откриване на изложба на костюми, реквизит и оръжия от любими българаски филми.


Още... |    Версия за печат 



10 март 2008 г. ...
.
Новини 10 март 2008 г. – 65 години от спасяването на българските евреи.


Още... |    Версия за печат 



19 февруари 2008 г. ...
.
Новини Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов” гостува с изложба “Конгреси и програмни документи след 1878 г. за историята и културата на българските земи под чужда власт” в град Босилеград.
Откриването, което ще се състои на 19 февруари 2008 г. в Културния информационен център, е посветено на годишнината от Обесването на Васил Левски и на 130 години от Освобождението на България. Ще бъде експонирана в продължение на два месеца.


Още... |    Версия за печат 



На 20 декември 2007 г. ...
.
Новини На 20 декември 2007 г. в зала “Стримон” на РИМ Кюстендил (срещу хотел “Велбъжд”) бе открита фотодокументална изложба “Културно наследство без граници”. Аранжиран върху 30 експозиционни табла, богатият снимков материал представя култови паметници на културата датиращи от праисторически времена до наши дни – скални ниши, кръгове, вдлъбнатини, свещени храмове и светилища, църкви и параклиси намиращи се на територията на общините Кюстендил, Невестино, Бобошево, Рила и Кочериново.


Още... |    Версия за печат 



15 декември 2007г., 14.00 ч.
.
Новини 15 декември, 14.00 ч. - Представяне на Био-библиографията на ст.н.с. д-р Жеко Попов - електронна и традиционна форма.


Още... |    Версия за печат 



14 декември, 19.00 ч. 2007г.
.
Новини 14 декември, 19.00 ч.
Откриване на съвместна изложба с Държавен архив на Република Македония: “Чети и революционери на Македонската революционна организация” - зала “Стримон” (бул. “България” № 55).



    Версия за печат 



На 14 и 15 декември 2007 г. ...
.
Новини На 14 и 15 декември 2007 г. в Конферентната зала на РИМ – Кюстендил ще се проведе Международна научна конференция “Конгреси и програмни документи след 1878 г. за историята и културата на българските земи под чужда власт”.


Още... |    Версия за печат 



На 14 декември 2007г. от 13.00 ч.
.
Новини На 14 декември от 13.00 ч. в Нумизматичната зала на Регионален исторически музей – Кюстендил (бул. “България” №55) ще бъде открита съвместна изложба с Института по история при БАН.


Още... |    Версия за печат 



На 13 декември от 16.00 ч. ...
.
Новини На 13 декември от 16.00 ч. в къща-музей “Димитър Пешев” ще бъде открита съвместна изложба с Държавна агенция “Архиви”: “110 години Българско дипломатическо представителство в Битоля”.


    Версия за печат 



Автореферат на дисертационния труд на Ангел Джонев ..
.
Новини
СПЕЦИАЛИЗИРАН НАУЧЕН СЪВЕТ ПО НОВА И НАЙ-НОВА ИСТОРИЯ КЪМ ВИСШАТА АТЕСТАЦИОННА КОМИСИЯ

АНГЕЛ СИМЕОНОВ ДЖОНЕВ

МАКЕДОНИЯ В ЖЕЛЕЗОПЪТНАТА ПОЛИТИКА НА БЪЛГАРИЯ
(1878-1918 Г.)

АВТОРЕФЕРАТ НА ДИСЕРТАЦИЯ ЗА ПРИСЪЖДАНЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНА СТЕПЕН “ДОКТОР”

СОФИЯ 2007




Още... |    Версия за печат 



Откриване на фотодокументална изложба “Културно наследство без граници”
.
Новини На 19 ноември 2007 г. в град Кратово, Република Македония, Регионален исторически музей откри фотодокументална изложба под мотото “Културно наследство без граници”.


Още... |    Версия за печат 



Днес, 15 ноември 2007 г. ...
.
Новини Днес, 15 ноември 2007 г., в Института по история към БАН се проведе публичната зашита на дисертационния труд на н.с. Ангел Джонев за придобиване на образователна и научна степен “Доктор” на тема “Македония в железопътната политика на България (1878 – 1918 г.)”. Защитата се проведе в Специализиран научен съвет по Нова и най-нова история към Висшата атестационна комисия в състав от 19 души с председател Ст. н. с. І ст. д. и. н. Румяна Радкова и научен секретар Ст. н. с. І ст. д. и. н. Витка Тошкова.


Още... |    Версия за печат 



От 7 до 9 ноември 2007 г. ...
.
Новини От 7 до 9 ноември 2007 г. в конферентната зала на Регионален исторически музей “Акад. Йордан Иванов” ще се проведе ОБУЧЕНИЕ НА ЕКСКУРЗОВОД-АНИМАТОРИ по проект “Заедно по свещените места на Осоговската планина“ по прграма “Добросъседство” 2004 между България и Република Македония, Съвместен фонд за малки проекти - BG 2004/016-786.01.02, програма ФАР на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.



Още... |    Версия за печат 



VI Международен симппзоиум . ...
.
Новини VI Международен симппзоиум "Пауталия - Велбъжд - Кюстендил и прилежащите им територии" - 11 – 13 октомври, 2007 г.

Регионален исторически музей “Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил, Дирекция “МГИИ” към Министерството на културата и Община Кюстендил организират VІ Международен симпозиум на тема “Пауталия-Велбъжд-Кюстендил и прилежащите им територии”. Научната изява се посвещава на 110 годишнината от създаването на музейната институция в град Кюстендил /3 ноември 1897 г./.


Още... |    Версия за печат 



На 14 септември, 2007 г. ...
.
Новини На 14 септември, 2007 г. Регионален исторически музей “Акад. Йордан Иванов” организира Семинар за представяне на проект “Заедно по свещените места на Осоговската планина“ по прграма “Добросъседство” 2004 между България и Република Македония, Съвместен фонд за малки проекти - BG 2004/016-786.01.02, програма ФАР на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.


Още... |    Версия за печат 



Откриване на фотоизложба – 2 юли...
.
Новини Откриване на фотоизложба – 2 юли (понеделник) 2007 г., 17.30 ч.

От 2 юли 2007 г. гости и граждани на град Кюстендил ще имат възможността да посетят фотоизложба със снимки от Израел на известния фотограф Зафер Галибов. Фотосите ще бъдат експонирани в Къща-музей “Димитър Пешев”. Организатори са Посолството на Израел в София и Регионален исторически музей “Акад. Йордан Иванов” - гр. Кюстендил.


Още... |    Версия за печат 



ХІV Научна конференция ...
.
Новини ХІV Научна конференция с международно участие - 1 - 3 юни 2007 г.

Исторически факултет, СУ “Св.Климент Oхридски" и Регионален исторически музей "Акад. Йордан Иванов", гр. Кюстендил организират поредната Научна конференция с международно участие на тема "ЗАЕДНО ИЛИ РАЗДЕЛЕНИ. ЕВРОПА НА СЪЮЗИТЕ, ЛИЧНОСТИТЕ И РЕГИОНИТЕ", която ще бъде открита от 13.45 ч. на 1 юни (петък) в конферентната зала на РИМ - Кюстендил. Заседанията ще продължат по секции: Ново време ХV-ХІХ, Етнология (1 юни), Античност, Средновековие, Нова и Съвременна история (2 юни).


Още... |    Версия за печат 



На 18 май, Международния ден на музейното дело ...
.
Новини На 18 май, Международния ден на музейното дело, Регионален историчски музей се присъединява към европейската инициатива и организира “Нощ на музеите”.


Още... |    Версия за печат 



На 19 март 2007 г. от 16.00 ч. в зала “Стримон”...
.
Новини На 19 март 2007 г. от 16.00 ч. в зала “Стримон” на Регионален исторически музей Кюстендил (срещу хотел “Велбъжд”) ще бъде открита етнографска изложба “Раждането на хляба и зимните вечери на българина”.


Още... |    Версия за печат 



През 2007 година се навършват:
.
Новини •100 години от смъртта на Димитър Попгеоргиев Беровски (1841 – 1907 г.) - националреволюционер, ръководител на Разловското въстание (1876 г.). Роден е в с. Берово (днешна Р Македония). Първоначално учи в родното си село, а през 1853 г. постъпва в Одеската духовна семинария, но я напуска през 1860 г. поради агитацията му срещу преселението на българи от Видинско в Русия.


Още... |    Версия за печат 



Покана за участие в Международен симпозиум
.
Новини УВАЖАЕМИ КОЛЕГA,

Община Кюстендил, Регионален исторически музей “Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил и Дирекция “МГИИ” към Министерството на културата, Ви канят да участвате в VІ Международен симпозиум на тема “Пауталия-Велбъжд-Кюстендил и прилежащите им територии през вековете”, посветен на 110 годишнината от създаването на музея /3 ноември 1897 г./, който ще се проведе на 11,12 и 13 октомври /четвъртък, петък и събота/ 2007 година в Кюстендил.


Още... |    Версия за печат 



На 3 март 2007 г. се навършват 130 години ...
.
Новини На 3 март 2007 г. се навършват 130 години от рождението на Йордан Захариев Харизанов - учен-енциклопедист: учител, географ, етнограф, фолкорист, диалектолог, чл.кор. на БАН от 1937 г. Роден е в с. Босилеград. Учи до първи прогимназиален клас в родното си село и завършва Педагогическото училище в Кюстендил (1895 г.).


Още... |    Версия за печат 



На 21 февруари 2007 г. се ...
.
Новини На 21 февруари 2007 г. се навършват 30 години от обявяването на национален архитектурен и археологически резерват “Пауталия – Велбъжд – Кюстендил”.


Още... |    Версия за печат 



VI Регионална археологическа конференция - Кюстендил
.
Новини VI Регионална археологическа конференция - Кюстендил, 14 - 15 февруари 2007 г.
През 2002 г. по инициатива на Регионален исторически музей – Кюстендил се провежда Първата регионална археологическа конференция и оттогава тя се организира ежегодно.


Още... |    Версия за печат 



През 2006 г. музеят официално представи ...
.
Новини През 2006 г. музеят официално представи две свои издания, излезли от печат в края на 2005 г.: Кацарова, В. Пауталия и найната територия I-VI век. В. Търново, 2005. и Керемидарска Ек. Празник и Делник в Кюстендилско – края на XIX – средата на XX век. Кюстендил, 2005.


Още... |    Версия за печат 



Във връзка с обявените ...
.
Новини Във връзка с обявените от Министъра на културата ДНИ НА ОТВОРЕНИТЕ ВРАТИ ПО СЛУЧАЙ ПРИСЪЕДИНЯВАНЕТО НА БЪЛГАРИЯ КЪМ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ на 10 януари музейните експозиции на Регионален историчеки музей Кюстендил ще бъдат отворени за безплатно посещение.


    Версия за печат 



Днес, 20 декември, когато ...
.
Новини Днес, 20 декември, когато Православната църква чества деня на свети Игнатий Богоносец (Игнажден, Игнатьовден, Полаз, Полязов ден), Регионален исторически музей бе "полазен" от стотици деца от Кюстендил, които отправиха най-добри пожелания за успешна и благодатна 2007 година.


Още... |    Версия за печат 



8 декември 2006 г. Регионален исторически музей – Кюстендил спечели проект ...
.
Новини Регионален исторически музей – Кюстендил спечели проект по Програма "Добросъседство" 2004 между България и Република Македония, Съвместен фонд за малки проекти - BG 2004/016-786.01.02, по програма ФАР на Министерството на регионалното развитие и благоустройството - “Заедно по свещените места на Осоговската планина”.


Още... |    Версия за печат 



През 2006 г. Регионален исторически музей - Кюстендил ...
.
Новини През 2006 г. Регионален исторически музей - Кюстендил разработи три свои проекта за трансгранично сътрудничество за финансиране от ЕС по програма ФАР на Министерството на регионалното развитие и благоустройството:


Още... |    Версия за печат 



Излезе от печат том XII от Известията на Исторически музей - Кюстендил.
.
Новини Излезе от печат том XII от Известията на Исторически музей - Кюстендил. Той съдържа докладите от III и IV Регионални Археологически конференции, проведени през 2004 и 2005 в Струмяни и Благоевград.


Още... |    Версия за печат 



31 октомври 2006 г., 17.00 часа,
.
Новини 31 октомври 2006 г., 17.00 часа, Художествена галерия "Владимир Димитров - Майстора" - откриване на изложба на ръкописи от фондовете на Регионален исторически музей, Държавен архив и Регионална библиотека, Кюстендил под наслов "От ръкописите до Часословеца на Яков Крайков". Изложбата е посветена на 1 ноември, Деня на народните будители.


    Версия за печат 



АРХЕОЛОГИЧЕСКА ИЗЛОЖБА
.
Новини АРХЕОЛОГИЧЕСКА ИЗЛОЖБА – ЗАЛА АСКЛЕПИЙ, РИМ КЮСТЕНДИЛ

От 5 октомври гости и граждани на град Кюстендил ще могат да посетят нова археологическа изложба на Регионален исторически музей – Кюстендил в зала Асклепий (срещу хотел “Велбъжд”). Изложбата ще бъде открита в 18.30 ч.



    Версия за печат 



5 - 7 ОКТОМВРИ 2006 Г.
.
Новини 5 - 7 ОКТОМВРИ 2006 Г. - ПЕТИ МЕЖДУНАРОДЕН СИМПОЗИУМ "ПАУТАЛИЯ - ВЕЛБЪЖД - КЮСТЕНДИЛ И ПРИЛЕЖАЩИТЕ ИМ ТЕРИТОРИИ"

От 5 до 7 октомври 2006 г. Регионален исторически музей "Акад. Йордан Иванов" - Кюстендил съвместно с Министерство на културата - Дирекция "Музеи, галерии, изобразителни изкуства" и Община Кюстендил организират Пети международен симпозиум "Пауталия - Велбъжд - Кюстендил и прилежащите им територии".


Още... |    Версия за печат 



100 ГОДИНИ СИСТЕМНИ АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ
.
Новини 100 ГОДИНИ СИСТЕМНИ АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПРОУЧВАНИЯ В ГРАД КЮСТЕНДИЛ.

За първи път подробно и системно проучване на района прави академик Йордан Иванов, известен български учен, литератуен историк, археолог, етнограф и фолклорист, роден в Кюстендил.


Още... |    Версия за печат 



1900 ГОДИНИ ПАУТАЛИЯ - ВЕЛБЪЖД - КЮСТЕНДИЛ
.
Новини През 106 г. в центъра на тракийското селище Дентелетика римският император Траян (98 г. - 117 г.) полага основите на днешния град Кюстендил с античното име Пауталия, “изворен град”.


Още... |    Версия за печат 



От юли 2006 г. посетителите в Националния исторически музей
.
Новини От юли 2006 г. посетителите в Националния исторически музей, 1618 София, ул. Витошко лале 16, от региона на град Кюстендил могат да ползват 50% намаление от определената цена за индивидуални посетители. Споразумението е сключено между Национален исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей (РИМ) – град Кюстендил с анекс от 18 юли 2006 г. към договор № 25 / 25.02.2005 г.


    Версия за печат 



Излезе от печат сборникът “Кюстендилски четения 2003 - 2004"
.
Новини Излезе от печат сборникът “Кюстендилски четения 2003 - 2004”, издание на РИМ “Акад. Йордан Иванов” – Кюстендил и “Кооперация ИФ-94” при СУ “Св. Климент охридски” – Исторически факултет. Той включва научни доклади, четени на конференциите “Спасители и спасени в историята” (Кюстендил, 2003 г.) и “Националното и регионалното в историята” (Кюстендил, 2004 г.).


Още... |    Версия за печат 



XIII НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ
.
Новини Исторически факултет, СУ “Св.Климент Oхридски” и РИМ - Кюстендил организират съвместна XIII НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ С МЕЖДУНАРОДНО УЧАСТИЕ "ЕТНОСИ И СЪЖИТЕЛСТВО В ЕВРОПЕЙСКАТА ИСТОРИЯ", КЮСТЕНДИЛ 2 - 4 ЮНИ 2006 г.
Откриването ще стане на 2 юни 13.45 ч. в конферентната зала на Регионален исторически музей. В 18.45 ч. ще бъдат представени монографиите на проф. дин Димитър Гоцев "Македонската интелигенция в периода 1911-1941 г." и на доц. д-р Веселин Янчев "Армия, обществен ред и вътрешна сигурност. Българският опит 1878-1912."



Още... |    Версия за печат 



На 5 май 2006 г. от 16.00 ч. в джамия “Ахмед Бей” се открива гостуваща изложба..
.
Новини На 5 май 2006 г. от 16.00 ч. в джамия “Ахмед Бей” се открива гостуваща изложба на Националния музей “Земята и хората”, гр. София “Минералите – неувяхващите цветя на природата”. Настоящата изложба показва около 200 броя минерални образци, разделени на четири тематични колекции:


Още... |    Версия за печат 



Излезе от печат том XI на “Известия на Исторически музей Кюстендил”.
.
Новини Томът съдържа доклади от Пленарно заседание, секции Нова и Най-нова история и Етнология от IV Международен симпозиум “Пауталия – Велбъжд – Кюстендил и прилежащите им територии” проведен на 2-4 октомври 2003 година.


Още... |    Версия за печат 



Излезе от печат сборникът “100 години от Рилския конгрес на ВМОРО. История и ...
.
Новини Сборникът съдържа материали от научната конференция проведена на 29-30 септември 2005 г. в Блгоевград и посветена на 100 гидишнината от Рилския конгрес на Вътрешната македо-одринска революционна организация.


Още... |    Версия за печат 



20 март 2006 г., в 16,00 ч. в конферентната зала.
.
Новини Днес, 20 март 2006 г., в 16,00 ч. в конферентната зала на Регионален исторически музей - Кюстендил, бул. България 55, ще бъде представена монографията на ст.н.с. д-р Екатерина Керемидарска "Празник и делник в Кюстендилско".



    Версия за печат 



17 март 2006 г - нумизматична изложба.
.
Новини Днес, 17 март 2006 г., в 17,15 ч. в джамия "Ахмед бей" ще бъде открита нумизматична изложба.



    Версия за печат 



Проекти през 2005г.
.
Новини През 2005г. Регионален исторически музей е успешно защититил и реализирал пет проекта:




Още... |    Версия за печат 



7 март 2006 г. бе представена книгата на Веселка Кацарова “Пауталия и нейната те
.
Новини 7 март 2006 г. бе представена книгата на Веселка Кацарова “Пауталия и нейната територия през I – VI в.”, съвместно издание на Регионален исторически музей – Кюстендил и Археологически институт с музей при Българската академия на науките.


    Версия за печат 



Февруари 2006 г. излезе т. XI от Известията на Регионален исторически музей – Кю
.
Новини Февруари 2006 г. излезе т. XI от Известията на Регионален исторически музей – Кюстендил


    Версия за печат 



Нови такси за посещение!
.
Новини В сила от 01.03.2006 г. са приети нови такси за посещение на експозициите на РИМ Кюстендил.


Още... |    Версия за печат 



Изложба “Обредът в празника-магия на живия живот”
.
Новини На 7 декември 2005г. в зала “ Асклепий” на Регионален исторически музей-Кюстендил се откри изложбата “ Обредът в празника-магия на живия живот”. Поредната изложба на музея, посветена на светлите християнски празници е открита за посещение всеки работен ден от 09.ч до 17 ч.


Още... |    Версия за печат 



Излезе от печат т.Х на Известия на Исторически музей Кюстендил
.
Новини На 12.11. 2005г. излезе от печат т.Х на Известия на Исторически музей Кюстендил. Той съдържа докладите от Пленарно заседание, секция Археология, Средновековие и Възраждане от ІV международен симпозиум “ Пауталия-Велбъжд-Кюстендил и прилежащите им територии”, проведен на 2-4 октомври 2003г.


Още... |    Версия за печат 



АРХЕОЛОГИЧЕСКА ЕКСПОЗИЦИЯ
.
Новини В резултат на дългогодишни проучвания и събирателска дейност, в музейните фондове и експозиционни зали на Регионален исторически музей и Художествена галерия гр. Кюстендил се намират изключителни образци на човешката цивилизация от всички исторически периоди.


Още... |    Версия за печат 


spacer
pixel

© Регионален исторически Музей "Акад. Йордан Иванов", Кюстендил - 2004-2007